Milerská na FESA Alpen Cupu v Toblachu vybojovala dvě umístění v Top 10, ve sprintu prošla do finále

5 min 12 s

Italský Toblach o víkendu hostil závody FESA Alpen Cupu v běžeckém lyžování v kategoriích dospělých a juniorů. Výbornými výkony se prezentovala především osmnáctiletá Anna Milerská, která vybojovala mezi juniorkami páté místo ve sprintu a desátou příčku na volné desítce.

Milerská, která na začátku března řádila na domácích závodech Českého poháru v Horních Mísečkách, kde vyhrála všechny tři závody, si výbornou formu udržela i na závody v italském Toblachu.

Česká juniorská reprezentantka zahájila své působení v Itálii osmým místem v kvalifikaci sprintu a poklidným postupem do vyřazovacích bojů. V nich se následně dokázala prokousat až do finále a obsadila skvělé páté místo. Kvalitního výsledku pak dosáhla rovněž v závodě na 10 kilometrů volnou technikou, ve kterém skončila desátá.

Nebyla to ale pouze Milerská, která zanechala v Toblachu významnou stopu a výborný dojem. Pokud jde o juniorské sprinty, do semifinále mezi juniorkami pronikla Kateřina Dušková, která obsadila konečné 12. místo, a do čtvrtfinále se skrz kvalifikaci probily další čtyři Češky. Třinácté místo si nakonec vyjela Lucie Tůmová a do dvacítky se vešla také Anna Marie Jaklová.

Ve sprintu juniorů se skrz kvalifikaci do čtvrtfinále probojovali Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, David Pešta a Adam Smejkal. Přestože do semifinále nedokázal postoupit žádný z českých závodníků, tak osmnáctiletý Hellmich vybojoval pěkné 14. místo.

V sobotních závodech na 10 kilometrů volnou technikou bylo o zajímavé výsledky znovu postaráno především mezi juniorkami. Kromě zmíněného 10. místa Milerské se na výborné 17. pozici objevila v cíli sedmnáctiletá Silvia Gubančoková. Úspěch českých závodnic ještě zvýraznily umístěním ve třetí desítce Eliška Bímanová, Kateřina Dušková a Anna Cilichová. Junioři se do bodované třicítky nevešli - nejlepším byl na 37. místě Matyáš Pávek.

Do závěrečné nedělní smíšené štafety postavila česká výprava hned tři družstva. Nejlépe dopadl kvartet ve složení Jáklová, Hellmich, Kožnar a Randáková, jenž vybojoval konečné 12. místo.

V závodech dospělých v rámci FESA Alpen Cupu se nejvíce dařilo Tomášovi Lukešovi. V pátečním sprintu úspěšně prošel skrz kvalifikaci a po vyřazení ve čtvrtfinále obsadil konečné 23. místo. V intervalovém závodě na 10 kilometrů volnou technikou však na tento výsledek nenavázal a na body se nevešel.