Lukáš Bauer zase vítězí!

8 min 41 s

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer si na úvod olympijské sezóny připsal už své dvanácté individuální prvenství v závodě Světového poháru, ve finském Kuusamu triumfoval v závodě na 10 kilometrů klasicky.

Je to super výsledek. Dokázal jsem, že ještě nepatřím do starého železa. Jsem rád, že se mi to po těch dvou letech zdravotních problémů podařilo. A je to dobrý signál i směrem k týmu. Doufám, že nás to všechny nakopne,” hlásil šestatřicetiletý veterán bezprostředně po dojezdu.

Naposledy Lukáš Bauer zvítězil v závodě Světového poháru v lednu 2010 v Otepää. To už je dávno. Když se mě na to ptali na tiskové konferenci, tak jsem si ani nemohl vzpomenout,” smál se spokojený český reprezentant.

Bauer se mezi nejlepšími usadil od prvních mezičasů. Na pátém kilometru byl druhý za Rusem Dmitrijem Japarovem se ztrátou 12,2 sekund. V druhé polovině trati toto manko Lukáš vymazal a v cíli Japarovovi nadělil 5,7 sekundy. Před ruského reprezentanta se dostal ještě skvěle finišující Nor Eldar Roenning. Podmínky na trati nebyly jednoduché. Stopa byla vymydlená, hrbolatá a člověk se musel soustředit na techniku. Pozor jsem si dával hlavně na odraz. To bylo ale pro všechny stejné,” popisoval závod. Vysoké startovní číslo 108, s kterým se na trať vydal, bylo spíše výhodou. “Měl jsem přesné informace, jak na to jsem,” řekl Bauer.

Další Češi zůstali bez bodů, Aleši Razýmovi unikly na 31. místě znovu jen těsně. "Jak páteční sprint, tak dnešní desítka se mi jely o něco hůř, než před čtrnácti dny v Muoniu, takže cítím, že jsem zaostal za svými možnostmi i očekáváním. Na druhou stranu si myslím, že oba výkony byly solidní a srovnatelné s loňskem, možná i lepší. Zítra nás čeká volná patnáctka. Před dvěma týdny bych si věřil, že průběžné 28. místo v mini tour udržím, nebo vylepším. Vzhledem k drobným zdravotním problémům, které mě tu potrápily, ale nevím, jak si se závodem nakonec poradím. Dlouho jsem neudělal rychlejší bruslařský pohyb," hodnotil svoje vystoupení Razým. Jiří Magál obsadil 70. místo, Ondřej Horyna byl 86., Dušan Kožíšek dojel na 106. pozici. Martin Jakš kvůli bolestivě otlačené patě na start nenastoupil, nezávodil ani Jiří Horčička.

Do nedělního stíhacího závodu na 15 km volně, který bude posledním dílem miniseriálu “Ruka Triple”, vyrazí Bauer ze čtvrté pozice se ztrátou 12,5 sekund. “Budu se prát o co nejlepší výsledek,” slíbil dvojnásobný olympijský medailista

Na klasické pětce žen bodovala Eva Vrabcová Nývltová

První dva body v sezóně má na svém kontě také Eva Vrabcová Nývltová. V závodě na 5 kilometrů klasicky skončila i přes bolestivé poranění svalů v oblasti žeber na solidním 29. místě. "Dneska jsem moc spokojená, první body a hned na severu, to je paráda. Po včerejšku jsem byla dost naštvaná, teď jsem si náladu spravila. Trápí mě ale záda, takže jsem měla před startem obavy, jak to půjde. Naštěstí se to lepší,“ řekla česká ženská jednička. Karolína Grohová odsadila 72. příčku, Petra Nováková 85. pozici.

Z vítězství se radovala, stejně jako v pátečním sprintu, Polka Justyna Kowalczyková, další velkou favoritku na prvenství v seriálu “Ruka Triple” Marit Björgenovou z Norska porazila o tři sekundy.

Výsledky:

Muži - 10 km klasicky: 1. Bauer (ČR) 24:43,6, 2. Rönning (Nor.) -2,4, 3. Japarov (Rus.) -5,7, 4. Golberg -7,4, 5. Sundby (oba Nor.) -12,6, 6. Bessměrtnych (Rus.) -21,4, 7. Jespersen (Nor.) -24,4, 8. Vylegžanin (Rus.) -25,8, 9. Tscharnke (Něm.) -26,0, 10. Legkov (Rus.) -29,5, ...31. Razým -51,5, 70. Magál -1:26,9, 86. Horyna -1:43,9, 106. Kožíšek (všichni ČR) -2:42,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple: 1. Rönning 27:26,7, 2. Japarov -0,3, 3. Golberg -2,0, 4. Bauer -12,5, ... 28. Razým -54,2, 85. Magál -1:47,1, 88. Horyna -1:51,7, 106. Kožíšek -2:52,5.

Průběžné pořadí SP: 1. Rönning 61, 2. Japarov 59, 3. Brandsdal 57, 4. Hattestad (oba Nor.) 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin (Kaz.) 49.

Ženy - 5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 13:33,7, 2. Björgenová -3,0, 3. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 4. Čekalevová (Rus.) -18,4, 5. Kallaová (Švéd.) -18,7, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -26,3, 7. Bjornsenová (USA) -29,0, 8. Jacobsenová -33,9, 9. Wengová (obě Nor.) -39,3, 10. Išidaová (Jap.) -42,2, ...29. Vrabcová-Nývltová -1:04,0, 72. Grohová -1:36,1, 85. Nováková (všechny ČR) -1:48,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Kowalczyková 16:14,0, 2. Björgenová -25,7, 3. Johaugová -44,9, ...33. Vrabcová-Nývltová -1:45,5, 60. Grohová -2:11,6, 80. Nováková -2:32,2.

Průběžné pořadí SP: 1. Kowalczyková 100 b., 2. Björgenová 66, 3. Randallová (USA) 62, 4. Herrmannová (Něm.) 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová (Nor.) 54, ...38. Vrabcová-Nývltová 2.