Kateřina Janatová v páté etapě Tour de Ski vybojovala osobní maximum, ve stíhačce dojela desátá

5 min 53 s

Tour de Ski má za sebou v Davosu už páté pokračování, které obstaraly stíhací závody na 20 kilometrů klasickou technikou. Mezi ženami ve složitých podmínkách uspěla Kateřina Janatová, která parádním desátým místem poprvé proklouzla do top 10 v distančním závodě Světového poháru. Adam Fellner zapsal 27. příčku.

Už nějakou dobu před závodem bylo jasné, že ženy v Davosu klasickou dvacítku pojedou za hustého sněžení, a předpověď se potvrdila. Ve stíhacím závodě a páté etapě Tour de Ski nedal padající sníh závodnicím vydechnout a nachystat lyže bylo extrémně důležité.

Jediná česká zástupkyně Kateřina Janatová vystartovala s minutovou ztrátou, ale na servis si rozhodně stěžovat nemohla. „Lyže mě v tom kopci hodně podržely. Byla to stoprocentní tutovka, myslím, že jsem ani jednou nepodsmekla,“ pochvalovala si po závodě desátá Kateřina Janatová. Ta se v distančním závodě dostala do elitní desítky poprvé ve své kariéře.

Závod se vyvíjel poměrně očekávaně, v komplikovaných podmínkách se nikomu nechtělo cuknout vpřed a velký balík jel víceméně pohromadě, i když v určitých pasážích se natáhl na dlouhého hada. „Nevím, kdy naposled v závodě jel celý balík spolu 17 kilometrů,“ glosovala průběh závodu Janatová.

V Davosu se jely netradičně jen dva velmi dlouhé, desetikilometrové okruhy a i když profilem a převýšením 221 metrů trať tak náročná nebyla, husté sněžení to běžkyním hodně vynahradilo. Kateřina Janatová jela po celý závod chytře, držela se na dosah čela a zachytila i závěrečný nástup favoritek. V cíli dokončila dvacítku na perfektním desátém místě s odstupem necelých 17 vteřin na vítěznou Finku Niskanenovou.

„Nečekala jsem, že budu mít takový finiš. Jsem nadšená, já vždycky zajedu jedny z nejlepších výsledků, když to nejméně čekám nebo když mám největší pochyby. S desátým místem jsem spokojená,“ zářila Janatová, která se posunula celkovým pořadím Tour o dvě příčky na 21. pozici a ztrátu stáhla o 36 sekund.

Mezi muži byl jediným českým válečníkem na stejné trati Adam Fellner, který si spolu se soupeři oproti ženám užil prosluněný závod. Český reprezentant se v první polovině klání dokázal dotáhnout na skupinku bojující o 20. místo, ta mu ale postupně začala unikat. I když jeho ztráta narůstala, svou pozici v třetí desítce udržel a zapsal pěkné 27. místo. V celkovém pořadí seriálu se posunul o 7 pozic.

Mužský závod ovládl vedoucí muž celkového pořadí Nor Amundsen, který si tak žlutý trikot přenese do italského víkendu ve Val di Fiemme. Tam čekají na muže i ženy dva závody s hromadným startem, včetně proslulého závěrečného stoupání sjezdovkou Alpe Cermis.