Jizerská 50 překonala rekord počtu účastníků. Kralovali Norové, nechyběla řada českých celebrit

4 min 17 s

Rekord v počtu závodníků padl, 56. ročníku ČEZ Jizerské 50 se zúčastnilo 9 201 lyžařů a lyžařek. Závody před diváky nabušeným stadiónem si podmanili norští reprezentanti. Mužům kraloval Kasper Stadaas, ženám Magni Smedaasová. Do startovní brány se postavilo i několik známých českých tváří včetně bývalé olympijské vítězky Kateřiny Neumannové.

Bedřichovský stadion naplnili fanoušci do posledního místa. Jako první vystartovaly ženy, chvíli po nich do závodní stopy vyjeli i mužští nadšenci. Startovní proceduru obstaral Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj.

Účastníci se museli popasovat s nelehkými podmínkami. Rtuť teploměru byla těsně nad nulou, k tomu všemu ještě přidejme mlhu a vlhkost. Těžkou práci tedy měli kromě samotných závodníků i servismani, kteří však ve finále dokázali připravit lyže na jedničku.

Start tradičního závodu si nenechala ujít řada českých celebrit. Nechyběli bývalí profesionální fotbalisté Bořek Dočkal či David Lafata, legendární běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Kateřina Neumannová, kardiochirurg Jan Pirk, lékař Tomáš Šebek, závod vyzkoušel i herec Jakub Kohák.

Pozici hlavního favorita plnil Emil Persson. Obhájce titulu z loňské sezóny zároveň útočil na sedmou výhru v řadě v rámci seriálu Ski Classic. Mezi jeho největší vyzyvatele měl patřit i Max Novak, další ze švédských závodníků, který však má české kořeny.

Všem favoritům vypálil rybník Kasper Stadaas, jenž nastoupil před závěrečnými mírnými stoupáními a soupeře tímto krokem dokonale zaskočil. Stupně vítězů byly kompletně norské, vítězného krajana doplnili na bedně Andreas Nygaard a Riege Amund. Zmiňovaný Max Novak si dojel pro šestou pozici. Nejlepším českým záývodníkem byl 20. Jan Šrail, hned za ním závod dokončil Fabián Štoček.

Ženám kralovala Magni Smedaasová z Norska. Pro druhou příčku si dojela Švédka Karolina Hedenströmová, třetí příčku obsadila Norka Silje Øyre Slindová. Nejlepší Češka Sandra Schützová dokončila závod na 8. místě.