Janatová zakončila sezonu ve Falunu dvacátým místem, Novák skončil ve třetí desítce

7 min 48 s

Sezona Světového poháru v běžeckém lyžování je u konce. Ve švédském Falunu se v neděli odjely poslední závody ročníku 2023/24, konkrétně pak závody na 20 kilometrů volnou technikou. Kateřina Janatová vybojovala dvacáté místo a v celkovém hodnocení SP si splnila hlavní cíl tohoto víkendu, když dokázala proniknout na konečné 13. místo.

„Bylo by hezké, kdybych vybojovala konečné třinácté místo,“ hlásila Janatová po sobotní klasické desítce, ve které obsadila 16. příčku. V neděli musela splnit v podstatě jedinou podmínku - vybojovat na dvacítce umístění v Top 20. A to se jí také nakonec povedlo.

Janatová se v průběhu závodu usadila v menší skupince, která se pohybovala v závěrečných kilometrech právě kolem dvacátého místa. Byť sezona byla dlouhá a náročná, v samém závěru ze sebe ještě česká reprezentantka vydolovala poslední zbytky energie a dostala se do dramatického finiše společně s Moou Ilarovou, Piou Finkovou a Katharinou Hennigovou.

Přestože s Ilarovou sprinterský souboj prohrála, tak obě Němky nechala za zády, díky čemuž vybojovala právě ono klíčové 20. místo. Díky tomu se v hodnocení Světového poháru posunula na třináctou příčku se ziskem 1102 bodů, o jediný bodík před Norku Kristine Skistadovou.

„Poslední závod sezony se nevyvíjel nějak moc v můj prospěch. Byla jsem uprostřed a nechala jsem se tam zavřít, trať byla hodně úzká. Mým cílem bylo vyjet Top 20 a když jsme dojely do finiše, tak jsem věděla, že se musím sakra ohánět, aby to vyšlo. Dojela jsem dvacátá, takže potřebné body do Svěťáku jsem získala. Jsem za to moc ráda, bojovala jsem za to,“ těšilo Janatovou.

V závodě se představila také Barbora Havlíčková, která do cíle doběhla na 55. místě a zisk 15 bodů v této sezoně už nevylepšila.

Konečné 46. místo v hodnocení Světového poháru obsadila Tereza Beranová se ziskem 343 bodů, přičemž mezi sprinterkami vybojovala 25. pozici.

Novák skončil ve třetí desítce
Mužský závěrečný závod na 20 kilometrů volnou technikou se Michalovi Novákovi nepovedl úplně podle představ. Český reprezentant se sice ještě na patnáctém kilometru držel ve velmi početné vedoucí skupině, ale posléze se začalo pole trhat a Novák s řadou dalších závodníků začal zaostávat. Důvodem podle samotného Nováka byly především lyže, které jej tentokrát tolik nepodržely.

„Bylo to náročné. Hodně se na prémiích a na největším kopci zrychlovalo, pak se to ale sjíždělo a byl to i taktický závod. My jsme bohužel dnes neměli úplně konkurenceschopné lyže, což se ale někdy stane. V průběhu závodu jsem to věděl a snažil jsem se na to mentálně adaptovat, ale zkrátka to byla limitace, která mě nepustila na nějaký lepší výsledek,“ mrzelo Nováka.

Na posledních třech kilometrech se české reprezentační jedničce povedlo usadit ve třetí desítce pořadí. Na tom pak už nic nezměnil ani dojezd do cíle, během něhož se sice Novák ještě snažil některé soupeře předstihnout, ale nakonec obsadil 23. pozici.

„Odvedl jsem maximum, co se dalo. Je to průměrný výsledek, není to nic, z čeho bych jásal. Ale jsem na sebe hrdý, že i tak jsem bojoval, a že jsme ukončili sezonu v pozitivnějším duchu,“ dodal.

Další čeští závodníci v neděli nebodovali. Adam Fellner obsadil 70. místo, Tomáš Dufek byl na 77. pozici, Matyáš Bauer skončil na 81. příčce a Jiří Tuž dorazil do cíle na 88. místě.

V hodnocení Světového poháru v sezoně 2023/24 obsadil Michal Novák konečné 38. místo se ziskem 574 bodů, když jej po podstatnou část ročníku trápila nejrůznější nachlazení a ucpané dutiny, kvůli čemuž například vůbec nedokončil Tour de Ski.