Janatová se v masáku blýskla 14. místem a posunula se do Top 20! Fellner doběhl v balíku

6 min 14 s

V sobotu se v italském Val di Fiemme odzávodily předposlední etapy Tour de Ski v sezoně 2023/24. Na programu byly závody s hromadným startem na 15 kilometrů klasickou technikou. Kateřina Janatová v ženském závodě vybojovala výborné 14. místo. Adam Fellner doběhl mezi muži v hlavním balíku ve čtvrté desítce.

Závodní víkend ve Val di Fiemme, kde letošní Tour de Ski vyvrcholí, zahájily v sobotu dopoledne ženy. V závodě na 15 kilometrů s hromadným startem klasickou technikou se jediná Češka na startu Kateřina Janatová rozhodně neztratila a v podstatě po celý závod se držela v kontaktu s těmi nejlepšími.

Na šesti dvouapůlkilometrových okruzích sice musela několikrát stahovat menší ztrátu a likvidovat mezery mezi sebou a vedoucí skupinou, ale zásluhou výtečného výkonu se mohla po dojezdu radovat z výtečného 14. místa. Jednalo se o její druhý nejlepší výsledek v sezoně v rámci distančních závodů.

Janatová se navíc do cíle dostala se ztrátou pouhých 14,6 sekundy na Linn Svahnovou, která sobotní závod vyhrála. O to větší radost ze svého výsledku česká reprezentantka měla.

„Závod hodnotím velmi kladně. Na moji klasiku je čtrnácté místo s minimální ztrátou super,“ usmívala se Janatová, která se v celkovém pořadí Tour de Ski posunula na 18. místo. Ocenila zejména připravenost lyží, které jely podle ní výborně, navzdory náročným podmínkám a neustálému sněžení.

Odpolední mužský závod na stejné trati odstartoval v silné chumelenici, do které se vypravil také Adam Fellner. Zatímco v ženském závodě se pole postupně trhalo, mezi muži se až do posledního kilometru drželo pohromadě zhruba 50 lyžařů.

Uprostřed celého balíku se pohyboval také český reprezentant, kterému se povedlo doběhnout do cíle na 38. místě se ztrátou pouhých dvaceti sekund na Nora Erika Valnese, jenž závod s hromadným startem vyhrál. Valnes se odpoutal od hlavního balíku spolu s Williamem Poromou a Cyrilem Faehndrichem až v posledním stoupání před stadionem. Drtivá většina startovního pole pak do cíle dorazila pohromadě.

„Tohle byl spíš boxerský zápas na šest kol. Jak se neustále jelo pohromadě, tak to byl velký boj o každou pozici. Byla tam spousta pádů a zlomených hůlek, což se mi naštěstí vyhnulo,“ hodnotil závod Fellner. „Pořadí se neustále přesýpalo, nebyl to žádný klidnější průběh závodu. Dnes se dal udělat pěkný výsledek třeba okolo dvacítky, ale v posledním kole jsem už měl horší pozici.“

Přestože se Fellner pádu vyhnul, kolizi nikoliv „V posledním kopci přede mnou spadl asi Fin a já pod ním nechal lyži. Chvíli trvalo, než jsme se rozmotali. Tam jsem bohužel také něco ztratil. Možná jsem měl zkusit zariskovat a vystoupit do krajní stopy, abych se pokusil posunout. V posledním okruhu jsem zůstal trochu víc vzadu, což nebylo do finiše ideální,“ dodal.

Fellnerovi před závěrečnou etapou Tour, kterou bude výšlap na sjezdovku, náleží 31. místo v celkovém hodnocení prestižní série závodů.