Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

Fotbálek s Northugem zpestřil soustředění běžců v Livignu

10 min 33 s

Dvojnásobný olympijský vítěz a třináctinásobný mistr světa v běhu na lyžích Petter Northug často dominuje závodům v běžecké stopě, tenhle souboj se ale odehrál v jiných kulisách. Na fotbalovém hřišti v Livignu, kde se ve stejné době připravovala na novou sezonu velká část české reprezentace i tým kolem norské hvězdy. „Když se potkali v rámci tréninku na kolečkových lyžích, tak se ho kluci zeptali, jestli by si s nimi nezahráli fotbal. On řekl, že klidně, ale že dostanou. Tak jsme si zahráli,“ popisuje zrod zajímavého zpestření šestnáctidenního soustředění v Itálii trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. V Livignu se připravovaly i české reprezentantky a dvě z nich si fotbal také zahrály – v zápase proti lyžařskému klubu z Jilemnice.


Tradiční tréninkové prostředky v podobě běhu, běhu s holemi a na kolečkových lyžích, cyklistiky nebo posilování doplnil tentokrát také fotbal. „Bílý balet“, neboli český tým oblečený do jednotných funkčních trik Swix, vyzval dvakrát jilemnický klub, který byl v Livignu také na soustředění. A dvakrát vyhrál. Do třetice si troufl i na hvězdu běžeckého lyžování, Pettera Northuga a jeho tréninkový tým, v němž působí také jeho mladší bratr Even nebo Stig Rune Kveen či Petter Soleng Skinstad. Český výběr čítal kvarteto reprezentantů Dušan Kožíšek, Petr Knop, Miroslav Rypl a Jacob Kordač, jejich kolegu z liberecké Dukly Jonáše Bešťáka a Michala Nováka z karlovarského Slovanu, kteří jsou zároveň zařazeni do SKI Akademie (více o Akademii v posledním newsletteru z 27. 8.). Tým běžců doplnil trenér fotbalové mládeže v pražské Slavii Ondřej Jura. A výsledek? Velmi těsný – 2:1 pro norské mužstvo. „Vedli jsme 1:0, když si dal Petter Northug vlastní gól. Pak ale srovnali na 1:1 a i my si dali vlastňáka,“ popisoval průběh asistent reprezentačního kouče Zbyněk Valoušek.

Nutno podotknout, že zápas se hrál podle norských pravidel. „Takhle jsme snad fotbal nikdy nehráli. Gól platil jen hlavou, nebo musel být míč z první ze vzduchu, aby se nestřílelo po zemi a nedošlo ke zranění. Byla to taková zvláštní pravidla, ale bylo to fajn,“ říká Lukáš Krejčí, který se svými svěřenci strávil v Livignu 16 dní. „První dva tři dny byly tréninky zaměřené na objem, pak jsme začali zrychlovat. Dělali jsme tréninky kolem anaerobního prahu, některé jsme jeli maximálkou - na kolečkových lyžích, s holemi. Vždycky byl jeden trénink těžší, intenzivní a ten druhý v rovnoměrném tempu. Tam to bylo silniční kolo, běh, chůze nebo běh s holemi,“ vyjmenovává program, do kterého nebylo třeba zasahovat. Snad jen s výjimkou prohození dvou tréninků, aby doktor mohl na místě udělat odběry.

Bez komplikací proběhl také kemp ženské reprezentace. „Nasazení bylo dobré. Petra Nováková šla tréninky s muži a musím říct, že se mezi nimi vůbec neztratila. Sandra Schützová trénovala velice dobře a myslím, že se nám povedl nasadit trénink s ohledem na její předchozí zdravotní problémy, v Livignu udělala kus práce. Andrea Klementová absolvovala soustředění bez jediného omezení a její výkonnost jde nahoru,“ hlásil trenér ženské reprezentace Petr Steinbach, který do programu zařadil běh, běh s holemi, lyžařské imitace, kolečkové lyže, silový trénink a doplňkově také stabilizační a balanční cvičení. Nechyběly ani rozbory u videa a i reprezentantky zasáhly do fotbalových bojů. Mateřský klub ČKS SKI Jilemnice reprezentovala Sandra Schützová, za výběr „bílého baletu“ pak nastoupila Andrea Klementová.

V Livignu se připravovala i česká ženská jednička Eva Vrabcová Nývltová, která jela podle individuálního plánu a do Itálie odcestovala jako první už 19. srpna. „Udělali jsme víceméně vše, co bylo naplánováno. Bohužel se nepodařily rychlé tréninky, protože mě trošičku zbrzdilo drobné zranění - celý poslední týden jsem nemohla běhat. Najezdila jsem tak více kilometrů na kolečkových lyžích, takže z hlediska lyžařské přípravy nic zásadního,“ ujišťuje 29letá reprezentantka, která zpět do Česka zamířila hned na začátku září, aby stihla atletický závod – pražskou Grand Prix. V té se jí dařilo skvěle, z českých závodnic byla nejrychlejší a na desetikilometrové trati si opět vylepšila osobní maximum. Zatímco v Německu (více zde) zaběhla čas 33:22, v Praze byla o 15 sekund rychlejší a vytvořila český ženský rekord závodu. „Běh je něco jiného než lyžování, nedá se z toho nic usuzovat. Zásadní lyžařská příprava mě teprve čeká. Nicméně jsem za tento čas opravdu šťastná. Závod i celá atmosféra byla naprosto fantastická!“ V sobotu se Eva chystá na další běžecký závod – v Ústí nad Labem si zaběhne premiéru v půlmaratonu.

Česká reprezentační družstva, ale i sportovce zařazené do Sportovních center mládeže, teď čekají první velká vzájemná porovnání v podobě výkonnostních testů v Jablonci v příštím týdnu a mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích, které proběhne 26. a 27. září v Liberci. Poslední zářijový víkend tak bude možné vidět elitu českého běžeckého lyžování i na domácí půdě. Více podrobností v pozvánce.

DP



Pomoc Ukrajině