Dvě české lyžařky ve dvacítce, lepší byla tentokrát Razýmová

7 min 9 s

Světový pohár ve francouzském Les Rousses zakončily závody na 20 km s hromadným startem klasickou technikou. Mezi ženami si připsaly pěkné výsledky čtrnáctá Kateřina Razýmová a šestnáctá Kateřina Janatová. Adam Fellner závod nedokončil.

Ženy se vydaly do závodu na 20 km chvíli před 13 hodinou, profil trati byl ve Francii náročný. Jelo se šest okruhů dlouhých 3,33 kilometrů, ihned po startu na závodnice čekalo náročné stoupání a ani další části trati nebyly procházka růžovou zahradou.

Češky vyrazily do závodu ve dvou, lépe se závod podařil Kateřině Razýmové, která do cíle dorazila na pěkné 14. pozici se ztrátou 2:58,2 na vítězku. Razýmová se přitom v první polovině závodu pohybovala spíše kolem dvacátého místa, do nejlepší patnáctky závodu nakoukla na třináctém kilometru a jela za zády své kolegyně Janatové. Do závodního kolotoče se po porodu vrátila Razýmová ve velkém stylu, v nedělním závodu nakonec dojela na 14. příčce.

„Dnešní závod bych rozdělila v hodnocení na dvě poloviny. Bohužel jsem se hned v prvním stoupání připletla do kolize s jednou ze Švédek a ztratila jsem spoustu pozic. První tři kola pro mě byly především o dojíždění této ztráty ze startu, což mě mrzí, ale prostě se to stalo a chtělo by to určitě více šikovnosti z mé strany. Potom jsem v dalších třech kolech jela takovou stíhačku, jelo se mi dobře a myslím si, že výkon byl dobrý. Velká škoda byla, že jsem nebyla blíž té první skupině, protože už jsem na ni pak ani neztrácela. Čtrnácté místo s ohledem na průběh závodu beru, závod byl extrémně těžký, byl hodně ovlivněn stoupáním, které vedlo hned od startu a celé startovní pole vyjma prvních dvou řad šlo pěšky a hned se to roztrhalo a bylo těžké se chytit nějaké skupiny. Vzhledem k náročnosti je 14. místo za mě dobré,“ hodnotila dvacítku klasicky Katka Razýmová.

Kateřina Janatová se zkraje závodu pohybovala v první dvacítce závodnic, na sedmém kilometru se držela dokonce v elitní patnáctce. V závěrečných kilometrech jely s Razýmovou téměř pospolu, v cíli byla Katka Janatová o dvě pozice níž než její reprezentační kolegyně. V cíli ztratila na vítězku Ebbu Anderssonovou přes tři a čtvrt minuty. Švédskou závodnici doplnily na stupních vítězek Kerttu Niskanenová a Astrid Oeyre Slindová.

„Se závodem jsem moc spokojená. Na to, jak těžký to byl závod, bylo dlouhé a těžké stoupání, které jsme jely vlastně šestkrát, tak musím pochválit servis, protože lyže se opravdu povedly. Bylo hodně obtížné najít správný vosk na to, aby nám to v kopci nepodkluzovalo a zároveň, aby to pak při sjezdu jelo rychle. Servis si rozhodně zaslouží velkou pochvalu a já jsem moc ráda, že jsem dojela šestnáctá,“ svěřila se druhá Češka v první dvacítce Kateřina Janatová.

Na start závodu s hromadným startem se postavil ve 14:45 hodin pouze Adam Fellner. Český reprezentant si vybral špatný den. Dnes se od začátku závodu pral s podmínkami a necítil se optimálně, proto v průběhu závodu odstoupil a klasickou dvacítku nedokončil. Závod opanovali Seveřané, nejvyšší stupínek uzmul Klaebo, stříbro získal Niskanen a třetí pozici bral Poromaa.

Příští týden čeká lyžaře poslední Světový pohár před startem mistrovstvím světa. Závodit se bude v italském Toblachu, kde jsou na programu sprinty a závod na 10 km.