Druhou etapu Tour de Ski absolvovali jen Janatová a Fellner

4 min 58 s

Nový ročník Tour de Ski dokončí maximálně dva čeští reprezentanti. Druhou etapu, kterou byl v italském Toblachu závod na deset kilometrů klasickou technikou, totiž absolvovali pouze Kateřina Janatová a Adam Fellner. Janatová obsadila v ženském závodě 35. pozici, Fellner skončil na 41. místě.

Ženský závod na deset kilometrů absolvovala z českých reprezentantek už jen Kateřina Janatová. Barbora Antošová, která startovala v sobotním sprintu, měla naplánován pouze úvodní závod, po kterém z Tour odstoupila.

Janatové se na trati v italském Toblachu nepovedlo navázat na výkony z předchozích závodů Světového poháru. Její tempo nebylo špatné, ale nemělo takovou gradaci, jakou by potřebovala. Po dojezdu do cíle se tak mírně propadala pořadím a sledovala, jaké pozice jí nakonec bude souzena. Nakonec z toho bylo 35. místo se ztrátou přes dvě minuty na Kerttu Niskanenovou.

V celkovém hodnocení Tour de Ski se Kateřina usadila na 34. pozici se ztrátou 2:19 na průběžně vedoucí Jessie Digginsovou, která byla v nedělní desítce třetí. Česká závodnice bude mít možnost, jak své umístění vylepšit, hned v pondělním stíhacím závodě na 20 kilometrů volnou technikou.

„Vždy mám z klasické desítky obavy. Někdy se mi to tam sejde, někdy ne. Dnes to byl jeden z těch horších dnů,“ hodnotila Janatová. „Ztráta není tak hrozná. Doufám, že si zítra najdu nějaké dobré místo, stáhnu ztrátu a posunu se pořadím.“

Do mužského Tour de Ski vstoupili v sobotu hned čtyři čeští závodníci. Ondřej Černý a Lukáš Šeller měli v plánu, že po sprintu ze závodu odstoupí, což také učinili. Na klasickou desítku se v neděli měli vydat Michal Novák s Adamem Fellnerem, nicméně Novák do závodu nenastoupil a rovněž z Tour de Ski odstoupil.

Jediným zástupcem českého lyžování v závodě tak byl Fellner, který v našlapané konkurenci obsadil 41. místo se ztrátou jedné minuty a 42 sekund na překvapivého vítěze Perttu Hyvarinena, jenž nechal za zády i oba největší favority Haralda Amundsena s Erikem Valnesem.

„Jelo se mi dobře. Měl jsem docela i štěstí na nějaké kolegy na trati, takže jsem většinu času mohl spolupracovat,“ potěšilo Fellnera. „Zítra startujeme první, takže nemáme moc času na odpočinek.“

V celkovém hodnocení Tour se do čela prodral Nor Valnes, na kterého Adam Fellner ztrácí dvě minuty a 21 sekund. Do novoročního stíhacího závodu vyrazí ze 43. pozice.