Běžkyně na lyžích Janatová obsadila v posledním sprintu Světového poháru 26. místo

4 min 26 s

Světový pohár v běžeckém lyžování míří do finále. Poslední závody této sezony hostí švédský Falun, kde třídenní program odstartoval v pátek 11. března sprintem klasickou technikou. Jedinou českou reprezentantkou byla Kateřina Janatová, která obsadila 26. místo. Finálovou jízdu ovládla Švédka Sundlingová.

Finále Světového poháru měla za týden hostit Ťumeň, závody v Rusku ale byly bez náhrady zrušeny, a tak závěrečné klání této sezony připadlo právě Falunu. Nad švédským běžeckým areálem už zavládlo jarní počasí – modré nebe a teploty nad bodem mrazu, díky kterým trať v průběhu závodu postupně měkla.

Kateřina Janatová si nejprve připsala 24. místo v kvalifikaci. Na 1500 metrů dlouhém okruhu se dvěma náročnými stoupáními ztratila na nejrychlejší Švédku Sundlingovou 14,88 vteřiny.

Do čtvrtfinále pak Janatová nastoupila proti velké konkurenci, ve které se sešly hvězdné Norky, švédské sprinterky a také Němka Hennigová, vynikající klasička. Janatová, pro kterou je klasika naopak její slabší disciplínou, rozjela své čtvrtfinále z páté pozice, před závěrečným sjezdem na stadion se pak dokázala posunout na čtvrtou pozici. Vepředu v tu chvíli už ale byla poodjetá trojice favoritek – Norky Fallaová a H. Wengová, které postoupily, a také Finka Joensuová. Česká reprezentantka nakonec projela cílem jako šestá, v konečném pořadí jí patří 26. místo.

„V klasických závodech je pro mě úspěch, že se kvalifikuji do čtvrtfinále. Rozjížďka pro mě byla o sbíraní zkušeností a vím, že musím zapracovat na finiši, takže mám velkou motivaci,“ vzkázala z Falunu Janatová.

Do Falunu se měl původně vypravit také Michal Novák. Nejúspěšnější český reprezentant této sezony ale onemocněl, a tak pro něho mezinárodní sezona skončila předčasně. V sobotu program ve Falunu pokračuje závody na 10/15 km volně s intervalovými starty. V neděli pak vyvrcholí smíšenými team sprinty a smíšenými štafetami.