Běžecké disciplíny na ODM opanoval Liberecký kraj

5 min 48 s

Na Olympiádě dětí a mládeže se tradičně závodilo i v bílé stopě. Závody v běžeckém lyžování opanovali převážně závodníci z Libereckého kraje, kteří celkem získali 11 cenných kovů včetně zlata ze smíšené štafety.

Běžcům z Libereckého kraje se Olympiáda dětí a mládeže konaná v Královehradeckém kraji nadmíru vydařila. Běžci a běžkyně ze severu Čech posbírali osm zlatých medailí z devíti možných, jejich kompletní sběr zlatých medailí narušila Emma Mánková z Jihočeského kraje.

Individuální závody dívek ročníku 2009 opanovala Nikola Plecháčová z Libereckého kraje, která opanovala jak závod klasickou, tak i volnou technikou. Na stupních vítězů ji vždy doplnily Nikola Žilinská a Daniela Dlouhá, které si připsaly každá jedno stříbro a jeden bronz.

Závody chlapců ročníku 2009 zase nejlépe zvládl Jan Janata, který si připsal také dvě zlata v závodech 3 km klasicky i volně. Na stupních vítězů jej doplnil v obou závodech Matěj Gajdoš z Olomouckého kraje, který posbíral na olympiádě stříbro a bronz. V závodu na 3 km klasicky získal bronz Jonáš Záhorec ze Středočeského kraje, naopak v závodě na 3 km volnou technikou si stříbro vybojoval Matyáš Havlík z Vysočiny.

V závodech dívek ročníku 2008 byly stupně vítězek mnohem více rozmanité. V závodu volnou technikou kralovala Emma Mánková z Jihočeského kraje, která zvítězila o dvě desetiny před Veronikou Holíkovou z Královéhradeckého kraje, na bedně tyto dvě dámy doplnila Karolína Špicarová z Libereckého kraje. Závod na 4 km klasicky opanovala Anna Mládková z Libereckého kraje, kterou na stupních doplnila Linda Fronková ze Středočeského kraje a Emma Mánková, která si připsala druhou medaili z ODM.

Chlapci ročníku 2008 závodili také na trati dlouhé 4 km. Závod volnou technikou opanoval Štěpán Jungwirth, stříbrnou medaili si rozdělili Oskar Poluha a Martin Šír, kteří měli v cíli intervalového startu identický čas. Závod klasicky se opět nejlépe vydařil Štěpánu Jungwirthovi, který na trati nadělil Oskaru Poluhovi 12 vteřin, na třetí pozici se umístil Martin Šír z Jihomoravského kraje.

Posledním závodem na ODM byly šestičlenné štafety, které opět opanoval Liberecký kraj. Závodníci ze severu Čech si vypracovali výraznější náskok na třetím úseku, vítěznou štafetu dovezl do cíle Jan Janata. „Byl to skvělý pocit, protože jsem jel proti starším dětem, já měl na úseku Matěje Vocelku z Jihočeského kraje, který mě trochu nervoval na trati a já musel trochu víc pospíchat,“ hodnotil majitel tří zlatých medailí pro ČT Sport. Na druhé pozici dorazil do cíle tým z Jihočeského kraje, bronzové medaile zůstali u pořadatelů v kraji Královéhradeckém.

Kompletní výsledky všech závodů naleznetepod tímto odkazem.