Bauer v Kuusamu celkově jedenáctý, body do SP mají také Razým, Magál a Nývltová-Vrabcová

6 min 51 s

Kolize v závěrečném stoupání připravila Lukáše Bauera o umístění v nejlepší desítce kuusamské minisérie, přesto znovu dokázal, že se může měřit s absolutní špičkou.

Lukáš Bauer s číslem čtyři vyrážel na trať stíhacího závodu na 15 kilometrů volně s odstupem 12,2 sekundy, ale startovní pole se přesně podle očekávání šestatřicetiletého běžce z Božího Daru rychle sjelo. V polovině závodu jela v čele silná třináctičlenná skupina, ve které skvěle takticky pohyboval také český reprezentant. „Celý závod se mi dařilo držet na dobré pozici, Střídaly se úseky, kdy se jelo hodně rychle, s okamžiky, kdy se spíš taktizovalo. Lyže jsem měl připravené hodně dobře, cítil jsem se výborně,“ popisoval Bauer.

Vláček roztrhal až 1200 m před cílem Rus Legkov. Udrželi se ho jen krajan Vylegžanin a Nor Sundby, který měl ve finiši nejvíce sil. Bauer se v závěrečném kopci pral o šesté místo, ale po kolizi s Rusem Usťjugovem skončil na zemi. „Je to škoda, šestá příčka by tomu, co jsem tady předváděl, slušela víc než jedenáctá, ale i tak jsem spokojený. Potvrdil jsem si, že mohu jet s těmi nejlepšími,“ zhodnotil své vystoupení Bauer, kterému jedenáctá pozice patří i v celkovém pořadí SP, a dodal: „Už se těším do Lillehammeru!“

Pro první body do Světového poháru si dojel Aleš Razým, který celkově v hodnocení série Ruka Triple obsadil 24. místo.  „Byl to takový zvláštní závod. Necítil jsem se úplně dobře, ale zkusil jsem se držet s Hellnerem, Magnificatem a Gaillardem. Dojeli jsme vedoucí skupinu, ale stálo mě to spoustu sil. Už jsem se do ní nedokázal zařadit a nakonec jsem byl rád, že jsem se udržel na bodovaných pozicích,“ přiznal v cíli Razým.  Sedmnáctý čas dne zaručil body také Jiřímu Magálovi.

Všichni čeští lyžaři si pochvalovali servis. „Jsem rád, že se příprava lyží povedla. Sníh byl nachlazený a vybrat dobré lyže nebylo vůbec jednoduché. Testovali jsme čtyři hodiny před závodem,“ popisoval alchymii šéf serivsmanů Jan Pešina.

Mezi ženami byla vidět Eva Vrabcová-Nývltová. Ve stíhacím závodě na 10 kilometrů volně zajela dvanáctý čas, který jí vynesl 22 bodů do hodnocení Světového poháru. Dalších dvanáct bodů  vybojovala česká reprezentantka za posun z 33. místa na 25. pozici v celkovém pořadí minisérie Ruka Triple.

Vítězkou třídílného klání se stala Norka Marit Björgenová, a protože zároveň zajela nejrychlejší čas ve stíhačce, převzala od Polky Kowalczikové vedení ve Světovém poháru.

Muži - stíhací závod na 15 km volně: 1. Sundby (Nor.) 36:50,6, 2. Vylegžanin -0,1, 3. Legkov (oba Rus.) -0,6, 4. Manificat (Fr.) -4,0, 5. Usťjugov (Rus.) -4,5, 6. Halfvarsson -4,8, 7. Hellner (oba Švéd.) -11,2, 8. Jespersen (Nor.) -11,7, 9. Hoffman (USA) -12,2, 10. Bessměrtnych (Rus.) -12,7, 11. Bauer -13,8, ...24. Razým -1:15,9, 45. Magál -1:39,8, 59. Horyna -2:29,0, 85. Kožíšek (všichni ČR) -5:03,6.

Průběžné pořadí SP: 1. Sundby 255, 2. Vylegžanin 220, 3. Legkov 183, 4. Manificat 160, 5. Usťjugov 156, 6. Halfvarsson 144, ...11. Bauer 107, 41. Magál 14, 42. Razým 14.

Ženy - stíhací závod volně na 10 km: 1. Björgenová (Nor.) 27:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -0,8, 3. Johaugová (Nor.) -1,3, 4. Kowalczyková (Pol.) -30,9, 5. Randallová (USA) -1:01,9, 6. Jacobsenová (Nor.) -1:02,6, 7. Čekalevová (Rus.) -1:03,9, 8. Herrmannová (Něm.) -1:38,0, 9. Wengová (Nor.) -1:38,7, 10. Ivanovová (Rus.) -1:39,1, ...25. Vrabcová-Nývltová -2:10,7, 58. Nováková -4:03,5, 72. Grohová (všechny ČR) -4:45,9.

Průběžné pořadí SP: 1. Björgenová 309, 2. Kallaová 261, 3. Johaugová 220, 4. Kowalczyková 214, 5. Randallová 184, 6. Jacobsenová 160, ...26. Vrabcová-Nývltová 36.