Žákovskými mistry ČR se v závěrečném vyřazovacích závodě stali Pospíšil, Kroupa, Straubová a sestry Balabánovy

7 min 53 s

Závěrečný den mistrovství České republiky, sobota 18. března, patřil vyřazovacím závodům a počasí na Klínovci opět ukázalo svou nevyzpytatelnost. Po mlhavém super-G, slunném obřím slalomu a napůl slunném, napůl zataženém slalomu, jehož druhá kola museli pořadatelé salmiakovat, přišla přes noc hutná, patnácticentimetrová sněhová nadílka a na závody pak vytrvalý déšť. Obě starší kategorie U16 stihly ještě tříkolový závod, na obě mladší kategorie U14 už Jury vyhlásila pouze dvoukolová klání. Zajímavostí je, že v dívkách U16 máme dvě mistryně ČR a v chlapcích U16 dva vicemistry ČR.

O průběhu celého mistrovství jsme si povídali s předsedou organizačního výboru Rostislavem Součkem. „Z mého pohledu to bylo povedené mistrovství. Byla i vysoká účast závodníků 190 z 200 možných, stavitelé tratí se vyznamenali, závodníkům se líbil i umělý skok v super-G, který jsme pro úspěch na loňském finále Poháru České pošty letos zařadili znovu a důležitým faktorem při hodnocení letošního MČR je také skutečnost, že všechny závody proběhly bez jakéhokoliv vážného zranění. Velký dík patří Ski areálu Klínovec, který závodní tratě nejen poskytl, ale měl také nadstandardní přístup k celé akci.“ Na té se nejvýznamnější měrou organizačně podíleli členové TJ Klínovec a LK Chomutov, kteří měli na starosti technické zajištění MČR a kromě časomíry a organizačního výboru jich bylo k dispozici 45, plus 35 brankových rozhodčích. Pořadatelem MČR pak byl KSOÚ alpských disciplín Ústeckého kraje.

Organizátoři MČR odvedli precizní práci, vše běželo jako na drátkách a pokud to počasí jen trochu dovolilo, podařilo se jim připravit kvalitní závody a to i navzdory složitějším podmínkám. Výjimkou byl VZ, při kterém byla sebelepší organizace na přírodu krátká, ale i extrémy k alpskému lyžování patří. Bonusem akce bylo, že naprostá většina závodu byla odjetá do 13 hodin a poděkování organizátorům patří také za snahu startovat brzy ráno, kdy byly tratě ještě tvrdé. Denně se kvůli toho scházeli v 5.30 na kopci. „V neposlední řadě bych chtěl také poděkovat sponzorům a partnerům akce, bez kterých by se vysoká pořadatelská úroveň jen těžko zajišťovala,“ uzavřel Rostislav Souček.

Medailisté MČR žáků ve vyřazovacím závodě:

U16 dívky

1.Tereza Balabánová (Ski Bílá) a Caroline Straubová (Ski Avia Praha) obě 29,82 s.

3.Elese Sommerová (RT Záhrobský) 29,93 s.

U16 chlapci

1.Jonáš Pospíšil (Ski klub Olomouc) 28,95 s.

2.Matěj Bláha (SK Špindl) a Adam Klíma (ST Victoria Brno) oba 29,45 s.

U14 dívky

1.Helena Balabánová (Ski Bílá) 32,45 s.

2.Tatiana Tobolková (RT Záhrobský) 32,78 s.

3.Barbora Vodrážková (LK VS Praha) 32,89 s.

U14 chlapci

1.Štěpán Kroupa (SK Písek) 31,67 s.

2.Marek Müller (RT Záhrobský) 31,72 s.

3.Tomáš Hlubocký (TJ LO VS Praha) 31,94 s.

Medailistům gratulujeme.

Nejúspěšnějšími závodníky žákovského MČR 2017 jsou Štěpán Kroupa (U14) se třemi tituly,  dva tituly si vyjeli Kubeš (U16) a Zíková (U16), která je doplnila ještě bronzem; Matěj Bláha (U16) má medaili ze všech disciplín, zlato mu ale chybí kompletní; sbírku všech kovů mají Kreissová (U14), Sommerová (U16) a Klíma (U16), jeden titul a dva bronzy H. Balabánová (U14), dvě medaile včetně titulu získali Bank (U14) a Tobolková (U14), dva cenné kovy Ryška (U14) a Hlubocký (U14); a konečně po jedné zlaté medaili mají Pospíšil (U16), T. Balabánová (U16), Trejbalová (U14) a Straubová (U16), stříbrné J. Kestlová (U14), Fiala (U14), Vanická (U16), Peroutková (U14), Pokorný (U16), Košťálová (U16), Müller a bronz Labaštová (U16), Kalina (U14), Šinták (U16), Nováková (U16) a Vodrážková (U14).

Mistrovstvím ČR vyvrcholil také Pohár České pošty žáků, kterému věnujeme samostatný článek.

Kompletní výsledky MČR žáků nejdete zde.

Photos: CzechSki