Výsledkový servis alpských lyžařů aneb o čem se ještě nepsalo

13 min 49 s

Závodní sezóna alpských lyžařů má napilno a naši závodníci se blýskli nejen skvělými výsledky ve Světových pohárech (vítězství Ledecké či perfektní bodovaná umístění Dubovské a Capové před jejím zraněním), ale super výsledků a zlepšení dosháhli také v kontinentálních pohárech. Zvlášť ve Far East Cupu (FEC) se jim dořilo, když Martina Dubovská ve slalomu vyhrála, Kryštof Krýzl byl 2x na třetím místě a Tereza Nová si vylepšila své bodové maxinum v obřím slalomu. Dvakrát těsně pod stupni vítězů skončil Ondřej Benrdt. Zazie Huml - nová česká závodnice s českoamerickými kořeny zajela 11. a 16. místo va slalomu na Severoamerickém poháru (NAC) a bodoval zde i Filip Forejtek 29. místem. Tomáš Klinský nebyl dalelo od bodů v Evropském poháru v St. Caterině v rychlostních disciplínách a zlepšení a stupně vítězů v závodech FIS, CIT a NJR zaznamenali juniorští reprezentanti Elese Sommerová, Natálie Zouharová, Linda Trejbalová a Ondřej Surkoš. O několikanásobném úspěchu Terezy Kmochové na Deaflympiádě jsme již informovali v samostatném příspěvku.

Far East Cupy se těší v našem týmu oblibě. Jsou totiž příležitostí, jak vylepšit svou bodovou bilanci a tím i postavení ve světovém žebříčku, které určuje startovaní číslo ve Světovém poháru od čísla třicet. Ani letos tomu nebylo jinak a ani letos se na FEC naši závodníci neztratili a jejich daleká cesta se jim vyplatila.

Martina Dubovská jezdící ve skvělé slalomové formě jeden slalom vyhrála a v jednom byla třetí. To jí zajistilo zlepšení o 3,5 bodu na 18,70 FIS bodů a posun na 44. místo na světě. V SP díky tomu už nebude startovat s číslem 56, ale kolem 40. Zlepšila se také o něco málo v obřím slalomu.

Kryštof Krýzl odjížděl z Číny hodně spokojený. Jak ve slalomu, tak v obřím se slalomu se díky dvěma třetím místům a dalším výsledkům dostal v obou disciplínách zpět do světové stovky, a sice na 82. místo ve slalomu (19,96 FIS bodů) a 93. v obřím slalomu (21,86 FIS bodů). „Bylo to fakt dobrý, cítil jsem, že jsem zase zpátky. Paradoxně mi tam slalom šel lépe než obřák, což bylo pro mě trochu překvapení, protože jsem úplně nevěděl, co od slalomu čekat. A taky jsem se tentokrát dobře cítil i na tom jejich specifickém sněhu,“ byl hodně rád Kitan a už vyhlížel další závody. „V obřáku jsem se dostal na první místo v ČR a jsem připraven využít této příležitosti ve Svěťáku a pokud dostanu příležitost i ve slalomu, kde jsem pořád třetí, tak v i něm,“ hlásil optimisticky. Kitana bohužel ale zastavilo zranění kotníku, o kterém jsme těsně před Vánocemi psali. Jeho první start v SP se tak odkládá, doufejme, na leden.

Tereza Nová v Číně zajela vůbec nejlepší body kariéry v obřím slalomu. Skončila na 6. a 7. místě a bodovým průměrem 31,31 FIS bodů si zajistila místo v reprezentačním týmu žen na příští sezónu, kde si ocitne vůbec poprvé v kariéře. Z výsledků měla radost. „Konečně se mi podařilo zajet slušně obě dvě kola a hned ve dvou závodech.“ Spokojený byl i její trenér Jan Fiedler. „Je to fajn, i když zatím to nebylo úplně bez chyb, takže věřím, že se z toho lezos bude dát dostat ještě víc,“ hlásil.

Ondřej Berndt skončil 2x na 4. místě a i když si body ve slalomu nezlepšil (s 18,60 FIS body je 66. na světě), výsledkem 19,35 se k nim velmi přiblížil a v podstatě je potvrdil. Druhý výsledek v Číně zajel za 22,74 FIS bodů.

V USA závodí a také žije další nová české závodnice Zazie Huml, která přešla do ČR teprve letos. Je ročník narození 2001 a její nejsilnější disciplínou je slalomu. Dokonce tak silnou, že se zvládla probojovat už na 3. místo v ČR v absolutním pořadí, tedy mezi ženami. S 39,28 FIS bodů jí patří ve světovém žebříčku 236. místo a po Novém roce se chystá na svou premiéru v SP do Zagrebu. V letošních Kontinentálních pohárech si zatím vede velmi dobře. Už v létě v Australsko-novozélandském poháru zajela ve slalomu 4. místo a položila tak základní výsledek ke zlepšení bodů. V Copper Mountain (USA) v Severoamerickém poháru (NAC) přidala 11. a 16. místo a doplnila tak druhý výsledek do již výše zmiňovaného průměru. Kromě toho bodovala také v super-G a dalších dvou slalomech NAC v kanadské Nakisce a vyhrála dva slalomy kategorie FIS v Aspenu.

Tomáš Klinský, toho času v ČR jediný čistokrevný sjezdař v mužské kategorii, se začíná ucházet o body v Evropském poháru a zkušenosti začíná sbírat také ve Světovém poháru, kde je znalost sjezdovek a tratí pro budoucí úspěch klíčová. Na jeho cestě sjezdařským světem ho provází bývalý sjezdař světové elity Jan Hudec, který pro Kanadu získal stříbro z MS v Are 2007 a bronz ze ZOH v Soči 2014 a ve sjezdu vyhrál dva závody SP. Klinský na EP v St. Caterině skončil v SG do kombinace 34. a v klasickém SG 54. Ani jedna jízda nabyla bez chyb, ale z obou měl závodník slušný pocit a ze St. Cateriny odjížděl nejen s novými zkušenostmi, ale také motivaci dál a ještě víc na sobě pracovat. Když skončil 54., nechal za sebou dalších 30 závodníků z elitních sjezdařských zemí, když 34., čtyřicet. Optimismus ale dodávají především relativně nízké časové odstupy za nejrychlejšími (2,28s v klasickém SG a 2,80s v kombinačním SG), na kterých lze stavět.

V závodech kategorie FIS si velmi dobře vedla ve slalomech ve Švýcarsku juniorka Elese Sommerová, když hned 3x skončila na 2. místě - dvakrát v Adelbodenu a jednou na Flumserbergu. Bodově se posunula o bod dopředu, a to je v mladém věku vždy příjemné, neboť potvrzení nebo zlepšení bodů hned na úvod sezóny signalizuje nastupující progres.

Na bedny v závodech CIT hned 2x vystoupila v italské St. Caterině mladší juniorka Natálie Zouharová, když skončila 2. jak ve slalomu, tak v obřím slalomu. Ve slalomu si vylepšila bodový průměr o pět FIS bodů a dostala se na první místo mezi českými mladšími juniorkami (U18) jak ve slalomu, tak v součtu technických disciplín.

Krásný vstup do juniorské kategorie zaznamenala prvním rokem juniorka Linda Trejbalová, která dokázala v jednom z obřích slalomů na závodech NJR v italském Pfelders vybojovat 3. místo a velmi dobré první body. Ve stejných závodech zajel Ondřej Surkoš v obřích slalomech 2x 2. místo a prokázal tak, že je na letošní sezónu připraven dobře.

Všech úspěšným reprezentantům gratulujeme a českému lyžování přejeme další skvělé výsledky.