×
Vráblík a Trejbal i po loňském ukončení kariéry zůstávají u lyžování

Vráblík a Trejbal i po loňském ukončení kariéry zůstávají u lyžování

16.04.2016

Na Mezinárodním mistrovství republiky v alpských disciplínách se i letos objevili Martin Vráblík a Filip Trejbal. Dlouhé roky byly oporami české sjezdařské reprezentace. A tak byla příležitost si popovídat, jak naložili se svou první sezónou po ukončení kariéry.

„Točil jsem se pořád kolem lyžování, jezdil jsem lyžovat s různými skupinami, bylo to pestré,“ popisuje svou první sezónu v lyžařské závodnické penzi Filip Trejbal. Filip letos už ani jednou nezávodil, ani na letošním mistrovství republiky nestartoval. Založil si  Ski Camp Filipa Trejbala, a pod jeho hlavičkou nabízí rozličnou škálu lyžařských služeb a zábavy. Má za sebou první rok, který považuje za vydařený, a přemýšlí, co dál: „Probírám se svými dojmy a pocity z letošní zimní sezóny a zvažuji, zda a jakým způsobem se případně víc zaměřit na závodní lyžování.“ V tomto směru se totiž zapojil do přípravy nadějného juniorského reprezentanta Jana Ouvína. Také na letošním národním šampionátu ho doprovázel, pomáhal mu na kopci, i s přípravou materiálu: „Dá se říci, že zaskakuji a vypomáhám v jeho týmu. A když byl jeho trenér Jarda Rakušan na juniorském MS se svou další svěřenkyní Veronikou Čamkovou, tak jsme s Honzou strávili deset dní na závodním soustředění. Bral jsem to jako podporu, aby nemusel být bez trenéra. Snažil jsem se k tomu přistoupit zodpovědně, připravil jsem se na to, zkusil jsem si roli trenéra. Doufám, že jsem mu něco předal, ale to musí říct on,“ pousmál se bývalý juniorský mistr světa ve slalomu, v disciplíně, na kterou se ke konci kariéry specializoval. I když Ouvínovi několik plánovaných závodů z doby společné přípravy zrušili pro nepřízeň počasí, Filip opět nahlédl do závodního světa, potkal znovu známé tváře. A jak už jsme ho citovali výše, zvažuje, zda a jak se do závodního lyžování znovu zapojit. Až se rozhodne, určitě nám dá vědět.

To Martin Vráblík, který taktéž loni skončil se závoděním, se rozhodl i letos na šampionátu nastoupit, a nevedl si vůbec zle. V obřím slalomu skončil celkově na 11. místě, pátý z českých závodníků. "Těšil jsem se do Špindlu, že tu potkám známé a přátelé, a po roce se zase sklouznu,“ vysvětluje svou přítomnost s úsměvem ve tváři. Lyžoval celý rok, i když na slalomkách. Původně chtěl jet jen superG, ale když mu ho v pátek zrušili, rozhodl se nastoupit v sobotním obřím slalomu. „Rok jsem na dlouhých lyžích nestál, a když jsme se chystla na superG, až jsem se musel smát, jaké to bylo, co to mám pod sebou na nohou,“ popisoval svoje pocity po roční pauze. A má taky ještě pořád vyjeté nějaké bodíky, tak si řekl, že možná ještě ostatním pomohou.  Pak se rozpovídal více o letošní zimní sezóně: „Z dospělého závodního lyžování jsem se úplně vytratil, věnoval jsem se hodně dětem, nejmladším závodníkům,“ popisuje. Spolupracuje se třemi kluby, pro které dělá kempy. K tomu - podobně jako Trejbal - se věnuje lyžování s rekreačními klienty, které provází na hory a pomáhá jim zdokonalovat se v lyžařském umění. Zaměřil se především na firemní programy: „Poslední tři roky jsme to naznačovali, a letos jsme mohli začít naplno. Pořádáme eventové zážitkové třídenní lyžování pro firmy, to se nám rozjelo, od ledna až na jeden víkend jsem byl pořád v permanenci,“ polsal své vytížení Martin. Spadl z něj stres kvůli zajišťování závodní sezóny, zajištěním finančních prostředků, plánování tréninků, závodů. To všechno odpadlo. „Čekal jsem, že budu bez lyží nervózní, ale zůstal jsem u lyžování, i když jinou formou, a moc mě to baví.“ Martin si nezaložil přímo akademii pod svým jménem, ale spolupracuje výhradně s olomouckou firmou PH Sport & Marketing, která tak nabízí VIP produkt ´Lyžování s Martinem Vráblíkem´.  Lyžování se věnuje nadále i obchodně, prodává lyže jak pro Elan, tak pro Völkl. Na mistrovství měl také v hledáčku několik kandidátů a vybírá do oficiální závodního týmu značky někoho, kdo by ho v této roli mezi českými muži nahradil. Jak pořídil, ještě nevíme, ale budeme o tom rádi informovat. 

Oba borce - Trejbala i Vráblíka, nedávné české reprezentanty -jsme viděli ve Špindlerově Mlýně neustále v družném v hovoru s některým ze závodníků nebo trenérů. Bylo radost sledovat, že i nadále patří do sjezdařské lyžařské rodiny.

(AH)

Martin Vráblík (nar. 1986) startoval ve Světovém poháru poprvé v roce 2004, má za sebou celkem 13 olympijských startů, 18 na mistrovství světa, 61 ve Světovém poháru a k tomu dalších 83 v Evropském poháru. Připomeňme, že byl dvanáctý na ZOH 2006 v superkombinaci nebo patnáctý na MS 2013 taktéž v superkombinaci. Jeho oficiální FIS profil najdete zde.

Filip Trejbal (nar. 1985) vstoupil do Světového poháru v roce 2005. Na jeho kontě je zapsáno 13 startů na ZOH, 9 na MS, 94 ve Světovém poháru a 92 v Evropském, kde bral i jendo pódium. Na MS skončil nejlépe 2x 16. ve slalomu (2007, 2011), dosahoval pěkných bodovaných výsledků v SP, ale jeho zřejmě nejlepším výsledkem je titul světového juniorského šampióna ve slalomu 2005. Jeho oficiální FIS profil najdete zde.

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska