Slalomy Českého poháru v Karlově vyhráli Monika Zemanová a Michal Staszowski

7 min 55 s

Minulý víkend 27. – 28. ledna pokračoval seriál závodů Českého poháru dvěma slalomy v Karlově pod Pradědem. Až na potřetí. ČP v Karlově se totiž dvakrát přesouval kvůli nedostatku sněhu, poprvé se měl jet v prosinci, podruhé začátkem ledna. Nyní jsou závody úspěšně za námi a nejlépe se v nich dařilo Monice Zemanové a Michalu Staszowskemu. Ve vedení seriálu nadále zůstávají Ondřej Berndt a Klára Kašparová, kteří se na ČP v Karlově nestartovali.

Organizátorem akce byl lyžařský oddíl TC Praděd. „My jako organizační výbor jsme udělali všechno proto, aby závody klaply, měli jsme dostatek techniků na úpravu trati, závody proběhly bez problémů. Jediná věc, která nás zaskočila byla, že v místě, kde je vždy nejvíc sněhu, jsme se dostali při stavbě na hlínu a museli jsme spodní část tratě přestavět a vyhlásit novou prohlídku. Jinak šlo všechno dobře, hotoví jsme byli v sobotu o půl druhé, v neděli před jednou hodinou. Můžeme být spokojeni, že si muži vylepšili body. Trošku škoda, že nedorazily bodově lepší holky, což se odrazilo v přirážce ze závodu přes padesát bodů,“ uvedl předseda organizačního výboru Petr Houser.

Nejrychlejší v mužích byl po oba závody, ve všech čtyřech víkendových kolech, Michal Staszowski. První den se ještě v prvním kolem dělil o pozici lídra s, nakonec druhým, Markem Vašulínem, ale v ostatních kolech už zůstat na špici osamocen. Paradoxně se ale na trati cítil lépe první den, kdy zvítězil nad Vašulínem celkově o 0,36s a na třetího Martina Štěpána najel 0,77s, než v neděli, kdy vyhrál s s téměř dvouvteřinovým náskokem nad Štěpánem a třetím Václavem Vrzgulou.

„První den jsem dělal nějaké chyby, byl jsem trochu pod tlakem, ale lyže jsem nechával jet, byl jsem spokojený. V neděli první kolo dobré, ale ve druhém jsem tu jízdu moc pod kontrolou neměl. V prudké části jsem jenom lyže přehazoval zboku a bok a vůbec je nezrychloval, ale podařilo se,“ říkal v cíli závodník Ski Mosty Michal Staszowski.

Body z Karlova 32,80 a 33,26 FIS bodů jsou třetím a čtvrtým nejlepším výsledkem Staszowskwho kariéry i této sezóny. Michal totiž během letoška zaznamenal velký progres a ty dosud vůbec nejlepší body si vyjel v polovině prosince na Ravne Planině (BiH), kde v jednom slalomu zvítězil za 27,68 FIS bodů a ve druhém byl druhý za 28,62 FIS bodů. Bodový průměr 28,15 FIS bodů ho mezi muži posunul na pozici 5. nejlepšího slalomáře v České republice.

Monika Zemanová z SKP Kometa Brno byla jedinou, která se na stupních vítězů pohybovala po oba dny a pokaždé na tom nejvyšším. V sobotu byla druhá Tereza Zahálková (+0,58s) a třetí Zuzana Zemková (+0,69s), v neděli Zemanová zvítězila o 0,87s před mladičkou Lenkou Košťálovou (*2001) a Slovenkou Zuzanou Jakubcovou (+1,03s).

„První den se mi 1.kolo jelo líp než druhé, které bylo těžší a navíc se otáčí třicítka, ale nějak že jsem to vybojovala, takže jsem byla spokojená. V neděli jsem z toho měla dobrý pocit, jelo se mi lépe než v sobotu. Teď už budu mít Karlov ráda,“ usmívala se v cíli vítězka.

V Českém poháru jsou i přes neúčast v Karlově první Ondřej Berndt (406 b.) a Klára Kašparová (330 b.), druhá místa drží Filip Forejtek (280 b.) a Aneta Vetrová (324 b.), třetí Martin Štěpán (257 b.) a Iva Křížová (230 b.) V týmech vede SA Špindl (979 b.) před TJ Bižuterie Jablonec (886 b.) a SKP Kometa Brno (667 b.)

Český pohár si dá nyní na několik týdnů pauzu, další jeho podnik se uskuteční opět v Karlově v termínu 3. - 4. března.

Výsledky Českého poháru v Karlově najdete zde a televizní záznam ČT ze závodů můžete vidět zde.