Skoro mě s trofejemi nepustili do letadla, říká dvojnásobný juniorský mistr světa U18 Jan Zabystřan

10 min 9 s

Dosáhl nejlepších výsledků na MSJ v chlapecké kategorii za posledních deset let, od bronzové medaile Kryštofa Krýzla z roku 2006, a to nejen v kategorii U18, ale také v absolutním pořadí juniorů. O svém úspěchu z MSJ se s námi podělil v následujícím rozhovoru alpský lyžař Jan Zabystřan.

Jak jste spokojen se svou letošní bilancí na MSJ?

Nejvíc jsem spokojen se slalomem a alpskou kombinací, kde jsem skončil na 20. a 14. místě v absolutním pořadí. Ta umístění jsou jsou pro mě obrovským úspěchem, a že mám v U18 dvě zlata a dvě stříbra, tak to je naprostá bomba.

Tak že jste to vůbec nečekal?

Na MSJ jsem odjížděl s tím, že bych chtěl být v absolutním pořadí v TOP 30 a c U18 se jednou až dvakrát umístit do třetího místa. Dosaženými výsledky jsem byl mile překvapen.

Který závod se vám pocitově jel nejlépe?

Klasický slalom, v tom jsem letos udělal největší kus práce. Naopak kombinační slalom byl boj. Jel se na jiném svahu než klasický slalom a byl hodně těžký. Byl jsem rád, že jsem vůbec dojel do cíle. Bylo to prudké a hodně měkké.

A který závod se jel nejhůř?

Obří slalom, ve kterém jsem nedojel. V prudké pasáži byla strašně rozbitá trať a já tam udělal chybu. Pak jsem to chtěl dohnat a opřel se do toho na 110% a začal se cítit dobře, jenže jsem se jednou vlnkou asi deset bran před cílem nechal rozhodit a už nestihl další branku.

Počasí vás v Soči vůbec pozlobilo…

Ano. Celkově bylo hodně teplo. Kdybych to měl srovnat s YOG v Lillehammeru, tak ten rozdíl byl až čtyřicet stupňů, maximálně jsme v Soči naměřili jednadvacet (!) stupňů. Takže pista byla místy hodně rozbitá. Nicméně pořadatelé se o tratě starali nejlépe, jak to jen šlo. Všechny závody byly salmiakované.

Jaké to bylo slyšet statní hymnu na vši počest?

Hezký pocit. Hráli mi ji poprvé a hned dvakrát na jednom MSJ. Když jsem první dva závody z druhého místa poslouchal cizí hymny, říkal jsem si, že bych už taky chtěl slyšet tu naši.

A pocit, když vás vyhlásili jako mistra světa?

Krása. Spojuje se s tím také jedna úsměvná záležitost. Dostal jsem čtyři opravdu těžké poháry, každý vážil tři kila, protože měl obrovský mramorový podstavec, na něm dřevěnou část, z které se tyčí ocelový lyžař. Netušil jsem, jak se vlezu do váhového limitu v letadle, nakonec jsem to vezl v příručním zavazadle. Jenže v Soči mě s tím nechtěli pustit, že je to hodně těžké. Nakonec se to ale vyřešilo a na dalším letu už to bylo v pohodě.

Jak by jste porovnal své výsledky z MSJ s těmi z YOG?

Těžko říct. Na YOG byla v mé věkové kategorii větší konkurence, i když v technických disciplínách bylo MSJ také kvalitně obsazené. No a na MSJ je samozřejmě silná konkurence, ta nejvyšší, v absolutní kategorii.

Příští rok vás čeká absolutní kategorie, kladete si už nyní nějaké cíle?

Ve výsledkové listině bych chtěl být ještě lepší než v Soči, i když to bude hodně těžké. Uvidíme. TOP 20 je ale určitě cíl.

Čeho byste chtěl jednou dosáhnout ve sjezdovém lyžování?

Dostat se na OH a tam udělat hezký výsledek. Je těžké to říct teď v osmnácti letech. Chci se prostě postupně zlepšovat, dostat se do Světového poháru a pak co nejvýš.