Skiinterkritérium 2018 v režii slovenských závodníků, český tým vybojoval sedm medailí

8 min 6 s

V Říčkách v Orlických horách skončil 56. ročník Skiinterkritéria, největšího žákovského mezinárodního závodu v České republice, a opět byl úspěšný a perfektně zorganizovaný, podle technického delegáta Slovince Srečko Jesenšeka jako malý světový pohár. Absolutními vítězi se letos stali Slováci Rebeka Jančová a Robert Ruffini.

Také v jednotlivých kategoriích, s výjimkou obřího slalomu U16 chlapců, kdy zvítězil Adam Linhart (CZE) a slalomu U14 chlapců s nejrychlejším Štěpánem Kroupou (CZE), ostatní první místa putují na Slovensko. V dívkách U16 zvítězila oba dva dny s víc než vteřinovým náskokem Rebeka Jančová (SVK), v klucích U14 zaznamenal víc než 4,5s náskok Robert Ruffini (SVK), který zvítězil také v obřím slalomu a Nikola Repaská (SVK) vyhrála rovněž v obou dvou disciplínách. Reprezentanti České republiky získali celkem sedm medailí (dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové).

Ředitel závodů Jaroslav Křístek z pořádajícího Ski klubu Ústí nad Orlicí byl po skončení závodů spokojen a také bylo znát, že z něj spadlo určité napětí, přesto si hned udělal pár poznámek, o které se pořadatelský tým bude moci opřít příští rok. Á propós, věděli jste, že organizační výbor Skiinterkritéria se poprvé schází už v září a od té doby pravidelně znova a znova až do samotných závodů?

„Předsevzetí organizačního výboru byla splněna. Podařilo se nám připravit trať tak, že i z posledních startovních čísel se závodníci dostali na stupně vítězů, což pro nás jako pro organizátory je známka toho, že jsme nic nepodcenili a trať byla připravena pro všechny závodníky regulérně. Neměli jsme sebemenší problém s technikou, všechny časy byly změřeny systémem A a v průběhu závodů ani tréninků nedošlo k žádnému zranění,“ řekl Jaroslav Křístek bezprostředně po skončení 56. Skiinterkritéria a pokračoval:

„Velké poděkování patří technickému delegátovi Srečko Jesenšekovi a arbitrovi Ivanu Heimschildovi (SVK), kteří přispěli svým přístupem a praktickými zkušenostmi k plynulému průběhu závodů. Samozřejmě dík patří i všem stavitelům tratí, kteří postavili tratě přiměřené věku závodníků a profilu svahu. V neposlední řadě všem našim partnerům, kteří nám pomohli ať už finančně nebo materiálně.“ Dále ředitel závodu Jaroslav Křístek ocenil přístup závodníků a trenérů při dodržování pravidel a regulí, které byly stanoveny na poradě vedoucích družstev.

Chválou na adresu organizátorů již tradičně nešetřil předseda Úseku alpských disciplín Svazu lyžařů ČR Aleš Krýzl: „Děkuji pořadatelům za skvěle připravené a uspořádané závody a také za to, že neutuchají v nadšení udržení této tradice. Díky za 56. ročník."

Doplňme ještě, že v soutěži družstev letos zvítězilo Slovensko před Českou republikou a Slovinskem.

Na letošním 56. ročníku startovalo celkem 196 závodníků ze 14 zemí. Nejpočetnější výpravou byla logicky Česká republika s navýšenou pořadatelskou kvótou, druhou nejpočetnější výpravou bylo Slovensko s 33 sportovci, třetí Nizozemci s 23 závodníky. Následovali Australané s 13 sportovci, Slovinci s 16 a na dělené šesté pozici byly výpravy Velké Británie a Ruska s 10 lyžaři.