Ohlédnutí za právě skončeným Světovým pohárem alpských lyžařů 2015/16

8 min 43 s

Světový pohár 2015/16 je ode dneška minulostí. Vyvrcholil finálovými závody v dějišti následujícího MS 2017, kde jeho protagonisté svedli bitvu o poslední body. Symbolicky zápolení skončila první jarní den a velké křišťálové glóbusy si domů odvezli Lara Gutová (SUI) a Marcel Hirscher (AUT). Z českého pohledu to byla velmi zajímavá a úspěšná sezóna, bodovalo šest českých reprezentantů. Jeden, ten dosud největší na mužské straně, ukončil svou bohatou na úspěchy i zranění bohatou sportovní kariéru.

Nejúspěšnější z našich byla tradičně Šárka Strachová. Už loni se znovu usadila v nejužší světové slalomové špičce a ne jinak tomu bylo letos. Startovala v deseti slalomech a na stupních vítězů jsme ji viděli třikrát; a to dvakrát na druhém místě v Santa Caterině a ve Flachau a jednou na třetím místě v Aspenu. Těsně jí bedny unikly první závod v Aspenu, když byla čtvrtá, dále obsadila dvě pátá místa, dvě sedmá, jedno osmé a nejhůře byla devátá. To je obdivuhodná bilance české závodnice. Celkem nasbírala 493 bodů a byla v hodnocení slalomu jí patří konečná pátá příčka.

Kryštof Krýzl letos zvládl bodovat ve třech disciplínách. Vedle obřího slalomu a alpské kombinace bodoval premiérově v super-g v Beaver Creeku. Celkem dosáhl letos na body 9x, z toho 5x v obřím slalomu, v němž skončil na 37. příčce, dále ve všech třech letošních alpských kombinacích, kterých vybojoval dvanáct bodů a patří mu 35. místo a v již výše zmiňovaném jednom závodě super-G. Celkem tedy Kitan posbíral 57 bodů. Navíc na ruském turné v těchto dnech zvítězil s vyjel si v obřím slalomu 6,00 FIS bodů, dnes ve slalomu přidal další vítězství a 6,00 FIS bodů na konto. Jeho startovní čísla lze tedy v příštím ročníku SP očekávat hned za nasazenou třicítkou.

Další kdo letos posbíral úspěchy ve sjezdovém lyžování je snowboardová vítězka velkého křišťálového glóbusu z letošní sezóny Ester Ledecká. Do SP alpských lyžařů doslova vtrhla jako vítr a hned při své premiéře bodovala. Šest letošním svěťákových startů proměnila ve čtyři bodovaná umístění, všechna ve sjezdu a super-G. Celkem utržila 28 bodů v hodnocení sjezdu skončila s patnácti body 37. a v super-G s dvanácti body 42.

Klára Křížová v letošní ročníku bodovala 3x; a to dvakrát ve sjezdu a jednou v super-G. Celkově získala 9 bodů do soutěže. Ve sjezdu sedm a obsadila 45. místo a v super-G je dvaačtyřicátá se dvěma body.

Slalomářka Martina Dubovská se dočkala vysněných bodů hned dvakrát, pokaždé v její nejsilnější disciplíně slalomu. Celkem dobyla padesáté místo s 10 body.

A Konečně Kateřina Pauláthová. Možná se od ní očekávala bodovaná umístění v obřím slalomu, ve kterém ji k tomu nenápadně předurčovalo i dobré startovní, ale naše reprezentantka zabodovala jedenkrát v alpské kombinaci. Získala dva body a obsadila 49. příčku v této disciplíně.

Český tým tedy celkově získal 33 bodovaných pozic ve Světovém poháru a to je slušná bilance. V příští sezóně máme vyjetou startovní kvótu 3 ve slalomu žen, 3 ve sjezdu žen, 3 v super-G žen, 2 a alpské kombinaci žen, 2 v obřím slalomu mužů, 2 v alpské kombinaci mužů a dva v super-G mužů. V ostatních disciplínách (slalom mužů a obří slalom žen) máme po jednom startovním místě.

Se sportovní kariérou se v průběhu sezóny rozloučil Ondřej Bank. Jeho zrněními poškozený pohybový aparát již dále nebyl schopen akceptovat vrcholovou zátěž. Po dlouhých úvahách se Ondřej rozhodl na konci ledna ukončit sportovní kariéru. Přehled jeho nejlepších výsledků z MS najdete zde, z Olympijských her zde, ze Světového poháru zde.

Ondrovi děkujeme za všechno, co do lyžování vnesl a jakou reklamu mu ve světě dělal a přejeme štěstí a zdraví v dalším počínání.

Ostatním úspěšných českým reprezentantům gratulujeme k dosaženým bodům, jsme hrdí na jejich reprezentaci a těšíme se s nimi na příští sezónu Světového poháru, která začne koncem října obřím slalomem na ledovci v Söldenu.