Na prestižních mládežnických závodech v Itálii se Bohánská a Rycek blýskli pátými místy

6 min 22 s

Lyžařská oblast Folgaria v severoitalském Trentinu hostila prestižní závody Alpecimbra FIS Children Cup, což je mnohými považováno za jakési neoficiální mládežnické mistrovství světa mladších a starších žáků. Na tradičních italských závodech se neztratili ani čeští závodníci. V kategorii do 16 let se povedlo Kryštofovi Ryckovi vybojovat páté místo ve slalomu a desáté místo v obřím slalomu, v kategorii do 14 let Vanesa Bohánská obsadila pátou příčku v obřím slalomu.

Ve Folgarii, která hostila o víkendu Alpecimbra FIS Children Cup, se sešlo 342 závodníků ze 41 zemí. Bohatou výpravu vyslal do dějiště také Svaz lyžařů České republiky, který využil plné kvóty pro deset závodníků. Mezi chlapci do 16 let reprezentovali české lyžování Kryštof Rycek, Ludvík Vacek a Oliver Kašing, ve stejné kategorii dívek pak Natali Machytková, Eliška Hordossy a Agáta Slámková.

Kvartet trenérů Jiří Matějů, Ludvík Vacek, Jan Čermák a Jan Brzezina se staral rovněž o reprezentanty do 14 let. Mezi chlapci v Itálii závodili David Bardiovský se Štěpánem Jahodou, mezi dívkami Mia Vacková a Vanesa Bohánská.

„Závody byly velmi náročné, ať už se jedná o délku kopce či obtížnosti postavených preparovaných tratí. Kvůli tomu řada závodníků závody vůbec nedokončila,“ poodhalil trenér a metodik mládeže OSÚ AD SLČR Jiří Matějů. Konkurence v závodech byla ve všech kategoriích velmi široká. V kategorii do 14 let startovalo 62 dívek a 64 chlapců, v kategorii do 16 let to bylo 104 dívek a 112 chlapců.

V kategorii starších žáků a žaček do 16 let se v pátek odjel slalom. Parádním pátým místem se blýskl Kryštof Rycek, který za stupni vítězů zaostal o pouhých 75 setin. Do elitní třicítky se vešel ještě na 23. pozici Oliver Kašing. V dívčí kategorii byla nejlepší Češkou na 30. místě Agáta Slámková.

V sobotním obřím slalomu pak mezi chlapci dokázal Rycek vybojovat další umístění v elitní desítce a obsadil desátou pozici. Pouze o dvě příčky za ním se umístil Ludvík Vacek, jenž byl po prvním kole před svým krajanem na vynikajícím 8 místě. Mezi dívkami vybojovala pěkné 22. místo Eliška Hordossy.

V kategorii mladších žáků a žaček do 14 let bylo pořadí závodů otočené a v pátek se jely obří slalomy a v sobotu slalomy. Nejvíce se v této kategorii vedlo Vanese Bohánské, která vybojovala v obřím slalomu výbornou pátou příčku. Ostatním českým závodníkům se nepovedlo v pátek ani v sobotu závody dokončit.

Kromě pěkných umístění českých závodníků byla česká výprava velmi spokojena i s podmínkami, které ve Folgarii panovaly. „Podmínky byly skvělé. Lyžovalo se ve výšce zhruba 1600 metrů. Byly to takové typické jarní horské podmínky, kdy přes noc bylo jasno s teplotami na nule či pod nulou a přes den svítilo sluníčko či bylo polojasno,“ pokračoval Matějů. „Trať byla velmi dobrá, a to i v sobotu, kdy bylo více teplo. Obecně vzato byly podmínky vynikající,“ dodal.