MS Svatý Mořic se blíží, jaké ambice mají Češí?

MS Svatý Mořic se blíží, jaké ambice mají Češí?

24 min 58 s

Na mistrovství světa v alpských disciplínách 2017 bude Českou republiku reprezentovat 7 sjezdařek a 6 sjezdařů: Šárka Strachová, Ester Ledecká, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová, Gabriela Capová, Pavla Klicnarová, Tereza Kmochová, Kryštof Krýzl, Jan Hudec, Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Daniel Paulus. V týmu bude chybět Klára Krížová, která podstoupila operaci nosní přepážky a k závodění se vrátí v příští sezóně. Tým bude doprovázet jako konzultant pro rychlostní disciplíny dnes již bývalý velmi úspěšný reprezentant Ondřej Bank.


MS se koná ve švýcarském Svatém Mořici ve dnech 6. až 19. února 2017. Program začíná jako již tradičně rychlostními disciplínami a vyvrcholí o závěrečném víkendu slalomy. Z českého pohledu bude tentokrát zajímavý celý šampionát. Od začátku závodí v rychlostních disciplínách v dobrém slova smyslu nevyzpytatelná Ester Ledecká (úterý 7. února super-G, neděle 12. února sjezd), v mužích budou zajímavé  technické disciplíny v pátek a neděli 17. a 19. února s alpskou kombinací v pondělí 13. února a hřebem programu bude pro české fanoušky zcela jistě slalom žen v sobotu 18. února. Populární a oblíbená týmová soutěž v paralelním slalomu je na programu v úterý 14. února.

Televizní přenosy z MS budou vysílány Českou televizí na stanici ČT Sport, kompletní závodní program včetně tréninků sjezdu pokrývá Eurosport, a tak českému fanouškovi nic neunikne.

Nominační kritéria  

Přibližme si nominační pravidla, kterou se nominace řídila. Vzhledem k faktu, že se letošní MS koná na evropském kontinentě s dobrou dostupností automobily, odpadají vysoké náklady spojené s letenkami. Proto byla nominační kritéria ve srovnání s MS 2015 v americkém Vailu/Beaver Creeku zmírněna se záměrem vyslat na mistrovství světa maximální počet závodníků (4 na disciplínu) plnících stanovená kritéria.

Závodníci museli splnit některé z následujících kritérií:

- figurovat ve World Cup Start List (WCSL), tzn. mít body ze Světového poháru z aktuální nebo minulé sezóny, nebo

- bodovat  1x do 20. místa v Evropském poháru, respektive 2x do 30. místa v aktuální sezóně, nebo

- v aktuálním světovém žebříčku figurovat do 500. místa v některé z disciplín.

Nominován mohl být také závodník, který si vyjede v závodech Světového, Evropského nebo Severoamerického poháru pod osmdesát FIS bodů v disciplíně, ve které bude chtít na MS startovat.

 

V ženách nejvyšší kritérium splnily Šárka Strachová, Ester Ledecká, Martina Dubovská, Klára Křížová a Kateřina Pauláthová. Do 500. místa ve světovém žebříčku figurují Gabriela Capová (88. místo slalom), Tereza Kmochová (166. místo alpská kombinace) a Pavla Klicnarová (140. místo sjezd).

V mužích první kritérium splnili Kryštof Krýzl a Jan Hudec. Do 500. místa se umístili Ondřej Berndt (47. místo alpská kombinace), Filip Forejtek (128. alpská kombinace), Jan Zabystřan (133. alpská kombinace), Daniel Paulus (321. obří slalom) a Adam Zika (486. slalom).

Jak vypadá nominace z pohledu startů v jednotlivých disciplínách?

Šárka Strachová - slalom

Ester Ledecká – super-G, sjezd, alpská kombinace, obří slalom

Martina Dubovská - slalom, obří slalom

Kateřina Pauláthová – sjezd, super-G, alpská kombinace, slalom, obří slalom

Gabriela Capová - slalom

Pavla Klicnarová – sjezd, super-G, alpská kombinace

Tereza Kmochová – obří slalom

Kryštof Krýzl – super-G, alpská kombinace, slalom, obří slalom

Jan Hudec – sjezd, super-G

Ondřej Berndt – sjezd, super-G, sjezd, alpská kombinace, slalom a obří slalom

Filip Forejtek – sjezd, super-G, alpská kombinace, obří slalom

Jan Zybystřan – sjezd, super-G, alpská kombinace

Daniel Paulus – obří slalom, slalom

„Nominace čtvrtého místa v sjezdu zůstává otevřená pro případ, že by se některý ze závodníků rozhodl pro náročný program závod vypustit. A o nominaci v týmové soutěži bude rozhodnuto až na místě,“ vysvětluje předseda Úseku alpských disciplín Aleš Krýzl.

Česká želízka v ohni

Šárka Strachová, na šampionátu oslaví 11. února 32. narozeniny, 9. účast na MS.

Poslední tři sezóny patří opět k absolutní světové špičce ve slalomu. Jedinkrát nechyběla v TOP10, všechny závody za poslední dvě sezóny dokončila. Je to největší medailová naděje českého týmu. V letošní sezóně už jednou na bednách byla – na počátku roku 2017 zajela 3. místo v Záhřebu. Je nejen výkonnostně stabilní a technicky vyspělá, ale je to především žena velkých akcí. Dokázala z nich vytěžit už pět medailí (MS 1., 2., 3., 3. místo, ZOH 3. místo), všechny samozřejmě ve slalomu. Poslední, bronzovou, získala na poslední velké akci – na MS 2015 v Beaver Creeku.

Kryštof Krýzl, 30 let, sedmá účast na MS

Kryštof má nominaci ve všech disciplínách. „Prioritou jsou ale technické disciplíny a alpská kombinace. Kdybych měl možnost, jel bych i závod sjezdu, nejen jeho tréninky, protože každá jízda mi pomůže jako trénink pro následující alpskou kombinaci.“ Letos zatím bodoval 5x v třech disciplích a může se pochlubit třemi výsledky v TOP15: Ve slalomu v úvodu sezóny v Levi bral 15. místo, v alpské kombinaci Santa Caterině mezi svátky 12. místo a životní obří slalom zajel v lednu v Adelbodenu, když byl senzačně čtrnáctý. Ambice jsou tedy logické. „Alespoň do 15. mísa v každé disciplíně, abych bral body do WCSL. Umístění mimo patnáctku beru jako neúspěch, všechno navíc jako bonus, když budu do desítky, tak to bude super,“ říká momentálně nejlepší český muž.

Ester Ledecká, 23. března oslaví 22 let, premiéra na MS

Už loni vlétla doslova jako uragán do Světového poháru v alpském lyžování, letos angažovala do svého týmu Tomáše Banka a ve své krasojízdě pokračuje. Dokázala letos bodovat v pěti závodech ze šesti a hned 2x vylepšila své kariérní maximum. Hned v úvodním super-G sezóny v kanadském Lake Louise byla 19., tohle umístění pak vyrovnala v téže disciplíně v lednu v Ga-Pa a o den dříve zajela po střevních problémech životní závod ve sjezdu, když skončila 13.„Ester je vítězný typ, s tím se člověk musí narodit,“ říká Tomáš Bank na adresu své nové svěřenkyně a dodává: „Neříkám, že se to stane hned, ale má na to, aby vyhrála. Má obrovský potenciál také v obřáku a slalom taky umí. Kombinace v jejím podání může být na MS hodně zajímavá.“

Martina Dubovská, 27. února oslaví 25 let, 4. účast na MS

V letošní sezóně zaznamenala životní výsledek ve slalomu Světového poháru v podobě 18. místa v rakouském Semmeringu. „Jsem strašně moc ráda, že se to konečně povedlo,“ byla šťastná Martina. V dalších slalomech 3x těsně nepostoupila a 3x nedokončila první kolo. „Hodně se na MS těším na všechny disciplíny, které pojedu. Jedná se o slalom, obří slalom a snad i týmovou soutěž,“ doufá. V minulých dnech si vylepšila FIS body na FEC v Jižní Koreji, kde obsadila čtyři druhá místa a jedno čtvrté.  Jeden výsledek zajela za 6,89 FIS bodů, bude se jí průměrovat s výsledkem z FIS závodu v Levi a v příštím světovém žebříčku bude mít 8,93 FIS bodů, což představuje cca 49. místo - zlepšení o cca dvacet míst a zlepšení startovního čísla na vrcholných soutěžích. Před MS jí čeká ještě Světová zimní univerziáda a kazachšském Almaty, kde obhajuje bronz ze slalomu.

Jan Hudec, 35 let, 6. účast na MS, premiéra v českých barvách

Do svatého Mořice se Jan Hudec v podstatě vrací. Jako jeden z mála současných závodníků už zde závodil na MS v roce 2003, z Čechů zde v r. 2003 startovala pouze Strachová. Tehdy, před třinácti lety, to byla Honzova první velká akce a ve sjezdu skončil na vynikajícím sedmém místě. Bez nadsázky zde odstartoval svou hvězdnou kariéru. O čtyři roky později na MS v Aare 2007 získal v super-G stříbrnou medaili a z olympijským her v Soči 2014 mu - rovněž v super-G - patří bronz. Také na MS v Svatém Mořici se bude soustředit především na super-G. „Mám v něm lepší startovní pozici a bolavé koleno v něm bolí méně,“ říká Honza.

Kateřina Pauláthová, 23 let, 4. účast na MS

Jedinou ženou, která má nominaci na všech pět disciplín je Kateřina Pauláthová. „Na mistrovství světa se moc těším, mám ráda St. Moritz, postoupila jsem zde jednou ve Svěťáku  do druhého kola (OSL) a to jsou pozitivní vzpomínky. Mám taky ráda místní sníh, podobný americkému,“ říkala několik týdnů před zahájením MS. Kateřina ale momentálně řeší naražené holeně , které dostaly zabrat při tréninkovém pádu ve sjezdu v Ga-Pa. Pokud se Káča stihne dát dohromady do svých soutěží na MS, může bojovat o své cíle: „Když se všechno podaří, tak do 20. místa v obřáku a do 15. místa v alpské kombinaci chci být.“ Pokud však tělo nebude poslouchat, bude to mít složité. Zatím ale bojuje, seč může. Nevzdává se, zkouší závodit a čeká ve zlepšení. Těžko říct, ale do svých nejsilnějších disciplín (OSL a AC) má ještě chvíli čas, obří slalom se jede až 16. února.

Ondřej Berndt, 29 let, 2. účast na MS

Poprvé startoval na MS ve Schladmingu v roce 2013, v Beaver Creeku nebyl. Zatímco před čtyřmi lety ještě stále sbíral zkušenosti, na letošní MS pojede jako ostřílený závodník, poprvé v kariéře letos bodoval na slavném Wengenu, když bral v AC 23. místo. Navíc mu v této disciplín patří 47. příčka světa. K ambicím nám prozradil: „Když se všechno sejde, a vzhledem k faktu, že startují jen čtyři závodníci za každou zemi, si myslím, že 20. místo v alpské kombinaci by mohlo vyjit. A v točivých disciplínách budu muset jet kvalifikaci, ale to by neměl být problém. Když to normálně sjedu, měl bych se v pohodě kvalifikovat.“

Gabriela Capová, 23 let, 2. účast na MS

Podruhé na MS startuje také Gabriela Capová. Na letošní sezónu změnila lyže i trenéra. Přešla zpátky na Stöcli, na kterých závodila před dvěma lety na MS v Beaver Creeku a od letoška ji trénuje Slovinec Bošjtjan Božić. „Na začátku sezóny ve Skandinávii jsem neměla úplně optimální formu, s Bojštjanem jsme hodně předělávali techniku, teď už se ale cítím dobře, zlepšuje se to a já cítím, že to je na dobré cestě,“ říká 88. slalomářka světa a čtvrtá nejlepší v ČR.

Filip Forejtek, 19 let (v listopadu mu bude 20 let), premiéra na MS

Na Českém poháru ve Špindlu zajel životní výsledky ve sjezdu (19 FIS bodů), což ho rázem pasuje do české sjezdařské jedničky. Z nominace na MS má radost. „Je to mé první mistrovství světa, jen těžko se říkají konkrétní čísla o tom, jak to dopadne. Cílem je zajet co nejlepší výsledek, abych byl co nejspokojenější s jízdou a zbytek se uvidí,“ poznamenal nejvyšší závodník českého týmu.

Jan Zabystřan, 19 let, premiéra na MS

„Z nominace mám velkou radost, bude tam asi perfektní atmosféra. Už ve Wengenu to bylo velké, tak jsem zvědavý, jestli to MS ještě překoná,“ říká dvojnásobný juniorský mistr světa U18 a nejmladší z našeho týmu. „V Svatém Mořici jsem ještě nikdy nebyl, vůbec nevím, jak ten svah vypadá. Je jeden z lehčích údajně, tak obavy nemám. Uvidím, na které disciplíny budu nakonec nominovaný. Cílem je spíš dojet ve zdraví, aby se mi jízda líbila a byl jsem spokojený a byl vpředu jak jen to bude možné.“

Tereza Kmochová, 26 let, 2. účast na MS

Na mistrovství světa startuje tato nejlepší neslyšící sportovkyně planety už podruhé. Poprvé statovala ve slalomu na MS 2011 v Garmish-Partenkirchenu. „Nominace na MS pro mě znamená hodně – je to obrovská pocta a čest,“ říká neslyšící lyžařka. „Jsem opravdu ráda a nejvíce se těším na atmosféru a srovnání se světem. Rozhodující bude, jak zajedu kvalifikaci před obřákem. Cíl je dostat se do hlavního závodu, v něm podat co nejrychlejší jízdu, které budu schopna. Umístění do třicítky by bylo opravu parádní, ale musím stát nohama na zemi a nechat se překvapit,“ upřesňuje neslyšící osobnost světa, která říká, že když jede z kopce, sluch jí nechybí, protože: „Jsem tam jen já a trať.“ 

Daniel Paulus, 22 let, premiéra na MS

"Na MS se těším hodně. Ještě před startem minulé sezóny to bylo něco nereálného. Budu se snažit  co nejlépe připravit a podat svůj maximální výkon. Cíl jako nějaké konkrétní umístění nemám. Na velkých závodech hodně bojuji s psychikou, takže jestli se mi povede předvést uvolněnou rychlou jízdu, budu spokojen."

Pavla Klicnarová, 2, ledna oslavila 29 let, 2. účast na MS