MS juniorů 2014 v Jasné pokračuje dalšími závody: nejlepšího výsledku zatím dosáhla Capová, ve slalomu šestadvacátá.

11 min 22 s

Mistrovství světa juniorů 2014 ve slovenské Jasné (26.2. – 6.3. 2014) pokračuje dalšími závody.

Naši junioři se bohužel v dosavadních závodech nijak zásadně na nejvyšších příčkách neprosadili, nejlepšího umístění zatím dosáhla Gabriela Capová, která se umístila do první třicítky ve slalomu. Projděme si jednotlivé disciplíny.

V obřím slalomu juniorek skončila nejlepší z našich Veronika Rudolfová na 40. místě, Veronika Čamková dojela 44. a hned za ní se zařadila Gabriela Capová (45.). Kateřina Paultáhová nedokončila druhé kolo. Její otec byl tentokrát přísnější: „Dělá stále stejné chyby,“ láteřil Radovan Pauláth, který dokonce stavěl druhé kolo závodu.

V pátečním slalomu juniorek byla nejlepší z našich už zmiňovaná Gabriela Capové na 26. místě, 33. skončila Veronika Rudolfová, 40. Bára Straková. Veronika Čamková nedokončila první kolo a Kateřina Pauláthová skončila ve druhém.  "Ze sedmnáctého místa v prvním kole slalomu jsem chtěla zabojovat, hodně jsem to pustila, ale nevyšlo to,“ zoufala si Kateřina po závodě. Zlato získala senzačně slovenská reprezentantka Petra Vlhová, což je pro ni vynikající úspěch, zvláště pak na domácí půdě.

Dlužíme vám ještě vysvětlení neúčasti osmnáctileté Ester Ledecké, i když asi všichni tušíte, pokud jste sledovali olympiádu. V tu nejnevhodnější možnou dobu se u Ester objevil problém se zády, který vygradoval do velkých bolestí právě při nejdůležitějším podniku její dosavadní kariéry. V Soči byla mladá závodnice v každodenní péči profesora Pavla Koláře. Problém souvisí s vyhřezlou plotýnkou v oblasti bederní páteře. V nejbližších týdnech po ZOH podstupuje Ledeckou každodenní rehabilitaci, a vypouští proto jak naplánované lyžařské Mistrovství světa juniorů, kde měla bojovat o medaile v pěti disciplínách, tak i několik následujících lyžařských závodů v Evropě. Sezónu měla původně končit až v dubnu, zda ji předčasně ukončí nebo se ještě letos v lyžařských závodech představí, ukáže čas, uvedl její tým.

Pojďme k dalším závodům. Na neděli byl nakonec přeložen závod mužů ve sjezdu, naši se umístili následovně: Adam Kotzmann 64., Jan Skořepa 71., Jan Kupec 73. a Jan Straka na 76. místě.  I když je to umístění mimo nejvyšší příčky, je nutno ocenit konkrétní jízdy a výkony na náročné a tvrdé trati.

Nedělní program pokračoval týmovým závodem národních družstev v paralelním slalomu, naši junioři narazili na těžkého soupeře hned v prvním kole.  Formát závodu byl takový, jak už ho určitě znáte z posledních velkých akcí - paralelní slalom v branách obřího slalomu, čtyři dvojice (2 muži a 2 ženy) jedou proti sobě, týmy si střídají dráhy, o vítězi rozhoduje skóre vyhraných závodů, v případně nerozhodného stavu součet časů.  S později stříbrnými Švýcaři vybojovala český jediný bod Gabriela Capová, ani její výborná jízda však nezabránila porážce 1:3 a vyřazení českého týmu. Soutěž celkově vyhráli mladí Švédové.

Týmovou soutěž bohužel "odmarodila" Kateřina Pauláthová: "„Ani nevím, jak vypadala trať. Jsem totálně mrtvá,“ hlesla ještě v pondělí večer z postele. Už po čtvrtečním obřím slalomu, kde vypadla, silně kašlala. Ještě v pátek jela slalom, bohužel se stejným výsledkem. „Vydržela jsem, chtěla pomoct, ale neměla jsem tam vůbec lézt. Vyšla jsem pár schodů k lanovce a nemohla se ani nadechnout,“ vrátila se k nedělnímu týmovému závodu Kateřina. Víc než dvouhodinovou cestu domů v autě přečkala jako v mrákotách. Pondělní dopoledne strávila v nemocnici po vyšetřeních a odběrech. A diagnóza?  „Mám virózu a zvýšené hodnoty různých zánětů v těle. Na sedm dní jsem dostala antibiotika. Ležím, ani se nehnu. Nevím, co bude dál. Asi budu muset lyžovat až do léta,“ doplnila.

V dnešním závodě superG skončila Bára Straková na 50. místě, Ivana Novakovská 71. a Josefina Volopichová na 73. pozici. V navazující kombinaci pak Straková obsadila 43. místo, Novakovská a Volopichová se pak seřadily na 63. a 64. pozici.

Oficiální výsledky závodů najdete zde na stránkách FIS (klikněte na akci Jasná), zajímavosti a další informace na stránkách mistrovství MSJ Jasná 2014.

Větší část programu mají juniorky za sebou, čeká je už jenom sjezd, a předseda alpského úseku Aleš Krýzl už mohl jejich vystoupení krátce zhodnotit. Nejprve se ale podělil o své dojmy z MSJ:  „V Jasné je krásně, je to skvěle vybavený areál, poměrně rozsáhlý.  Závodní pisty a kopce jsou výborně připravené. Velmi dobře se projevila Gabriela Capová, která se postupnými kroky ve své kariéře zlepšuje, a líbí se mi, jak lyžuje poměrně jistě. Sedí jí závod v paralelním slalomu, tu svou jízdu zajela výborně. Škoda, že to letos na juniorském MS nevyšlo Kateřině Pauláthové. Další mladičké závodnice na takových akcích především sbírají zkušenosti. Škoda také neúčasti některých chybějících závodnic, Ester Ledecká by určitě bojovala o přední umístění ve sjezdu a v superG. Zajímavostí je, že na pořádání MSJ se významně podílí česká skupina 25 techniků pod vedením Pavla Lipanského. Je to zkušený pořadatelský tým, který má v ČR na starosti mnoho závodů včetně Světových pohárů žen ve Špindlerově Mlýně,“ řekl Krýzl.

V příštích dnech ještě čekají juniory technické disciplíny a juniorky již zmíněny závod ve sjezdu.