MS: Jan Zabystřan bere 15. místo v alpské kombinaci

9 min 18 s

Výborný výsledek si z MS v Aare odváží věkem ještě junior Jan Zabystřan, když v alpské kombinaci zajel 15. místo. Na vítězného Alexise Pinturaulta (FRA) ztratil rovné dvě vteřiny a do World Cup Sttart List (WCSL) si připsal 16 bodů. Gratulujeme. Ondřej Berndt obsadil 36. místo a Tomáš Klinský nedokončil sjezdovou část. Kryštof Krýzl kvůli naražené holeni nestartoval. Za Pinturaultem získali stříbro třicátý nejrychlejší po sjezdu a první startující ve slalomu Štefan Hadalin (SLO) a bronz Marco Schwarz (AUT).

Vše začalo už ve sjezdu. Jan Zabystřan se do něj pustil odvážně a perfektně mu vyšel nájezd do místa připomínající tobogán ve střední části trati. Za nejlepším Parisem na zkrácené verzi sjezdu zaostal 1,68s a vytvořil si tak moc dobrou startovní pozici do slalomové části, patřilo mu osmadvacáté místo, což znamenalo, že na trať slalomu vyjede jako třetí. „Jízda se mi celkem líbila a i s tou ztrátou jsem celkem spokojený,“ říkal po sjezdu, ve kterém si vyjel nejlepší FIS body sezóny a druhé nejlepší v kariéře 31,22. Ve slalomu pak zajel 9. nejrychlejší čas, a to se nevyhnul dvěma nemalým chybám. Jedné hned po startu (naštěstí ji ale rychle srovnal a stihl najet následující trojbránu dobře), druhé ve střední části, když mu odstřelila neoptimálně zatížená vnější lyže (i to naštěstí zvládl rychle zkorigovat). Nebýt těchto dvou chyb (i když na kdyby se nehraje), visel dnes ve vzduchu superlativní výsledek. Takhle je z toho „pouze“ super výsledek v podobě perfektního 15. místa. „Za to patnácté místo jsem strašně rád. A je to zase určitě motivace do dalších závodů,“ pronesl se spokojenou tváří a úsměvem na rtech Zaby v cíli.

Spokojen byl i předseda Úseku AD a šéf české výpravy na MS Ladislav Forejtek. „Zaby zajel neskutečné 15. místo zejména výbornou jízdou ve sjezdu a svůj den potvrdil slalomem. Super výkon, velká gratulace. Tento výsledek se doufám pro něj stane motivací do ještě většího tréninkového nasazení, píle a touhy se zlepšovat.“

Ondřej Berndt skončil šestatřicátý. Po chybách ve sjezdu se na rozbité slalomové trati útočilo s číslem mimo třicítku velmi obtížně. „Cestu k úspěchu dnes určovalo pořadí po sjezdu. Bohužel jsem se nedostal do třicítky a pak už se s tím nedalo takřka nic dělat. Ale myslím si, že v těch podmínkách jsem zajel solidní slalom a jel jsem podobný čas, jako jeli slalomáři, co byli okolo mě. Takže alespoň nějaký lepší pocit jsem mít z dnešního závodu mohl. Ale chce to hodit za hlavu, zítra jdeme v prvním kole na Norsko, tak jim to zkusíme nandat,“ říká Ondra odhodlaně směrem k zítřejší soutěži týmů.

Tomáš Klinský nedokončil sjezdovou část. Ladislav Forejtek k jeho výkonu říká: „Tomáš vypadl v horní části po velmi dobré jízdě, ve které opět držel naplánovanou taktiku.“ Tomáš musel na svůj start dlouho čekat. Pár čísel před ním startující Chilan Henrik von Appen měl při nájezdu v odkloněné zatáčce v místě přechodu z otevřeného terénu do lesnaté části nepříjemný pád, skončil v sítích a závod byl na delší dobu přesušen. Tomáš Klinský pak v tomtéž místě špatně skočil, což ho stáhlo dolů pod optimální stopu a na vnitřní lyži, vnější mu mezitím vlála vzduchem a když se opět dostala do kontaktu s podložkou, byl to tečný náraz, při kterém mu vypnulo vázání. Tomáš se opřel předloktím o svah a jízdu po jedné lyži ve vysoké rychlosti bravurně ustál. Byl to jeho poslední závod na letošním MS, v úterý se letecky přesouvá domů a následně na MSJ do Pozza di Fassa (ITA). Z MS si tak odváží obstojné 39. místo v super-G a 48. místo ve sjezdu. Věříme, že na MS získané zkušenosti plně zužitkuje právě na MSJ.

Kryštof Krýzl stále nemůže na sníh. Odražená holeň mu ho po pádu v tréninku sjezdu natolik bolí a funkčně limituje, že závodění u něj zatím dle lékaře týmu MUDr. Jiřího Beznosky i samotného závodníka zatím nepřipadá v úvahu.

V úterý čeká český tým týmová soutěž. „V prvním kole, abychom postoupili dále, musíme porazit Nory. Od 10.30 jdeme společně potrénovat paralelní slalom na preparovanou pistu. Od 14.00 máme prohlídku trati a v 16.00 startujeme,“ říká Ladislav Forejtek.

Zabymu ještě jednou gratulujeme a celému týmu zítra fandíme!

Výsledky alpské kombinace mužů najdete zde.