Martina Dubovská zajela skvělé 13. místo na Světovém poháru v Åre

8 min 35 s

Pátý nejlepší výsledek kariéry a čtvrtý nejlepší této sezóny zajela Martina Dubovská v prvním slalomu SP ve švédském Åre. Třinácté místo je dalším potvrzením Martininy neskutečné vnitřní síly a samozřejmě také vynikající výkonnosti. Gabriela Capová zajela 36. čas prvního kola a byla to její nejlepší jízda od zranění kolena, v polovině trati dokonce figurovala na postupových příčkách. Maťo, moc gratulujeme a Gábi, jen tak dál a ještě líp!

Po prvním kole Martině patřilo 8. místo a útočila na svůj další životní výsledek. Na prvních dvou mezičasech zajela 5. a 3. nejrychlejší úsek. Ve druhém kole už bylo na trati, která byla více přesazená, více rýh a místy i díry a také trať místy vedla přes koryta z prvního kola. Celkově podmínky v Åre byly měkčího charakteru a počasí teplé. Martina ve druhém kole útočila, ale nakonec při průjezdu cílem byla průběžně šestá a nakonec jí patřilo 13. místo. Další výsledek v TOP15, další upevnění svého pořadí ve Světovém poháru v TOP15 slalomářek, kde jí po dnešním závodě jí patří vynikající 10. místo. Závod jela pro svou maminku a nechala na trati všechno.

„V prvním kole jsem myslela, že ta trať s devítkou bude lepší, ale bylo to už takové všelijaké, ale tu jízdu jsem jela super, až na tu chybu, kterou jsem udělala před nájezdem do roviny a potom jsem do té ní neměla takovou rychlost. Takže bez té chyby by to bylo úplně super a s tou chybou to bylo fajn. Nebo spíš ta pozice byla fajn, i když jsem věděla, že je to za mnou časově hodně nasekané, navíc mě strašně v cíli po té jízdě bolely nohy. Druhé kolo si myslím, že jsem měla ještě lepší 'focus' (lépe jsem se na podání výkonu zkoncentrovala) a myslím si, že některé úseky jsem měla celkem dobré, ale některé méně, jako například závěr trati, kde jsem jela víc do stran, zatímco jsem měla jet rychleji a více dolů z kopce. Třinácté místo je fajn, jsem vděčná za každý bod a těším se z toho i přes to všechno, akorát mě dnes zase seklo během jízdy v zádech a fyzioterapeutka Judita mě teď dává dohromady, tak uvidíme, co z toho bude zítra,“ shrnuje Martina a už vyhlíží sobotní závod, v němž nastoupí se startovním číslem 8, tedy s nejlepším v rámci své části losované patnáctky.

Gabriela Capová na měkčí trati zaznamenala nejlepší jízdu letošní sezóny. Jednu chvíli to vypadalo, že dokonce na postup do druhého kola, a to na úseku, který má nejraději, kde může v rovinatější části zvyšovat tempo a naplno do toho šlapat. Ještě na druhém mezičase byla 24., při nájezdu do závěrečné prudké části se ale projevil opět trochu respekt. Nicméně 0,48 s od postupu do druhého kola a 36. pozice jsou slibným počinem, tak blízko od zranění Gábina ještě nebyla!

„Podmínky i kopec byly dnes akorát pro mě a jízda byla zase o něco lepší. Když jsem přijela do cíle, měla jsem radost, že jsem porazila i nějaké holky, co startovaly přede mnou, a že postup časově už nebyl tak daleko. Uvidíme, jak zítra, ale nejdu do toho s žádnými konkrétními očekáváními, hlavní je, abych se do toho pustila odvážně a měla z té jízdy radost,“ uzavírá Gábina.

V zítřejším závodě bude mít Gábina opět startovní číslo 38 a závod se narozdíl od dnešního jede už dopoledne. První kolo v 10.30, druhé ve 13.45 hod.

Závod vyhrála Petra Vlhová (SVK) před Katharinou Liensbergerovou (AUT) a Mikaelou Shiffrinovou (USA). Petra se díky tomu opět dostala do čela v celkovém pořadí SP a ve slalomu upevnila své vedení.

Muži v sobotu startují v obřím slalomu v Kranjske Goře a na startu bude se startovním číslem 51 Kryštof Krýzl. Start prvního kola obřího slalomu mužů je v 9.30, druhého ve 12.30 hod. Oba dva sobotní závody vysílá v přímém přenosu ČT Sport a Eurosport.

Výsledky prvního slalomu žen SP v Åre najdete zde.