Krýzl ani Jelínková se v obřím slalomu do druhého kola nedostali. Závody ovládli Odermatt a Bassinová

6 min 24 s

Sobota v rámci Světového poháru alpských lyžařů patřila obřímu slalomu. Muži se představili ve francouzském Val d’Isere, ženy závodily v italském Sestriere. Čeští zástupci Kryštof Krýzl a Adriana Jelínková se mezi nejlepší třicítku nedostali. Krýzl skončil 40., Jelínková 49. Závody vyhráli Švýcar Odermatt a Italka Bassinová .

Krýzla v závodě limitovala viróza. „Jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy jel,“ hodnotí

Závod mužů, který ve Val d’Isere odstartoval prvním kolem v 9:30, doprovázela nepříjemná mlha, která zhoršovala viditelnost. Na startu byl i jediný český zástupce Kryštof Krýzl, který se na trať vydal se startovním číslem 60. Krýzla v posledních dnech trápila viróza, což se podepsalo i na jeho výkonu. Na nejlepší během své jízdy ztrácel, do cíle nakonec dorazil se ztrátou 4,46s na vítěze prvního kola Švýcara Marca Odermatta a obsadil konečné 40. místo.

„Nejelo se mi dobře, byl jsem ze startu v prvním letošním svěťáku trochu nervózní. Promítlo se také manko v kondici zaviněné virózou. I mlha hrála svojí roli, vůbec jsem neviděl pod nohy, ale na to se nemohu vymlouvat. Určitě to byl jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy absolvoval,“ řekl po závodě Krýzl.

Český reprezentant si je vědom, co musí do příště vylepšit. „V trénincích jezdím rychlé a stabilní jízdy. Musím prostě posunout míru rizika úplně na hranu, jinak není šance. Zkusíme více modelovat závod v trénink. Teď je ale hlavní nabrat síly po viróze.“

Krýzl byl přihlášen i do nedělního slalomu, na jeho startu se ale kvůli tréninkovému manku způsobeném virózou nepředstaví.

Závod ovládl Švýcar Marco Odermatt. Pro druhé místo si dojel Rakušan Feller, bronz patří Slovinci Kranjecovi.

Jelínková ani ve svém druhém závodě letošního SP nepronikla do elitní třicítky

V Sestriere začal závod o hodinu později než ve Francii, tedy v 10:30. Jedinou Češkou na startu byla Adriana Jelínková, která se do závodu vydala se startovním číslem 61. I ona podobně jako Krýzl postupně zaostávala za nejlepšími a na nejrychlejší čas prvního kola Petry Vlhové ztratila více než 5 sekund. V konečném pořadí obsadila 49. pozici.

„Trať byla náročná, ale obecně se mi nejelo vůbec dobře. Mrzí mě to. Dala jsem do toho všechno, ale moje lyžování teď není úplně stabilní. Potřebuju doplnit novou energii, uvedla Jelínková.

Brněnská rodačka je přihlášena i do zítřejšího slalomu, svůj start však ještě zvažuje. „Ohledně slalomu se ještě rozmyslím. Nejsem si jistá, mám natrénováno strašně málo a necítím se ještě úplně fit po nemoci.“

Obří slalom v Sestriere vyhrála domácí Bassinová. 2. místo obsadila Švédka Hectorová, pro třetí místo si dofinišovala Slovenka Vlhová.

V neděli jsou na programu v obou střediscích slalomy. Ve Francii se závod pojede bez českých zástupců, v Sestriere bude na startu i česká slalomová jednička Martina Dubovská. První kolo závodu začíná v 10:30, druhé je poté na programu od 13:30.