Ester Ledecká na mistrovství světa v super-G o šest setin čtvrtá, gratulujeme!

5 min 48 s

Těsně, pouhých 0,06 s, za stupni vítězů a své první medaile z MS v alpském lyžování skončila v super-G česká hvězda Ester Ledecká. Závod byl napínavý a z titulu se radovala Lara Gut-Behrami, stříbrnou medaili získala Corinne Suterová (obě Švýcarsko) a bronz pro mnohé překvapivě, pro některé ne, Američanka Mikaela Shiffrinová.

Čtvrté místo na světě je prostě famózní, o tom žádná, navíc je to po úspěších Šárky Strachové ve slalomu (zlato 2007, stříbro 2009, a dva bronzy 2015 a 2005) další nejlepší výsledek české historie, medaile však byla neskutečně blízko, jen šest setinek. “Tak je prostě je, ale ta jízda byla dobrá, užila jsem si ji. Mám z toho opravdu hroznou radost, a i když to zní divně, tak jsme na sebe hodně pyšná. Asi jsem tak udělala pár chyb, dala jsem do toho ale všechno a byla to dobrá jízda,” zhodnotila Ester.

Hned ve čtvrté brance jí v kompresi při přejezdu z prudké soutěsky do rovinatější pasáže zajela lyže do propadlé rýhy a rozhodila ji. Pro následující rovinu to znamenalo o něco nižší rychlost a pro televizní diváky infarktový stav, nicméně Ester to zvládla a od přejezdu pře další zlom jela skvěle a tempo neustále zvyšovala. Už, už to vypadalo, že by to na medaili mohla stáhnout, nakonec tam zůstalo šest setin navíc.

“Asi to mohlo být místo, kde přišla ztráta, která rozhodla o medailí. Viděla jsem, že už tam měla Corinne (pozn. Suterová) trochu problémy, rozhodilo ji to. V hlavě jsem si naplánovala, že se do toho místa lyžemi vůbec nedostanu, ale nějakým způsobem mi to tam tu lyži žvýklo, docela mě to překvapilo a než jsme se srovnala, určitě jsem tam něco nechala, asi i těch šest setin. Ale na to, že ta trať byla hodně technicky postavená, spíš obřákově a já ještě nejsem tak brilantní obřákářka, a těch rychlých pasáží, které jsou dobré pro mě, tam moc nebylo, jsem ráda, že jsem jela tak, jak jsem jela, a také, jak jsem se s tím poprala.”

Ester čekají zítra dva tréninky sjezdu, v sobotu tak závod sjezdu. “Jsem ráda, že jsem se dnes jízdou dokázala i bavit a také, že mám ze sjezdovky informace. Po trénincích bude mít zase další, už se těším.”

Tomáš Bank byl s jízdou spokojen. ”Hlavně s přístupem v té jízdě. Ten byl dnes takový, kterým se vyhrává medaile,” pochválil svou svěřenkyni a že ani neviděl tu velkou chybu nahoře a zamyslel ose nad stavbou trati: “Postavil to Ital, spíš obřákově, každopádně hodně technicky, docela zajímavé je, že Italkám tato strategie vůbec nevyšla, Basinno s jedničkou nezajela a Brignone také nejela dobře. Paradoxně tím nahrál Shifrinové, která kdyby dole neudělala obrovský chybu, tak jednoznačně vyhrála.”