Česká republika slaví, bronzová medaile z mistrovství světa ve slalomu je doma! Gratulujeme Šárce Strachové

9 min 30 s

České sjezdové lyžování se dočkalo, Šárka Strachová získala světový bronz ve slalomu v americkém Beaver Creeku. Z titulu mistryně světa se raduje domácí Mikaela Shiffrinová, stříbro patří Švédce Fridě Hansdotterové.

Po třech medailích z MS z let 2005 (bronz), 2007 (zlato) a 2009 (stříbro) a bronzové medaili z Olympijských her ve Vancouveru (2010) vybojovala Šárka Strachová 14. února 2015 další velkou světovou medaili. Tentokrát bronzovou.

Základy úspěchu Šárka položila v prvním kole, když zajela třetí nejrychlejší čas, poslední úsek trati dokonce nejrychleji společně s Shiffrinovou. V druhém kole Šárka vyrazila na trať jako osmadvacátá a jízdou na riziko svůj náskok udržela, když průběžně vedoucí Veroniku Velez Zuzulovou porazila o 0,17s a mohla se začít radovat se zisku medaile. Po prvním kole druhá Frida Hansdotterová svůj náskok také udržela a druhou nejrychlejší jízdou kola na Šárku najela 0,43s. Mikaela Shiffrinová na prvním mezičase na Hansdotterovou nepatrně ztrácela, na druhém již byla o tři setiny rychlejší a do cíle fantasticky zrychlila, takže nakonec zvítězila s náskokem 0,34s. Nejrychlejší jízdu druhého kola předvedla Veronika Velez Zuzulová, Šárce patřil pátý čas druhého kola, Shiffrinové čtvrtý.

Pro Radiožurnál Šárka řekla:"Je to úžasný pocit, je tomu pořád trochu těžké uvěřit. Když jsem projela cílem, tak jsem byla tak strašně šťastná, že svítí ta zelená barva - že prostě vedu a ta medaile je jistá. A bylo úplně jedno, jestli zůstanu třetí, nebo jestli se třeba ještě o kousek posunu. A to je nádherné na sportu, že tyto emoce se nedají popsat, ty si člověk musí prostě zažít. "Jako jediná z medailistek neměla na květinovém ceremoniálu státní vlajku, s úsměvem k tomu pro Radiožurnál podotkla:"Nikdo mi ji nepřinesl, tak já asi budu muset někomu vynadat."

Eomitivní výpověď ještě pokračovala: "Je to pro mě výjimečný den. Každá má medaile má svůj příběh a na tuhle jsem těžce a tvrdě pracovala nejenom já, ale celý můj tým. Je to úžasný pocit, takové úžasné uvolnění, najednou všechny ty emoce jdou ven," říká šťastná Šárka.

A jak trávila chvíle těsně před druhým kolem? "Já jsem se schovávala ve stíhu, protože mi bylo strašně horko (pozn. v Beaver Creeku bylo na druhé kolo 10°C), chladili jsme boty ve sněhu a snažila jsem se hlavně koncentrovat na sebe. I když už mám za sebou čtyři medaile a hodně zkušeností, tak přece jenom tady ta nervozita byla a myslím si, že je to i správně, že takové to závodní vzrušení a nervozita je určitě doobře, když tady je. Snažila jsem se hlavně před druhým kolem nemyslet na výsledek, ale na tu jízdu. Snažit se hlavně dobře technicky trefit to kolo a i když to bylo těsně a asi to bylo napínavé pro diváky, tak hlavní je, že to klaplo."

Na otázku, co bylo klíčovým momentem pro opětovné získání medaile z MS, Šárka odpověděla: "Asi ta víra v to, že na to mám a že můžu opět být na špičce. A také opora mého okolí a hlavně manžela, který mě vždy podporoval a dával mi energii, když jsem byla i hodně unavená, hodně dole, tak tam vždycky byla ta pomocná ruka, ta záchrana, která mě vždycky zvedla a pomohla mi jít po mé cestě dál. Mám radost, že jsem se rozhodla správně po tom zranění ještě dál pokračovat. Třeba po loňské sezóně jsem byla hodně unavená, byla jsem hodně dole a sbírala jsem sílu, jestli pokračovat nebo to už zabalit. Jsem hrozně ráda, že jsem se rozhodla jít dál a že ta intuice byla správná, když mi říkala, ať v tom ještě pokračuji. Teď je to další schod a krok na mé cestě a já se těším nebo jsem zvědavá, co mi ještě přinese."

K potenciálnímu konci kariéry Šárka řekla: "Loni ještě ty dveře na další sezónu byly téměř zavřené, letos se mi těmi výsledky otevřely na další sezónu. Dál se nedívám. Příští sezónu určitě pokračuji a těším se na to, ta energie, radost a ta chuť dolyžování je tady a dál to neřeším," uzavřela povídání pro Radiožurnál naše úspěšná lyžařka.

Martina Dubovská, která měla startovní číslo 30, bohužel kvůli komplikované angíně nenastoupila do závodu. Kateřina Pauláthová, poté, co se nechala snést v jedné z branek, vyjela v prvním kole z trati a závod bohužel nedokončila. Gabriela Capová při své premiéře na MS byla po prvním kole dvaapadesátá, v druhém kole bohužel ani ona neviděla cíl.