Bank sahal po vítězství v superkombinaci, Křížová a Krýzl brali ve Světovém poháru body

8 min 48 s

Čeští sjezdaři dnes předvedli ve Světovém poháru hned několik výtečných výkonů. Klára Křížová opět bodovala v superobřím slalomu na 30. místě, Kryštof Krýzl pak v těžké superkombinaci v Kitzbuehelu vybojoval výtečné 30. místo. Ondřej Bank po skvěle rozjetém superG myslel na vítězství a proto jel slalom na hranici rizika. Bohužel ale chyboval…

Na italskou Cortinu d´Ampezzo bude mít sjezdařka Klára Křížová výborné vzpomínky. Letos zde startovala v uplynulých dnech ve čtyřech závodech a dvakrát se probojovala do bodované třicítky. Nejprve brala ve sjezdu 26. místo, což pro ni byl druhý nejlepší výsledek v kariéře. Dnes přidala 30. příčku v superG. Čtyřiadvacetiletá sjezdařka bodovala v kariéře ve Světovém poháru celkem popáté. Z toho třikrát se jí to povedlo v letošní olympijské sezoně.

Jsem samozřejmě moc ráda. Před sezonou jsem si říkala, že chci co nejdříve zabodovat. To se mi povedlo v Zauchensee a uklidnila jsem se. Taky jsem si řekla, že se lyžováním budu víc bavit a nestresovat se, když se zrovna nedaří. Není to přece to nejdůležitější na světě. Takže taky jezdím s klidnější hlavou. Všechno si to tak nějak sedlo a daří se,“ vypočítala Klára Křížová důvod zlepšené formy.

V Cortině se Kláře letos dařilo a dnešní superobří slalom je toho důkazem. „Pořadatelé postavili náročnou trať. Bylo tam dost skoků, bylo to hodně zatočené, technicky náročné. Už při prohlídce bylo jasné, že to bude těžké. Některé branky nebyly vidět,“ popsala Klára. Ale vypořádala se s tím velmi dobře. Její čas byl třicátý nejrychlejší a na vítěznou Laru Gut ze Švýcarska ztratila 3.38 setin vteřiny. „Dvakrát jsem tam málem netrefila branku, už jsem si říkala, že jsem venku, ale pokaždé jsem to nějak zvládla. V cíli jsem pak byla dost překvapená časem,“ přiznala Klára Křížová po závodě.

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

V rakouském Kitzbuehelu vyvrcholily závody Světového poháru superkombinací, do které nastoupili hned tři Češi. Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík. První disciplína – superobří slalom – nejlépe vyšla tradičně Ondřeji Bankovi. Ten na nejrychlejšího Didiera Defaga ze Švýcarska ztratil jen 1.29 setin vteřiny, což byl 29. nejrychlejší čas. Kryštof Krýzl figuroval po superG na 54. místě (ztráta 3.08) a Martin Vráblík byl 57. (ztráta 3.86). Bylo jasné, že Bank má fantastickou pozici pro útok na přední umístění a chtěl to využít.

Ondřej Bank měl ve slalomu výhodu – startoval jako druhý v pořadí a nemusel se tak potýkat s rozbitou tratí. „Ta pozice byla po superG tak dobrá, že jsem chtěl jet slalom na 110 procent. Kdyby to vyšlo, tak jsem možná mohl vyhrát celý závod. Bohužel se to nepovedlo tak, jak jsem chtěl. Štve mě to, ale aspoň vím, že si dokážu v superG připravit skvělou pozici před slalomem,“ hodnotil Ondřej Bank svůj výkon. Slalom opravdu rozjel dobře – na hranici absolutního rizika, ale bohužel se dopustil fatální chyby, když vypadl a musel vracet na trati zpět. Úplně zastavil, ztratil rychlost s tím pádem i cenné vteřiny. „Ani přesně nevím, co se tam vlastně stalo. Vracel jsem se a pak jsem ještě zkusil projet jednu vlásenku jinak, tak z toho jsme si pak v cíli dělali srandu. Pak mě za to diskvalifikovali,“ byl Ondřej Bank nad věcí. V každém případě je jeho výkon velkým příslibem před hrami v Soči. Pokud zopakuje výkon v rychlostní disciplíně, jako v dnešním superG a podaří se mu dojet slalom na úrovni, na jakou je zvyklý, může pomýšlet na ta nejvyšší umístění. Martin Vráblík bohužel slalom nedokončil a nebyl klasifikován.

Kryštof Krýzl se výtečnou slalomovou jízdou, která byla ze všech závodníků patnáctá nejrychlejší, posunul o neuvěřitelných 25 míst na konečné 29. místo. V letošní sezoně to pro Kryštofa znamenalo první bod v superkombinaci. V kariéře se mu v této kombinaci disciplín pro všestranné lyžaře podařilo bodovat už celkem šestkrát. Nejlépe skončil ve francouzském Val d´Isere na senzačním devátém místě v roce 2008.