Společná příprava nás motivuje, můžeme se doplňovat, shodují se Hroneš s Hudečkem

Společná příprava nás motivuje, můžeme se doplňovat, shodují se Hroneš s Hudečkem

16 min 6 s

Probíhající soustředění českých akrobatických lyžařů a snowboardistů na Novém Zélandu se pomalu blíží ke svému konci. V tamním snowparku spolu před novou sezonou trénují i snowboardista Jakub Hroneš a lyžař Štěpán Hudeček, dva vysoce talentovaní a mladí závodníci ve freestyle disciplínách, kteří by se rádi v nadcházející sezoně prosadili i v rámci Světového poháru.


V příští sezoně by čeští fanoušci měli na závodech Světového poháru ve freestylu na lyžích i na snowboardu vídat mnohem více českých vlajek. Postarat by se o to měli právě Jakub Hroneš se Štěpánem Hudečkem, kteří mají rozhodně na co navazovat.

Teprve osmnáctiletý Hroneš na snowboardu řádí a v minulé sezoně vyhrál slopestyle ve Vítkovicích v rámci FIS Cupu, několikrát se představil v rámci Světového poháru a je také dvojnásobným medailistou z Evropského olympijského festivalu mládeže. Tato akce se konala letos v březnu ve finském Vuokatti a Hroneš vybojoval stříbro v Big airu a dokonce zlato ve slopestylu!

Stejně starý Hudeček v uplynulé sezoně startoval především v rámci FIS Cupu a Evropského poháru. Pátý závodník z juniorského mistrovství světa 2021 po dvou vítězstvích na letních závodech v Big airu v Mostu naskočil do minulé zimní sezony Světovým pohárem v Churu, načež se přesunul právě na menší závody a rozhodně se na nich neztratil. Byl druhý ve slopestylu v Alpe d'Huez v rámci FIS Cupu a v Evropském poháru se umístil dvakrát v elitní desítce. Pak si vybral porci smůly, když si v polovině února zlomil nohu a přišel o významnou část sezony. Teď už je ale zase stoprocentně zpátky.

Před novou sezonou má dvojici mladých a talentovaných Čechů pomoci i společné soustředění na Novém Zélandu. Prakticky ale celé léto absolvovali při trénincích spolu, z čehož plynou velké výhody, jak se oba osmnáctiletí reprezentanti shodli během on-line rozhovoru přímo z jižní polokoule.

„Můžeme se díky tomu motivovat a navzájem se doplňovat,“ řekl k výhodě společného soustředění snowboardistů a freeskierů akrobatický lyžař Štěpán Hudeček. „K tréninku potřebujeme identické podmínky, hlavně dobrý snowpark. V tomhle se nikdo nikomu nemusí podřizovat,doplnil snowboardista Jakub Hroneš.

Další výhodou je například to, že společný trénink může přinést zajímavé inovace triků. „Někdy si vezmu od Speedyho (přezdívka Hudečka, pozn. redakce) lyžařské triky a zkusím je dělat na snowboardu. Což je super, protože pak jsme schopní přijít i s něčím novým,upozornil Hroneš.

Během soustředění na Novém Zélandu ne vždy přálo českým závodníkům počasí. Nudou však rozhodně netrpěli a naopak dál trpělivě dřeli před startem nové sezony. „Občas jsme byli zalezlí v posilovně. Zašli jsme si zacvičit, abychom udrželi tělo v dobrém stavu a kondici,poznamenal Hudeček.

Jinak ale byly dny poměrně stereotypní a naplněné tvrdou prací na sněhu. „V šest se vzbudíme, v sedm jedem na kopec a vracíme se v pět odpoledne,podotkl Hroneš s tím, že po pár volných hodinách, které se vyplňují společnou zábavou, se jde zase rychle do postele, protože následující den začíná kolotoč náročné přípravy nanovo. „Když je hezky, tak jsme na kopci celý den.

Zatímco v Evropě teprve začíná podzim, podmínky na Novém Zélandu jsou zcela odlišné. I to byl důvod, proč česká reprezentace ve snowboardu a akrobatickém lyžování vyrazila na jižní polokouli. Možnost tréninku na přírodním sněhu je totiž před startem nové sezony k nezaplacení. Přestože v dějišti soustředění už zimní období vyvrcholilo. „Začíná tu jaro. Podmínky a sníh jsou jarní, začíná to tát a připravují se tu na léto. To je oproti Evropě největší rozdíl,podotkl Hudeček.

„Sníh v parku je hodně měkký. Je malý prostor na velké triky, protože všechny skoky, dopady a náskoky na raily jsou měkké a nedá se s tím moc na hranách pracovat. Pro snowboardistu a freeskiera je to ale to nejlepší, co může být, protože se mohou zkoušet nové triky,doplnil jej talentovaný český snowboardista Hroneš, jenž je za možnost připravovat se na Novém Zélandu vděčný. Ten s dalšími snowboardisty strávil před příletem na Nový Zéland ještě týden v Japonsku, kde se Češi připravovali společně se slovenskou reprezentací.

Soustředění na Novém Zélandu probíhá už od 10. září, přičemž skončí 8. října. Celý pobyt české reprezentace vyvrcholí závěrečný týden závody v Cardrona Alpine Resort. Do této destinace se Hudeček s Hronešem, dalšími českými závodníky a trenéry vydali po dlouhé letní přípravě, kdy se triky nacvičovaly do airbagů. Kromě výhody, že se na jižní polokouli může trénovat na sněhu, je cennou zkušeností také fakt, že se do této oblasti sjela světová špička ve snowboardu a akrobatickém lyžování, kterou mohou Češi při své přípravě sledovat.

„Přes léto jsme měli dost identickou přípravu. Jelikož naše týmy nejsou tak velké, tak je vždy lepší, když jezdíme spolu. Celé léto jsme skákali do airbagů, se Speedym jsme strávili hodně času děláním nových triků. Doma jsme pak hodně času trávili v posilovně,vyprávěl Hroneš, co předcházelo cestě na vysněné soustředění. „Vypravili jsme se také na tři dny lyžovat do Zermattu na ledovec. S ohledem na podmínky, které v létě panovaly, to ale bylo, co se týče sněhu, hodně náročné,připojil se Hudeček.

Po absolvování této přípravy už přišel přelet na Nový Zéland (snowboardisté se zastávkou ve zmíněném Japonsku) a pokusy aplikovat triky na standardní sněhové podmínky. „Hlavně jsem se snažil si zlepšit rotace doprava, které jsem neměl tak dobré. Co se týče ostatních triků, tak jsem se snažil všude posunout a myslím, že pár solidních jich mám na kontě. Doufám, že se mi je povede přenést v nadcházející sezoně i do závodů,usmíval se Hroneš.

„Na lyžích to máme dost podobně. Osobně jsem trénoval hlavně rotace doleva, protože potřebuji nějaké větší triky, které mně přispějí v nějakém nadcházejícím Světovém poháru k posunu trochu výš a pomohou mi zaútočit na vyšší příčky,“ řekl bojovně Hudeček, kterému se povedlo v tréninku na Big airu i dvakrát skočit rotaci o 1800 stupních. Hroneš se naopak snaží pilovat triky s 1440 stupni obratu a dvěma salty.

„Tím, že tu nejsou úplně ideální podmínky, tak ještě není vidět maximum všech jezdců. Takže jsem zvědavý na podzimní kempy, které budou, a na to, co od všech uvidím,dodal Hroneš s příslibem, že i on se bude ještě v průběhu přípravy i sezony zlepšovat.

Jejich program v průběhu sezony bude vesměs velmi podobný. „Jedeme do Churu,shodli se na nejbližším plánu po skončení soustředění na Novém Zélandu. Světový pohár ve švýcarském Churu se pořádá 21. a 22. října a na programu jsou závody v Big airu freeskierů i snowboardistů. Hudeček se pak vypraví ke slopestylu v rámci SP do rakouského Stubaie, kde se bude závodit v polovině listopadu.

„Celou první část naší sezony tvoří závody na Big airu, čehož jsem menší fanoušek. Tam je potřeba dělat opravdu těžké triky a je to o tom, umět jeden nebo dva skoky fakt dobře. Druhou část sezony nám startují závody ve slopestylu,zhodnotil kalendář snowboardistů Jakub Hroneš. „Vyvrcholením bude společné mistrovství světa v Gruzii,poznamenal.

„Bylo by skvělé, kdyby se nám oběma povedlo zajet na nějakém závodě finále. To by pro nás byl největší úspěch, kterého bychom v této sezoně mohli dosáhnout,zakončil Hudeček.



Pomoc Ukrajině