Kvalifikace na SP se českých snowboardcrossařům povedla, závody se však přesouvají na neděli

6 min 33 s

Kolotoč Světového poháru se konečně rozjel i pro snowboardcross. První závody hostí středisko Les Deux Alpes nedaleko Grenoblu ve Francii. V pátek byly na pořadu kvalifikační jízdy, které se české výpravě povedly. Postup oslavili tři z pěti českých závodníků - Eva Adamczyková, Radek Houser a Kryštof Choura.

ČLÁNEK AKTUALIZOVÁN V SOBOTU 2. 12.

Jako první se do čerstvě postavené a upravené trati spustili jeden po druhém muži. Čeští fanoušci mohli slavit už po první kvalifikační jízdě, když si účast v sobotním závodě zajistil 13. místem Radek Houser, který zaostal za prvním místem o sekundu a čtvrt. Z postupu se radoval i Kryštof Choura, jenž při svém debutu ve Světového poháru postoupil z první jízdy 20. nejrychlejším časem.

Ve druhé kvalifikační jízdě bojoval o postup třetí Čech Matouš Koudelka, který však nakonec svůj pokus nedokončil. Češi tak v sobotu budou o body bojovat ve dvou. „Je to myslím první postup dvou českých snowboardcrossařů z první kvalifikační jízdy. Matouš Koudelka bohužel spadl v předposlední zatáčce. Byla tam už docela mlha a zatáčka byla již dost rozbitá,“ hodnotil výkon svých svěřenců reprezentační trenér Marek Jelínek.

Nejlepší čas v prvních jízdách zajel dvanáctý v pořadí Němec Martin Nörl a žádný ze zbylých 59 závodníků už jeho čas 1:06,47 nedokázal překonat. Nejtěsněji se mu přiblížil Ital Lorenzo Sommariva, který jel hned před ním. Jeho výsledný čas byl pouze o 15 setin sekundy pomalejší a stačil na druhé místo. Třetí dojel o další desetinu zpět Rakušan Jakob Dusek.

Mezi ženami bylo na startu celkem 36 závodnic. Eva Adamczyková startovala jako třináctá  a potvrdila, že bude patřit mezi největší favoritky na pódiové umístění. Kvalifikovala se totiž pátým nejlepším časem prvních jízd, na vítězku kvalifikace ztratila necelou sekundu.

„Skončila jsem pátá, což je super. Mám tam ještě pořád hodně věcí, které potřebuju doladit. Ztratila jsem asi vteřinu na první, ale dá se s tím něco dělat. Můžu být ráda, že tady můžu jezdit, a že se mi jezdí dobře. V tréninku jsem skončila druhá, tak jsem doufala, že bych mohla vyhrát, ale za mé umístění musím být ráda,“ svěřila se po kvalifikaci Adamczyková a věří, že by to zítra mohl být dobrý výsledek, když bude pěkné počasí.

Druhá česká snowboardcrossařka Vendula Hopjáková bohužel nepostoupila. Na šestnáctou pozici jí chyběla vteřina. „S Vendulkou jsme se domluvili, že si v rozbité předposlední zatáčce přibrzdí. Bohužel ji neprojela čistě a na postup už to nestačilo. Postupovaly holky, které jely jízdy dřív, měly trošku lepší počasí a také stopu,“ doplnil Jelínek.

Kvalifikaci časem 1:12,46 ovládla úřadující mistryně světa Britka Charlotte Bankesová. Překvapivě druhá skočila teprve šestnáctiletá Francouzka Lea Castaová, jež startovala jako úplně poslední. Na třetím místě skončila její krajanka Manon Petitová Lenoirová.  Spolufavoritky Jacobellisová a Pereirová de Sousa Mabileauová si musely závodní příslušnost vyjet až ve druhých jízdách, které notně ovlivnily pády.

Sobotní závody měly odstartovat v 11:30, ovšem kvůli špatnému počasí se přesouvají na neděli.