×
Ester Ledecká ohromila snowboardem, lyžemi a studiem. Převezme cenu Matteo Baumgartena

Ester Ledecká ohromila snowboardem, lyžemi a studiem. Převezme cenu Matteo Baumgartena

13.04.2017

Na snowboardu letos vyjela zlato z mistrovství světa i velký křišťálový glóbus pro vítězku Světového poháru. Teď Ester Ledecká získala další – velmi prestižní – ocenění: v květnu převezme cenu Matteo Baumgartena. Ta je udělována mladým sportovcům, kteří dokáží skloubit vrcholové závodění se studiem na vysoké škole.

Ledecká byla vybrána z 24 mladých sportovců ze 17 zemí. O cenu se ucházejí muži i ženy dohromady v jedné kategorii. Rodinu Baumgartenů, která vybírá vítěze, ohromila schopnost Ledecké vítězit na snowboardu, což kombinovala se sjezdovým lyžováním. I v něm patří do světové špičky. K tomu navíc studuje ve druhém ročníku Vysoké školy finanční a správní v Praze.

„Už jen to, že mě lyžařská federace vůbec nominovala, je pro mě senzační. V minulosti tohle ocenění získávaly samé významné osobnosti a moje vzory, takže mám obrovskou radost!“ reagovala 22letá Ledecká.

Ta se stala 21. vítězkou v historii. Před ní cenu dostala také třeba Tanja Poutiainenová z Finska, Tina Mazeová ze Slovinska, Rakušanka Bernadette Schildová či Švýcar Ramon Zenhäusern.

Kromě aktivního studia u sportu musí adepti na ocenění být ve věku od 18 do 24 let, být registrovaní u mezinárodní lyžařské federace FIS a závodit v jedné z těchto disciplín: sjezdové lyžování, snowboard, freestyle, běžecké lyžování, skoky na lyžích nebo severská kombinace.

Ledecká bude oficiálně oceněna 14. května v italském Bormiu. Tam ji dle tradice pozvala rodina Baumgartenů a stane se jejich hostem. Na slavnostním vyhlášení převezme také šek na tři tisíce eur. „Děkuji rodině Baumgartenů, že mezi všemi těmi špičkovými lyžaři vybrali jako vítězku právě mě. Těším se, až se s nimi v Bormiu osobně seznámím,“ uvedla Ledecká.

Cena se uděluje od roku 1996, kdy velká lyžařská naděje Matteo Baumgarten tragicky zahynul při autonehodě. Kromě toho, že byl velmi nadaným sportovcem, výrazně se věnoval i studiu. Právě to inspirovalo jeho rodinu, aby projevila uznání těm, kteří sdílejí jeho životní cestu.

„Tohle ocenění podporuje zdravý vývoj sportovců. Nejen že se zaměřuje na jejich profesionální kariéry, ale také se dívá na výplň jejich času po závodech,“ říká Gian Franco Kasper, prezident FIS.Generální partner

Oficiální partneři

Produkce soutěží

Partneři