Deset stupňů ke glóbu: Norský sdruženář Jarl Riiber se stal vítězem Světového poháru

7 min 22 s

Jednadvacetiletý norský mladík Jarl Magnus Riiber (na snímku) triumfoval o víkendu 2. a 3. února v Klingenthalu v obou závodech Světového poháru v severské kombinaci a zajistil si tak celkové prvenství v seriálu. Křišťálový globus získal jako první Nor po dvaceti letech, kdy se to v ročníku 1998-99 podařilo Bjarte Engenu Vikovi. O suverenitě norského supertalentu svědčí skutečnost, že z dosavadních sedmnácti individuálních závodů zvítězil v deseti. Čeští reprezentanti v Klingenthalu nestartovali a dali přednost přípravě na mistrovství světa v Seefeldu (20. 2. – 3. 3.).

V sobotu 2. února se na start úvodního individuálního dějství postavilo pouze 38 sdruženářů – o dvě desítky méně, než je obvyklé. Přípravu na světový šampionát kromě Čechů upřednostnili také Grabaak, Schmid a Björnstad z Norska, Němec Frenzel, Rakušané Seidl a Gruberem, bratři Akito a Jošito Watabeové, kompletní Francouzi, Italové v čele s Alessandrem Pittinem, Švýcaři, Estonci či Slovinci.

Na můstku HS140 vyhrál rakouský mladík Johannes Lamparter skokem 139 m, jenž tak naznačil, že jeho juniorské zlato z předcházejícího týdne nebyla náhoda. Druhý skončil jeho krajan Franz Josef Rehrl se 134 m, ale z nájezdu o jedno okno nižšího (+5 s), třetí byl Němec Manul Faisst se 134 m (+13 s), čtvrtý Jarl Riiber se 133 m (+27 s) a další z favoritů Vinzenz Geiger z Německa sedmý se 132 m (+48 s).

Až do poloviny běžecké části jezdil v čele čtyřlístek Lamparter, Rehrl, Faiss a Riiber, v polovině se k nim připojil také Geiger a kilometr před cílem i další z Němců Johannes Rydzek společně s krajanem Fabianem Riesslem a finskými reprezentanty Ilkkou Herolou a Eero Hirvonenem. Závěr se však opět odehrál v režii lídra Světového poháru. Krátce před cílem razantně nastoupil, a přestože ho ve finiši mocně stahoval domácí závodník Geiger, o několik centimetrů vedoucí příčku přece jen uhájil.

Vymaže i legendárního Fina Manninena?

V neděli 3. února se ke startu hlásilo dokonce jen 36 aktérů. Skokanského vystoupení se však kvůli sinému vichru a sněžení nedočkali, a tak se započítávaly výsledky pátečního provizorního kola. V něm se vůbec nedařilo Němci Rydzekovi, měl ztrátu přes dvě minuty, a tak druhé domácí představení v Klingenthalu musel oželet. První pozici zaujal Manuel Faisst se 135 m před Rakušanem Wilhelmem Deniflem se 137,5 m (+8 s), jeho krajanem Franzem Josefem Rehrlem se 129 m (+9 s), Jarlem Riiberem se 130 m (+15 s) a Fabianem Riesslem také se 130 m (+26 s).

Tři kilometry jezdili na špici tak jako den předtím „staří známí“ Faisst, Rehrl, Riiber a s nimi i Denifl, poté je dostihl i Riessle. Tempo však nebylo nijak vysoké, a tak skupinku dojeli stále se lepšící Finové Herola s Hirvonenem a Geiger. Poslední kilometr už byl ve znamení bitvy o vítězství mezi Riiberem, Herolou a Riesslem. Skončilo to tak jako ve většině podobných soubojů – triumfem letos jen těžko porazitelného Nora. Do konce Světového poháru zbývají ještě čtyři dějství, takže Riiber může zaútočit i na rekord Fina Hannu Manninena, který v sezoně 2005/06 vyhrál dvanáct závodů.

Klingenthal, 16. závod SP – HS140/10 km: 1. J. Riiber (Nor.) 25:51,8 min, 2. Geiger stejný čas, 3. Rydzek (oba Něm.) +1,7 s, 4. Herola (Fin.) +2,4, 5. Rehrl (Rak.) +5,7, 6. Riessle (Něm.) +7,9, 7. Hirvonen (Fin.) +10,9, 8. Lamparter (Rak.) +22,3, 9. Faisst (Něm.) +23,0, 10. Denifl (Rak.) +58,2.

Klingenthal, 17. závod SP – HS140/10 km: 1. J. Riiber (Nor.) 28:42,3 min, 2. Herola (Fin.) +0,5 s, 3 Riessle +0,7, 4. Geiger (oba Něm.) +3,7, 5. Hirvonen (Fin.) +8,3, 6. Rehrl (Rak.) +8,6, 7. Faisst (Něm.) +25,4, 8. Denifl +33,4, 9. Fritz +54,1, 10. Klapfer (všichni Rak.) +1:06,1 min.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 21 závodů): 1. J. Riiber 1 258 bodů, 2. Rydzek (Něm.) 761, 3. Rehrl 755, 4. Geiger 731, 5. A. Watabe (Jap.) 694, 6. Seidl (Rak.) 669, 7. Riessle 641, 8. Grabaak 599, 9. Björnstad (ob Nor.) 456, 10. Faisst 394, ...32. Portyk 86, 59. Vytrval (oba Česko) 5. Bodovalo celkem 65 závodníků.