Zlatá Althausová ovládla také kvalifikaci na velkém můstku, dvě Češky postoupily do závodu

5 min 22 s

Program Světového šampionátu ve slovinské Planici pokračoval v úterý na velkém můstku. Po čtyřech tréninkových pokusech ženy absolvovaly kvalifikaci pro hlavní závod, který bude následovat ve středu 1. března. K vidění byly dlouhé skoky a z českého pohledu je potěšující, že si dvě ze tří našich závodnic zajistily místo v individuálním klání.

Do kvalifikace na můstku s konstrukčním bodem HS138 nastoupilo celkem 50 skokanek z 18 zemí, mezi nimiž byly i tři Češky – Klára Ulrichová a sestry Indráčkovy. Nejlépe z nich se dařilo první zmíněné, která se skokem o délce 115,5 metru obsadila skvělé 24. místo. Karolína Indráčková dolétla na značku 108 metrů, za něž jí patřila 37. pozice. Jen bod a půl chyběl k tomu, aby se do hlavního klání probojovala také Anežka Indráčková, jež skočila 106 metrů. O konečné 42. místo se tak dělila s Němkou Annou Rupprechtovou, která v kvalifikaci upadla, a jejíž nepostup byl po výhře zlaté medaile v týmovém závodě žen hořkým zklamáním.

Suverénní první místo v kvalifikaci však patřilo její týmové kolegyni Katharině Althausové, která si na tomto Mistrovství vybojovala již tři zlaté medaile. Skok o délce 129 metrů v bezvětří vyšperkovala naprosto čistým stylem a téměř o sedm bodů tak porazila druhou Alexandrii Loutittovou. Mladá Kanaďanka si jistě bude chtít zlepšit chuť po nepovedeném závodě na středním můstku, kde navzdory vysokým očekáváním obsadila 26. místo. Dnes opět ukázala, že má rozhodně navíc, když dolétla na značku 128,5 metru. Nejdelší skok kvalifikace však předvedla Norka Maren Lundbyová, která po svém comebacku ukazuje, že létat prostě umí. Dnešních 131 metrů, za něž jí patřilo třetí místo, toho bylo důkazem.

V lepší výkony na velkém můstku jistě doufají také domácí Slovinky. Po nepříliš vydařeném individuálním závodě na malém můstku, kde nejlepší Nika Križnarová obsadila „až“ 11. místo, dnes stejná skokanka vyhrála všechna tréninková kola, do nichž nastoupila. V jednom z nich jen o metr zaostala za rekordem můstku Sary Takanašiové, která zde roku 2014 dolétla na značku 134 metrů. A právě tato japonská legenda ženského skoku dnes přes sociální sítě informovala o tom, že do závodu nebude schopna nastoupit. Důvodem je zranění levého kolene, k němuž došlo při pátečním tréninku na středním můstku.

Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde.

Individuální závod žen na velkém můstku odstartuje ve čtvrtek v 17:30. Bude možné jej živě sledovat na televizní stanici Eurosport 1 nebo na webu ČT4 sport.