Žáci a žákyně absolvovali Beskydské turné. Soutěžil i dorost a předžáci

8 min 24 s

Skokani a skokanky na lyžích měli koncem června další porci závodů. V rámci 35. ročníku Beskydského turné se ve čtyřech různých areálech konaly závody pro předžáky, žáky a žačky. Na dvou zastávkách si zaskákali i dorostenci.

Beskydské turné se letos konalo už po pětatřicáté a mladí závodníci si zaskákali ve čtyřech různých destinacích. Nejprve se skákalo ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde kromě žáků a žákyň zkoušeli své první skoky předžáci a do akce se dostala i dorostenecká kategorie. Druhou zastávkou byl Rožnov pod Radhoštěm a o nejlepší umístění bojovaly stejné kategorie. Třetí zastávkou byly Kozlovice, tam už soupeřili pouze žáci a žákyně společně s předžákovskou kategorií. Na posledním měření v Nýdku už byli v akci pouze žáci a žákyně.

V kategorii předžáků se objevilo 18 dětí ročníku 2016 a mladší. Ve Frenštátu se o první místo podělili Filip Elek a Zbyněk Koleček, dělenou třetí pozici slavili Patrik Jalůvka a Aleksander Karpiňski, nejlepšími dívkami byly Vanesa Kupicová a Nela Fízková na dělené páté pozici. V Rožnově bylo opět k vidění dělené první místo, na nejvyšší stupínek vystoupali Zbyněk Koleček a Aleksander Karpiňski, třetí pozici obsadil Filip Elek. Poslední závody ovládl Filip Elek před Zbyňkem Kolečkem a Aleksanderem Karpiňskim.

Kategorie žaček U10 se účastnila jen pětice odvážných dívek, všechny byly ročník 2014. Nejlépe se Turné vydařilo Viktorii Dvořákové, která slavila vítězství hned třikrát. Jen na můstku v Kozlovicích byla lepší Polka Justyna Niemczyková. Celkové pořadí této kategorie opanovala Viktorie Dvořáková před dvojici polských soupeřek.

Chlapců kategorie U10 se na závodech objevilo až 16. Všechny závody si podmanil polský závodník Oliwier Miklinski-Pszonka. V celkovém hodnocení Turné se za polským skokanem umístil Jakub Ježek, který zapsal dvě třetí místa, jednou byl čtvrtý a jednou pátý. Celkovou třetí pozici obsadil Jindřich Bund, který si v průběhu Turné skočil pro dvě třetí, jedno čtvrté a jedno šesté místo.

Žaček U12 závodilo devět a šlo o kompletně českou sestavu. Závody se nejlépe vydařily Lucii Šulové, žákyně ročníku 2012 obsadila dvakrát první a dvakrát druhé místo. Jeden závod vyhrála Sabina Fízková, která skončila v celkovém pořadí druhá. Celkově třetí pozici zapsala Adéla Sovová. Jedno vítězství slavila Linda Rozsypalová, která však nenavázala dalšími dobrými výkony a celkově skončila osmá.

Mezi žáky kategorie U12 byla velká konkurence, na můstku se vystřídalo přes 30 závodníků. Nejlépe se Turné podařilo reprezentantovi Polska, Pawel Walach zvítězil v Rožnově a Nýdku, ve Frenštátu byl druhý a v Kozlovicích třetí. Celkově druhou pozici obsadil Slovák Peter Polóny, který na stříbrný stupínek vystoupal ve třech závodech. Třetí pozice v celkovém pořadí patřila Přemkovi Mikovi.

Mezi dívkami kategorie U14 bodovaly především zahraniční závodnice. Ve dvou závodech triumfovala i první žena celkového pořadí Lucia Sirágiová, druhou příčku obsadila Lena Boguszová taktéž se dvěma triumfy. Celkový bronz putoval na Slovensko zásluhou Zary Zelenčíkové. Nejlepší Češkou byla v celkovém pořadí šestá Adriana Mičulková, která na zastávce v Kozlovicích vybojovala bronz.

Žáků kategorie U14 závodilo 28 a ve velké konkurenci zvítězil v celkovém pořadí Polák Mateusz Rus, který ovládl i tři zastávky Beskydského turné. Druhý se v celkovém pořadí umístil Slovák Tomáš Zlevský a celkovou třetí příčku vybojoval Michal Vaněk. Vítězství na zastávce v Kozlovicích slavil Oliver Janda, který se celkově umístil čtvrtý.

Dva závody absolvovaly i dorostenky U16, ale tyto dívky závodily pouze ve dvou. Oba dva závody vyhrála Julie Ošmerová před svou soupeřkou Nikolou Rezlerovou. Ve stejné kategorii závodilo i 12 chlapců. Obě měření zvládl nejlépe Marek Hradil, ve Frenštátě jej na pódiu doplnili Martin Balatka a Štěpán Janata, v Rožnově s ním byli na pódiu Jiří Kubalák a Štěpán Janata.

Kompletní výsledky nalezete pod tímto odkazem.