Katharina Althausová zlatá na Mistrovství světa v Planici, Češky se do druhého kola neprobojovaly

8 min 6 s

Do poslední chvíle napínavý souboj přinesl první skokanský závod programu Mistrovství světa ve skoku na lyžích ve slovinské Planici. Nejstabilnější výkony předvedla zkušená Němka Katharina Althausová a ke své sbírce čtyř zlatých medailí z týmových závodů na MS přidala ještě tu nejcennější z klání individuálního. Češky se sice do druhého kola probojovat nedokázaly, Karolíně Indráčkové však postup utekl jen o vlásek.

Vyrovnané výkony na vysoké úrovni byly něčím, co doprovázelo individuální závod žen na středním můstku s konstrukčním bodem HS102. Nejcennější kov ve čtvrtek brala Katharina Althausová se stylově čistými skoky o délce 98,5 a 97 metrů. Rodačka z německého Oberstdorfu tak přidala další cennou medaili do své rozsáhlé sbírky. Druhé místo patřilo Rakušance Evě Pinkelnigové, aktuální lídryni pořadí Světového poháru, a to za skvělé pokusy dlouhé 96,5 a 100 metrů. Magické stovky v prvním kole dosáhla také Norka Anna Odine Strømová, která již v oficiálním tréninku a kvalifikaci upozornila na svou skvělou formu. V kole druhém jí však pokus zdaleka tolik nevyšel a za 95 metrů s o něco nižším hodnocením za styl brala bronzovou medaili. I tak se ale jedná o skvělý výsledek a její vůbec první pódiové umístění ve velké individuální soutěži.

Menším zklamáním mohou být výkony domácích skokanek, z nichž nejlepší, 11. pozici, obsadila Nika Križnarová. Dalším nepříjemným překvapením bylo až 26. místo Alaxandrie Louttitové, čerstvé juniorské mistryně světa, která i zde v Planici disponovala skvělou formou. Po slušném pokusu o délce 96,5 metru v prvním kole ještě mohla bojovat o historický úspěch kanadského skoku na lyžích, naděje však vyhasly, když v kole druhém dolétla pouze na značku 85,5 metru. Stalo se tak po žádosti trenéra o snížení nájezdového okna, načež mladá skokanka nedosáhla na minimální požadovanou délku, potřebnou pro přípočet bodové kompenzace.

České skokanky postoupily do hlavního závodu v plném počtu, a to ve složení Karolína Indráčková, Klára Ulrichová a Anežka Indráčková. Poslední zmíněná byla vůbec nejmladší závodnicí na startovním poli a poměrně slušně se tak poprala se svým premiérovým představením na Mistrovství světa. Nicméně na postup do druhého kola to nevyšlo ani jedné z nich. Karolína Indráčková, kterou od něj dělilo jen něco málo přes dva body, zaznamenala skok o délce 85 metrů. „Závodní skok byl takový lepší průměr toho, na co momentálně výkonnostně mám, takže to umístění vlastně odpovídá mé aktuální formě,“ okomentovala svůj výkon. „Je to zatím moje nejhorší umístění na mistrovství světa, protože v Seefeldu jsem byla 31., v Oberstdorfu dvakrát 25., ale co se samotného skoku týče, byl to zkrátka můj aktuální průměr a odraz té aktuální výkonnosti,“ dodala při srovnání se svými dosavadními zkušenostmi.

Druhá z českých skokanek Klára Ulrichová obsadila 35. pozici, když v prvním kole dolétla na značku 84,5 metru. „I když mě nepostup do finálového kola samozřejmě mrzí, tak závod hodnotím pozitivně. Závodní skok byl velmi podobný tomu včerejšímu, řekla bych můj takový lepší standard,“ řekla skokanka z Frenštátu pod Radhoštěm, jejíž týmová kolegyně Anežka Indráčková zapsala o metr méně a ve výsledku zaujala 36. příčku.

„Vzhledem k tomu, jak jsem se trápila v úvodních závodech SP, tak samotný postup do závodu mezi světovou špičku beru jako velký úspěch a jsem za nej vděčná. Nesmím však zapomenout vyzdvihnout úžasnou atmosféru, která dnes na můstku v Planici panovala, moc jsem si závod užila,“ nechala se slyšet Ulrichová.

Kompletní výsledky individuálního závodu na středním můstku naleznete zde.

Program Mistrovství světa z pohledu žen pokračuje v sobotu, kdy ve 12:15 odstartuje týmový závod na středním můstku.