SP žen ve Villachu: obě Češky ve středečním KO souboji čekají silné soupeřky, kvalifikaci ovládla domácí Eva Pinkelnigová

4 min 40 s

Skokanky na lyžích si dlouhé vánoční pauzy neužily. Již 27. prosince jim totiž odstartovala první část programu FIS Silvester Tour, a to kvalifikací v rakouském Villachu. Na startu byly k vidění také dvě české závodnice, Klára Ulrichová, ke které se po delší pauze přidala také Anežka Indráčková. Její starší sestra Karolína ve Villachu chyběla z důvodu nemoci.

FIS Silvester Tour se ve svých pravidlech připomíná legendární Turné čtyř můstků, které je bohužel určené jen pro muže. Jeho celkové pořadí se počítá ze čtyř závodů, jež se ale konají pouze ve dvou skokanských areálech – rakouském Villachu a slovinském Ljubnu. Samotná podoba závodů pak v podstatě kopíruje model Turné čtyř můstků: klání mají i zde podobu KO soubojů, přičemž dvojice jsou určovány podle výsledků kvalifikace, která předchází závodu. Z toho důvodu do prvního kola postupuje 50 závodnic, tj. 25 dvojic, což je pro ženy nezvyklé. Do finálového kola se pak probojuje 25 vítězek KO souboje + 5 nejlepších poražených, takzvaných „lucky loserů.“

Do úterní kvalifikace ve Villachu nastoupilo celkem 52 závodnic, takže šance na úspěch byla poměrně vysoká. Oběma českým reprezentantkám se vedlo solidně, Anežka Indráčková se skokem o délce 78 metrů obsadila 41. pozici. Shodné metry i naprosto totožné body za styl si připsala také Klára Ulrichová, která však skákala do o něco lepších podmínek. Nakonec tedy brala příčku hned za Anežkou, tj. 42. Oběma z nich pak byly na základě výsledků kvalifikace přiděleny poměrně silné soupeřky. Klára se ve středu představí proti Slovince Urše Bogatajové, Anežka bude bojovat s Norkou Annou Odine Stroemovou, šestou ženou průběžného pořadí Světového poháru.

V kvalifikaci zvítězila domácí Eva Pinkelnigová se stylově čistým skokem o délce 93,5 metrů. Proti ní se tak ve středečním závodě představí mladičká Slovenka Tamara Mesíková, pro níž takovýto závod bude jistě skvělou zkušeností. Druhé místo pak obsadila Němka Selina Freitagová (93,5 m), která potvrdila výbornou formu. Následovala ji Slovinka Ema Klinecová, jíž patřil vůbec nejdelší pokus kvalifikace dlouhý 94 metrů.

Kompletní výsledky úterní kvalifikace naleznete zde, startovní listinu pro středeční závod pak pod tímto odkazem.