Sobotu si ve Wisle podmanili Poláci, všichni tři čeští zástupci bodovali

5 min 12 s

A je to tu. Světová špička má za sebou první vzájemné měření od konce zimní sezony. Sobotní závod letní Grand Prix v polské Wisle ovládli polští skokané, když obsadili kompletní stupně vítězů. Zadařilo se i Čechům, všichni tři bodovali.

Po nepřesvědčivých včerejších výkonech, kdy se do elitní třicítky vměstnal jen Viktor Polášek, to dnes byla jiná písnička. Z prvního kola postoupili všichni tři, když Vojtěch Štursa dokonce zaujal osmnáctou příčku za skok dlouhý 120 metrů.

Čestmír Kožíšek (124 m) a Viktor Polášek (119 m) se do druhého kola kvalifikovali z dvacátého a čtyřiadvacátého místa. Vedl domácí Dawid Kubacki (126,5 m), kterého doplnili mezi třemi nejlepšími jeho týmoví kolegové. Druhá příčka patřila Stefanu Hulovi (122 m) a třetí Tomaszu Pilchovi (127,5 m), tedy skokanovi, který se ve Světovém poháru probojoval do nejlepší třicítky jen jednou v životě.

Mezi nejlepší třicítkou se jako první z Čechů ke svému skoku odhodlal Viktor Polášek, jenž si oproti prvnímu kolu výrazně polepšil. Skočil 122,5 metrů a v konečném žebříčku mu připadla jednadvacátá příčka. „V prvním skoku jsem udělal chybu v nájezdu, ten druhý už byl lepší, ale spokojený být nemohu,“ nechal se slyšet po závodě.

Ze sebe velkou radost neměl, avšak týmového výsledku si cení. „Je pozitivní, že jsme se všichni dostali do druhého kola. Myslím si, že jsme na soustředěních skákali dobře, teď jsme to jen potvrdili,“ těší českého třiadvacetiletého skokana.

Lepší výkon předvedl i Čestmír Kožíšek. Připsal si skok dlouhý 123,5 metrů, oproti předešlému pokusu ale neodečítal body za povětrnostní podmínky, a tak se vyhoupl na osmnácté místo. „Určitě panuje spokojenost. Závod nakonec vyšel tak, jak by mohl. Oproti včerejšku byly skoky o trochu lepší, ale pořád tam jsou velké mezery,“ říká rodák z Jilemnice.

A ani on neskrývá nadšení z vystoupení české reprezentace. „Když se nám všem bude dařit, potáhneme se vzájemně nahoru. Rozhodně nás to potom bude více bavit,“ pochvaluje si sobotní závod.

Druhé kolo se nevyvedlo jen Vojtěchu Štursovi, který se propadl na třiadvacátou pozici, když skočil 118,5 metrů. Sobotu si ve Wisle podmanili domácí Poláci. První skončil Dawid Kubacki (128 m), o stupínek níže se umístil Kamil Stoch (136 m). Na třetí příčku pak poskočil Piotr Żyła (131 m).

Letní Grand Prix v polské Wisle ukončí nedělní závod, jehož první kolo započne v 17:30.