První bod sezony! Koudelka v Ga-Pa pronikl do druhého kola

7 min 59 s

Česká reprezentace ve skocích na lyžích se dočkala pomyslné první vlaštovky v podobě prvního bodu ve Světovém poháru v probíhající sezoně. Postaral se o něj Roman Koudelka, který v závodě Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu pronikl do druhého kola.

Roman Koudelka je i ve svých 33 letech jasnou jedničkou tuzemského mužského skoku na lyžích a tuto svou pozici potvrzuje i v této sezoně. Jako vůbec první český reprezentant dokázal mezi elitou v ročníku 2022/23 bodovat, když v německém Ga-Pa obsadil 30. místo. Mohlo přitom být i o poznání lépe!

Koudelka v průběhu celého víkendu prokazoval, že mu podmínky v tradiční skokanské destinaci sedly. Dařilo se mu v tréninku, v kvalifikaci si vyskákal za 120 metrů 35. místo a v nedělním novoročním zkušebním kole dokonce předvedl v mírném zadním větru 126 metrů.

S tímto pokusem mohl být spokojený a s nabitým sebevědomím šel o pár desítek minut později také do hlavního závodu. V souboji s Norem Robertem Johanssonem byl sice outsiderem, ale šance na premiérový postup do druhého kola v této sezoně rozhodně měl. A nakonec to také na můstku potvrdil.

Ve stabilních podmínkách s mírným větrem v zádech předvedl solidních 124 metrů. Přestože na Johanssona, který skočil o pět a půl metru dál, byl krátký, usadil se na druhém místě mezi nejlepšími poraženými. V průběhu úvodního kola jej předstihl mezi tzv. lucky losery už jen jeden soupeř, a tak se Koudelka mohl radovat z postupu do finálové části závodu z 25. pozice.

Český reprezentant moc dobře věděl, že v jeho silách je se pořadím i mírně posunout směrem nahoru, ale ve druhé části závodu si nakonec bohužel vybral také trochu smůly. Ačkoliv prakticky všem aktérům druhého kola foukal do zad vítr rychlostí půl metru a méně, Koudelka měl podle oficiálních údajů nejhorší podmínky, přičemž se při jeho skoku připojil i silný boční poryv, což se na jeho výkonu negativně projevilo.

Výsledkem bylo pouhých 117 metrů a propad na 30. místo. V Koudelkovi se v tu chvíli zajisté mísily rozporuplné pocity. Radost ze zisku prvního bodu v sezoně totiž dost kalil nepovedený skok ve druhém kole. Na druhou stranu si český reprezentant dokázal, že rozhodně je na čem budovat a v dalším závodě by na svůj novoroční postup do první třicítky rád navázal.

„Tento můstek mám rád, přitom je to trochu zrádný můstek. Když to skokanovi nejde, tak se tu hodně trápí, což se mi také v minulosti hodněkrát povedlo. Jsem hlavně rád, že jsme tady prolomili ten postup do druhého kola. I když z toho byl "pouze jeden bodík", tak jsem za něj strašně vděčný,“ hodnotil Koudelka po závodě v Ga-Pa.

V další části Turné si chce skoky hlavně užívat, což mu může pomoci ve zopakování kvalitních výkonů. „Chci, aby mě skoky bavily, abych se na ně těšil jako dítě na čokoládu. Pak vím, že výsledky vždy přijdou, když je skokan uvolněný. Hlavně si to člověk užívá, není to o nějakém stresu, ale je to spíš o potřebné pohodě, kterou jsem dneska měl a to si musím přenést do dalších závodů,“ dodal.

Druhý závod letošního Turné vyhrál znovu Halvor Egner Granerud. Norský skokan ve druhém kole skočil 142 metrů, což byl nejdelší skok celého dne, a porazil druhého Anžeho Laniška ze Slovinska o 6,4 bodu. Třetí skončil Polák Dawid Kubacki. Kompletní výsledky závodu v Ga-Pa naleznete zde. Celkové pořadí Turné čtyř můstků najdete na tomto odkazu.

Turné čtyř můstků se nyní přesune k závodům do Rakouska. Už v úterý bude na programu kvalifikace v Innsbrucku, na kterou naváže středeční hlavní závod. Celé Turné bude následně zakončeno 5. a 6. ledna v Bischofshofenu.