Oba Češi v Kazachstánu na bodech, Polášek se blýskl sedmou příčkou

8 min 7 s

Skokané mají za sebou další zastávku letní Grand Prix. Ta se o víkendu uskutečnila v kazašském Sčučinsku (HS 99), a to v obzvlášť složitých povětrnostních podmínkách. Čeští reprezentanti se s nimi popasovali se ctí, když v obou závodech bodovali. Dobrou formu prokázal Nor Nor Halvor Egner Granerud, jenž u jezera Ščučje naprosto dominoval.

Počasí skokanům v kazašském Sčučinsku opravdu nepřálo. Kvůli silnému větru byl páteční prolog zrušen, sobotní závod pak byl přesunut na neděli.

Závodníci si museli pořádně přivstat. První kolo začínalo už v 8:30 místního času, což ovšem podle všeho svědčilo Viktoru Poláškovi. Ten měl jedny z nejhorších podmínek ze všech, přesto doskočil do vzdálenosti 88 metrů a obsadil osmou příčku.

„Po dvou větrných dnech jsme byli rádi, že se počasí konečně umoudřilo a vůbec nám nevadilo, že musíme brzo vstávat. To, že byly dva závody v jeden den, pro nás také nebylo nic nového, takže jsme to nijak neřešili,“ okomentoval dění ve Ščučinsku trenér Jan Matura.

O poznání hůře než Viktor si vedl Čestmír Kožíšek, i tomu to ale na postup do finále stačilo. 86 metrů s nižším přípočtem za vítr mu přiřknulo 29. místo po první rundě.

Tu ovládl Nor Halvor Egner Granerud (96 m), kterého na průběžných stupních vítězů doplnili krajan Marius Lindvik (97 m) a Bulhar Vladimir Zografski (94 m).

Ani v druhém kole to neměl Viktor lehké, přesto dokázal svůj skok napodobit a posunout se na konečnou kvalitní sedmou příčku. Předchozí pokus zopakoval i Kožíšek, který se stejně jako Polda vyhoupl o jedno místo dopředu.

Pořadí na bedně se neměnilo. Vyhrál Halvor Egner Granerud (94 m), za nímž se seřadili Marius Lindvik (89 m) a Vladimir Zografski (89,5 m). Bulhar si mezi nejlepší trojicí na závodě Grand Prix střihl životní premiéru.

Úvodní klání přineslo ještě jeden historický milník. Vůbec poprvé v dějinách bodoval turecký závodník v letní Grand Prix, a to Fatih Arda İpcioglu (88 a 84,5 m), jenž si vyskákal 23. příčku.

Odpolední program odstartoval ve 13:00 prologem. V něm navázal Polášek na předchozí povedené skoky a s pokusem dlouhým 84 metrů obsadil desátou pozici. Mezi nejlepší třicítku se nevešel Čestmír Kožíšek, jenž za 81,5 metru bral 32. místo.

Zvítězil Nor Robert Johansson (98 m), druhý skončil Japonec Reruhi Šimizu (97 m) a třetí další norský skokan, Johann André Forfang (93 m).

Na prolog okamžitě navázalo druhé měření sil. Do něho vkročil Viktor Polášek fantasticky, využil dobrých podmínek a za rovných 90 metrů se usadil na 6. příčce. Zlepšení zapsal i Čestmír Kožíšek, který zaznamenal 83,5 metru a zaujal 19. místo.

Po úvodních skocích vedl Halvor Egner Granerud (93,5 m), kterému šlapali na paty Rus Danil Sadrejev (99,5 m) a Robert Johansson (91 m).

Polášek si v druhém kole pohoršil. Propadl se na 13. místo, když skočil pouhých 78,5 metru. Nutno dodat, že jako jeden z mála přičítal body za vítr. Naopak se zadařilo Kožíškovi, který zaznamenal skok dlouhý 84,5 a obsadil konečnou 15. příčku.

Norové potvrdili svou dominanci. Halvor Egner Granerud (87,5 m) uhájil první příčku, na druhou se pak vyšvihl Robert Johansson (92 m). Norský hattrick dovršil Marius Lindvik (95 m a 87 m).

„Co se výsledků týče, tak byl první závod určitě více relevantní. V tom druhém už hrál opět větší roli vítr, na což z našich doplatil Viktor Polášek. Výsledky potvrdily vzestupnou tendenci. Především Viktor už má jistou stabilitu, kvalitativní úroveň v provedených skocích a v porovnání se silným Norským týmem není výkonnostně až tak daleko. Nicméně chyby v těch skocích stále najdeme, takže tam je prostoru na zlepšení stále dost. Čestmír zde také ukázal určitý progres, ale zatím nemá tu výkonnost tak vyrovnanou a odbourávání jeho zažitých technických chyb potrvá trochu delší dobu,“ zhodnotil víkend v Kazachstánu Matura.