Norové si podmanili Nižnij Tagil. Johansson pokořil rekord můstku

6 min 33 s

Naprostá dominance norských barev. Seveřané v Rusku (HS134) obsadili hned pět z možných šesti pódiových umístění. Ve skvělých výkonech pokračoval Halvor Egner Granerud, jemuž se podařilo ovládnout oba individuální závody, díky čemuž se dostal do průběžného vedení Světového poháru.

Páteční kvalifikace v Nižnim Tagilu představovala pouze formální záležitost. Na startu se objevilo 51 závodníků, prakticky jedinou možností, jak se neobjevit na startu sobotního hlavního závodu, tak byla diskvalifikace. A tento osud potkal hned dvojici závodníků, a to Rakušana Hörla a Slovince Bartola. Domácímu Mankovovi pak nebylo dovoleno odstartovat.

Nutno dodat, že do Ruska se nevydalo hned několik reprezentací. Za Polsko a Rakousko vyjely do mrazivých podmínek „B“ týmy, avšak ze zcela rozdílných důvodů. Poláci dali přednost přípravě na nadcházející MS v letech, oproti tomu Rakušany do Nižniho Tagilu nepustily pozitivní testy na COVID-19.

Chyběli taktéž Češi. Ti nestihli charterový let z Ruky kvůli pozitivnímu testu Filipa Sakaly, jenž byl ovšem o pár hodin později shledán jako neinfekční. Česká reprezentace se z toho důvodu mohla v klidu vrátit do své domoviny.

Dalším skokanem, který nefiguroval na startovní listině kvalifikace v Nižnim Tagilu, byl Bulhar Vladimir Zografski. U něho byli pozitivně testováni na COVID-19 oba jeho trenéři.

Teď ale zpátky k závodění. V sobotu vedl po prvním kole dosavadní lídr Světového poháru Němec Eisenbichler, jehož pokus měřil 136,5 metru. Druhá příčka patřila Noru Granerudovi (132,5 m), třetí pak Rakušanu Huberovi (131 m).

Druhé kolo přineslo fenomenální výkon Nora Johanssona. Z pětadvacáté pozice se posunul na konečnou třetí příčku. A co tomu předcházelo? Pokoření rekordu můstku, a to rovnou o celý metr. Dosavadním držitelem tohoto primu byl jeho reprezentační kolega Forfang se skokem dlouhým 141,5 metru.

Ale tento zápis do historie nebyl jedinou šokující událostí. V pozici jasného favorita naprosto selhal Markus Eisenbichler, jemuž se nepodařilo vyrovnat s poryvy větru a doskočil jen na hranici osmdesáti metrů.

Němcova zaváhání využili další skokané. Granerud předvedl podobný skok jako v předchozím kole a za 132 metrů bral cenné prvenství. Druhou příčku si vyskákal Huber (133 m).

Neděle měla o poznání klidnější průběh. Teda až na fakt, že byl zjištěň pozitivní nález COVIDu-19 u rakouského „béčka", které tak muselo nastoupit do karantény. Johansson v prvním kole navázal na závěr sobotního závodu a se svými 139 metry se dostal do vedení. Na průběžných vedoucích příčkách ho doplnili jeho reprezentační parťáci, přesněji Granerud (135,5 m) a Lindvik (131,5 m).

Zakončení Světového poháru v Nižnim Tagilu si už Norové pohlídali. Lindvik skočil slušných 127 metrů a získal své premiérové umístění na stupních vítězů v této sezoně. Na nepříliš povedený pokus Johanssona (118,5 m) dokázal odpovědět Granerud, jenž se skokem dlouhým 124,5 metru odsunul svého soupeře na druhou pozici.