MS v letech na lyžích odstartovalo! V kvalifikaci zvítězil Kraft, páteční závod bude bez české účasti

3 min 19 s

Dalším vrcholem sezóny 2021/2022 je po Olympijských hrách také Mistrovství světa v letech na lyžích, které se koná v norském Vikersundu. Na můstku s konstrukčním bodem HS240 byl roku 2017 stanoven stále platný světový rekord o délce 253,5 metru. Jeho autor, Rakušan Stefan Kraft, ovládl i dnešní kvalifikaci.

Několik letů za hranici 220 metrů nabídla nejen kvalifikace, ale také tréninky. Vůbec nejdelší pokus celého dne připsal Domen Prevc v prvním tréninkovém kole. Svým pojetím typický letec dolétl na značku 242 metrů a předpověděl, že se v pátečním závodě bude na co dívat.

V samotné kvalifikaci však zvítězil již zmíněný Stefan Kraft po skoku o délce 230 metrů. Jeho týmový kolega Michael Hayböck skočil sice o tři metry dál, ale odečetl několik bodů za vítr pod lyže, a tak nakonec následoval Krafta na druhém místě. Rakouskou dvojici doplnil Slovinec Anže Lanišek s pokusem dlouhým 221 metrů do relativně těžkých povětrnostních podmínek.

Jediný Čech na startu, zkušený závodník Čestmír Kožíšek, předvedl v kvalifikaci skok o délce 155,5 metrů. Jak je na závodech v letech na lyžích zvykem, postoupila do hlavního klání jen nejlepší čtyřicítka skokanů, mezi něž se Kožíšek nevklínil – v konečném pořadí obsadil 43. místo.

Program Mistrovství světa v letech na lyžích pokračuje individuálním závodem v pátek od 16:30. V neděli se pak koná týmová soutěž, do níž Češi nenastoupí.

Kompletní výsledky čtvrteční kvalifikace naleznete zde.