Letní sezonu skoků na lyžích načal FIS Cup. V prvním závodu bodovali dva čeští skokani

5 min 49 s

V estonském lyžařském středisku Otepää začala na můstku HS97 letní část sezony skokanů na lyžích (samozřejmě na umělé trávě). Z vítězství v prvním závodu FIS Cupu se radoval Rakušan Mika Schwann před zkušeným Lucou Rothem z Německa. Body do sedmnáctidílného seriálu zapsali i dva čeští skokani, devatenáctý František Lejsek a třicátý David Rygl jakožto třetí nejmladší závodník finálové třicítky. Mezi ženami se radovala Marija Jakovlevová z Ruska.

František Lejsek figuroval po prvním kole na 23. místě, když skočil 80,5 metrů. Ve druhém kole předvedl hodnotnější skok, pět metrů totiž přidal a vměstnal se do první dvacítky. V konečném účtování figuroval na devatenácté pozici. „Výkon hodnotím vcelku pozitivně. Bohužel jsem v prvním kole udělal zbytečné chyby, které jsem se pokoušel odstranit minulý týden na soustředění v Planici. Druhé kolo jsem už vylepšil, až na letovou fázi. Pořád zbytečně kazím, což je pak vidět na stylových známkách. To musím zlepšit,“ sděluje teprve devatenáctiletý skokan na lyžích.

David Rygl prošel do druhého kola na děleném devětadvacátém místě. Finálový skok bohužel nepřidal, neboť si při zapínání lyží sáhl na botu a byl diskvalifikován. Za třicáté místo ale získal jeden bod, přičemž v celé finálové třicítce byli jen dva skokani mladší než nedávno šestnáctiletý talent českého skoku na lyžích.

Na vítězství zadělal již v prvním kole Mika Schwann. Rakušan ulétl na 97,5 metrů, což byl spolu s dalším rakouským skokanem Markusem Rupitschem nejdelší výkon. Ale Schwann měl výrazně menší podporu větru a vedl tak o 9,2 bodů. Ve druhém kole skočil dokonce 99,5 metrů a i když dostal při této vzdálenosti pochopitelně nižší stylové známky, vyhrál. Druhou pozici se ztrátou 3,1 bodů obsadil Luca Roth, který si oproti prvnímu kolu o jednu příčku polepšil. Stupně vítězů uzavřel jeho německý parťák Justin Lisso, jenž se nejlepším skokem finále posunul ze sedmého místa na třetí. Až čtvrté místo bral ve vyrovnaném závodu Rupitsch, druhý muž prvního kola.

Mezi jednadvaceti ženskými skokankami (přičemž osm z nich bylo z Číny) nedala nikomu šanci Marija Jakovlevová. Ruská skokanka vyhrála první kolo (92 metrů) i kolo druhé, byť v něm tři metry ubrala. Na druhém místě skončila se ztrátou téměř devíti bodů Jenny Rautionahová z Finska. Třetí pozici vyskákala Číňanka Ping Tung. Všechny tři skokanky udržely ve finále svá místa po kole prvním.

Výsledky mužského závodu nalezdete zde, na rekapitulaci závodu žen se můžete podívat tady.

V neděli dopoledne je na programu druhý ženský závod, odpoledne pak budou skákat muži.