Kryštof Hauser obsadil v prvním závodu Alpen Capu v Prémanonu třicátou pozici

7 min 6 s

První závod Alpen Cupu se stal jasnou kořistí rakouských mužů. Na prvních pěti místech bylo hned pět Rakušanů. Nejlepší příčku z českých reprezentantů vyskákal třicátý Kryštof Hauser, další český skokan David Rygl byl nejlepším z ročníku 2005 (43. místo). Mezi ženami vyhrála domácí skokanka Josephine Pagnierová. Foto: Skisprungschanzen.com

Rakušan Markus Müller položil základ svému vítězství již prvním skokem, kdy dal 84 metrů a zapsal 104,1 bodů. Nebyl to sice nejdelší skok prvního kola, ale osmnáctiletý skokan neměl tak velký bodový odpočet za vítr proti (-20,6 bodů) jako jeho konkurenti. Druhý Niklas Bachlinger skočil o dva a půl metrů více, ale odečítal také o sedm bodů více. Nejdelší skok prvního kola předvedl Gorazd Završnik, jenže rovných devadesát metrů dovršil i díky obrovské podpoře větru a byl až šestý.

Vedoucí muž prvního kola svojí pozici ve finále udržel a náskok 2,4 bodů rozšířil na rovných devět bodů. Předvedl totiž výborný výkon na vzdálenost 90,5 metrů. Na druhou pozici se z pátého místa posunul Jonas Schuster a díky 91 metrům si ze sedmého místa na třetí polepšil Marco Wörgötter. Naopak třetí Julijan Smid klesl na místo čtvrté a Niklas Bachlinger se propadl z příčky druhé na pátou. Rakouský triumf byl ale prvními pěti místy završen.

Z českých skokanů předvedl v kole prvním nejlepší skok Kryštof Hauser, který dal 77,5 metrů a byl na 25. místě. Ve finále ale přidal pouze půl metru navíc a klesl na místo třicáté. David Rygl jako jeden z nejmladších skokanů figuroval na 38. místě (73 metry), ale i on ve druhém kole za 72,5 metrů klesl o pět příček na 43. místo.

Další z českých skokanů Jakub Šikola předvedl 73 metrů a po prvním kole byl dvaačtyřicátý. Ve finálovém klání si naopak o tři příčky polepšil, když dal rovných sedmdesát metrů a patřila mu 39. příčka. Třetí nejmladší skokan z jednašedesátičlenného startovního pole Filip Křenek obsadil po prvním kole 48. příčku (67,5 metrů). Ve finále dal závodník TJ Rožnova pod Radhoštěm ještě o půl metru více a polepšil si o jeden stupínek.

Průběžné pořadí OPA Alpen Cupu vede Markus Müller, jenž má 441 bodů a na druhého Marco Wörgöttera má před posledním závodem náskok 78 bodů. Z českých skokanů je na 48. místě Radek Rýdl a padesátá pozice patří Kryštofu Hauserovi.

Výsledky pátečního závodu najdete zde.

Mezi ženami dominovala domácí Josephine Pagnierová, která ulétla na 87 metrů a získala 97,7 bodů. Vedla tak o 12,4 bodů před Nikou Prevcovou (80,5 m) a dalších šest bodů zpět byla Vanessa Moharitschová (79,5 m). Ve druhém kole se pořadí nezměnilo. Třetí místo udržela Rakušanka Moharitschová. Slovinka Prevcová dala parádních 87 metrů a pořádně tak vyzvala Francouzku Pagnierovou. Tak sice předvedla 76,5 metrů, ale skákala z nižšího nájezdového okna a vyhrála o 4,3 bodů.

Druhé místo ale nemuselo Niku Prevcovou mrzet, protože jí stačilo ke stvrzení vítězství v OPA Alpen Cupu 2020/2021. Před posledním závodem vede před Moharitschovou o nedostižných 105 bodů. Z českých skokanek je na 11. místě Kára Ulrichová, která ale absolvovala pouze dva závody (oba v Berchtesgadenu), kdy zapsala třetí a první místo.

Výsledky prvního ženského závodu najdete tady.

OPA Alpen Cup uzavře svůj program aktuální sezony sobotním šestnáctým závodem.