Indráčková doškočila na mládežnické olympiádě těsně pod pódium, další Češi byli ve druhé a třetí desítce

6 min 31 s

20. ledna odstartovaly v jihokorejském Gangwonu Zimní olympijské hry mládeže a jeden z prvních závodů se konal v areálu skokanských můstků Alpensia. Česká výprava zde měla čtyři zástupce – mezi děvčaty Anežku Indráčkovou a Natálii Nejedlovou, mezi chlapci pak Daniela Škarku s Josefem Bucharem. Naděje se vkládaly zejména do Anežky Indráčkové, která má bohaté zkušenosti s velkými mezinárodními závody – vždyť před dvěma lety startovala dokonce na té „velké“ Olympiádě. Na pódium dnes nakonec nedoskočila, i tak si ale z individuálního závodu poveze hezké čtvrté místo.

Zimní olympijské hry mládeže se konají každé čtyři roky a jsou určené pro sportovce a sportovkyně ve věku 15 až 18 let. Organizace těch letošních se ujal jihokorejský Gangwon a mladí reprezentanti tak mohou závodit ve stejných areálech, ve kterých se před šesti lety odehrály Zimní olympijské hry v Pchjončchangu.

Sobotní program na můstku s konstrukčním bodem HS109 otevřela kategorie dívek, na start jich nastoupilo celkem 31. Po celou dobu zde foukal příjemný vítr pod lyže a podmínky zůstaly příznivé pro všechny závodnice. Anežka Indráčková v prvním kole doskočila na značku 97 metrů a i přes vydařený druhý pokus o délce 102 metrů už na stupně vítězů nedosáhla. V konečném hodnocení obsadila hezkou čtvrtou pozici a byla tak nejúspěšnější zástupkyní českého skoku na lyžích. Naše druhá reprezentantka na startu Natálie Nejedlová byla jednou z nejmladších účastnic závodu a sbírala cenné zkušenosti z velké mezinárodní soutěže. Za skoky o délce 60,5 a 66,5 metru jí nakonec patřilo 28. místo.

Závod dívek ovládla Slovinka Taja Bodlajová s dvěma vydařenými pokusy za hranici 100 metrů (107 + 100,5 m). Více než osm bodů za ní zaostala Josie Jonesová z USA, která v o něco lepších podmínkách dolétla na 100 a 107 metrů. Třetí místo pak obsadila norská závodnice Ingvild S. Midtskogenová s pokusy o délce 104,5 a 95 metrů.

Kompletní výsledky závodu dívek naleznete zde

Po závodě děvčat následovali chlapci. I mezi nimi mohli diváci sledovat několik vydařených skoků za 100metrovou hranicí, ten vůbec nejdelší předvedl Polák Lukasz Lukaszczyk, který ve druhém kole dolétl na značku 108,5 metru. Svůj skok však neustál, ale i s pádem nakonec obsadil třetí pozici. Druhé místo bral Rakušan Niki Humml se stylově čistými pokusy o délce 98 a 106 metrů. Vítězství šlo nakonec poněkud překvapivě do Kazachstánu, za vyrovnané skoky dlouhé 103,5 a 102 metrů jej bral Ilya Mizenikh.

Pod českou vlajkou v závodě juniorů startovali Daniel Škarka a Josef Buchar. V tréninku ukázali dobrou formu, v hlavním klání nakonec skočili ve druhé desítce. Daniel bral za stylově vydařené skoky o délce 90 a 96 metrů 13. pozici, Josef obsadil konečné 16. místo (89 + 91 m).

Kompletní výsledky závodu chlapců najdete zde

Program Zimních olympijských her mládeže z pohledu skoku na lyžích pokračuje závodem smíšených družstev, do kterého náš tým nastoupí v plné sestavě. První kolo odstartuje v 5:20 středoevropského času a přímý přenos z jihokorejského Gangwonu můžete sledovat pod tímto odkazem