Finále GP mužů v Klingenthalu: Polášek na bodech, ostatní Češi se do závodu neprobojovali

7 min 38 s

Nejen ženy, ale také muži se tento víkend rozloučí se sezónou letního Grand Prix. Na můstku ve Vogtland–Aréně s konstrukčním bodem HS140 se v pátek konala kvalifikace a v sobotu závod. Český tým se do Klingenthalu vypravil ve složení Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek a František Holík, přičemž do samotného závodu se podíval pouze Polášek. Tomu se ale v sobotu dařilo, a tak si připsal další body do pořadí GP.

V páteční kvalifikaci se představilo 71 závodníků ze 17 států. Mezi silnou konkurencí zvítězil Dawid Kubacki skokem dlouhým 137,5 metru. Přesně o bod za ním zaostal Slovinec Anže Lanišek (135 m). Na značku 141 metrů doletěl Jukija Sato z Japonska, který sice předvedl pokus výrazně delší než jeho přemožitelé, jel ale z vyššího nájezdového okna, takže na rozdíl od nich nezískal bodovou kompenzaci.

Z českých závodníků se nejlépe dařilo Viktoru Poláškovi, který provedl stylově čistý skok dlouhý 128 metrů, což mu vyneslo 43. pozici. Do sobotního závodu se bohužel neprobojovali zbývající dva svěřenci Vasji Bajce. Čestmír Kožíšek pokusem o délce 112,5 metru obsadil 59. místo, František Holík skočil ještě o dva metry méně, následkem čehož mu patřila 65. příčka.

Kompletní výsledky páteční kvalifikace naleznete zde.

Sobotní klání suverénně ovládl Japonec Rjoju Kobajaši skoky dlouhými 138 a 140 metrů, které byly také hodnoceny vysokými známkami od stylových rozhodčí. Potvrdil tak skvělou formu, kterou předváděl již v tréninku. Více jak 24 bodů za Kobajašim zaostal Halvor Egner Granerud z Norska (129 + 140 m), kterého na pódiu doplnil jeho týmový kolega Johann André Forfang (134,5 + 135 m).

Češi se mohli radovat zejména z prvního skoku Viktora Poláška. Rodák z Nového Města na Moravě dolétl na značku 132,5 metru, čímž obsadil průběžné páté místo. To se mu ve finálovém kole bohužel nepodařilo udržet a skokem dlouhým 115,5 metru se propadl na konečnou 26. pozici. I tak lze ale tento výkon hodnotit pozitivně. ,,Viktor zase ukázal, že je v jeho možnostech a silách skákat mezi nejužší světovou špičkou. Viděli jsme to na něm několikrát v průběhu celého léta, ať už to bylo na domácím závodě Kontinentálního poháru, kde zvítězil, nebo v rámci Grand Prix v Čajkovském či v Sčučinsku,“ hodnotí výkon svého svěřence asistent šéftrenéra Jan Matura, a dodává: ,,Je však samozřejmě potřeba zapracovat na vyrovnanosti skoků, aby byly všechny na podobně vysoké úrovni“.

Letošní seriál Grand Prix je tímto závodem u konce. Po deseti závodech v něm s velkým náskokem zvítězil Nor Halvor Egner Granerud, vítěz Světového poháru v sezóně 2020/2021. Druhé místo v celkovém pořadí obsadil polský reprezentant Dawid Kubacki. Na třetí příčce se pak umístil Rakušan Jan Hörl.

Z českých reprezentantů si nejlépe vedl Viktor Polášek, který obsadil 23. pozici. Za připomínku stojí jeho výkon v rámci GP v Kazachstánu, jenž mu vynesl 7. místo. Kromě něj se několikrát podařilo bodovat také Čestmíru Kožíškovi. Ten se blýskl zejména 15. místem v ruském Čajkovském. V konečném pořadí mu pak patří 42. příčka. ,,Odvedli jsme spoustu práce, v technice kluků je vidět posun dopředu. A to nemluvím jen o mužích z A-týmu. Příjemným překvapením jsou pro mě i junioři, jako třeba František Lejsek nebo Kryštof Hauser, “ usmívá se Matura. ,,Ale samozřejmě máme pořád dost na čem pracovat,“ dodává s pokorou.

Světový pohár mužů odstartuje letos nezvykle v ruském Nižném Tagilu 19. listopadu.

Výsledky sobotního závodu naleznete zde.