Obavy z pozitivního testu, lyže v Mnichově, přesto Ulrichová vybojovala na MSJ šestou příčku!

8 min 55 s

Takhle chaotické Mistrovství světa juniorů česká reprezentace ještě nepamatuje. Nicméně všechny peripetie Klára Ulrichová hodila za hlavu a na můstku v Lahti (HS100) si vyskákala parádní šestou příčku. „Jsem moc spokojená. Závod jsem prožívala jako každý jiný, a to i přes všechny nepříjemnosti kolem,“ nechala se slyšet šestnáctiletá skokanka.

Hraničně pozitivní test na Světovém poháru v Hinzenbachu, návrat do Ostravy a úleva – nákaza covid-19 se u Kláry Ulrichové nepotvrdila. Jenže pokud by si někdo myslel, že tímhle trable české dívčí reprezentace končí, tak by byl na omylu.

Po příletu do finského Lahti, dějiště mistrovství světa juniorů, Ptáčková s Ulrichovou zjistily, že něco postrádají. A nejednalo se o nic jiného než lyže, které chybou aerolinie zůstaly v Mnichově.

Ve hře byla i varianta, že budou závodit na vypůjčených. Nakonec k tomu nedošlo, sportovní náčiní z Německa přiletělo, avšak poté, co se odskákaly úterní tréninky. Ty tedy absolvovala pouze Veronika Jenčová, která problémy s chybějícím materiálem řešit nemusela.

V nelichotivé situaci se ocitla i reprezentační fyzioterapeutka Veronika Hájková, které zase nepřiletěl masérský stůl. "Poradila jsem si, holky jsem masírovala na zemi," směje se manželka Antonína Hájka, jednoho ze dvojice reprezentačních trenérů ženského výběru. Zatím co Pavel Věchet doprovázel závodnice ve Finsku, Hájek koučoval Karolínu Indráčkovou a Zdeňku Pešatovou v Česku.

Naštěstí skokanky, které v úterý na můstku chyběly, mohly okusit tamní prostředí ve středu. Hendikep u celkového počtu pěti závodnic byl tedy rázem smazán a do prvního kola putovaly za stejných podmínek.

V něm Klára Ulrichová skočila 85 metrů a v průběžném pořadí jí náležela šestá pozice. Do finále postoupila i sedmadvacátá Štěpánka Ptáčková, která zapsala 78,5 metru. 37. příčku pak celkově obsadila Veronika Jenčová (71 m).

Před druhým kolem vedla Norka Thea Minyan Bjørsethová (98 m), kterou na stupních vítězů doplnily Rakušanka Lisa Ederová (90,5 m) a Francouzka Josephine Pagnierová (90 m).

Následně Klárka potvrdila svůj předchozí vynikající skok a doplachtila do vzdálenosti 87,5 metru, díky čemuž vybojovala fantastickou šestou příčku. Nutno dodat, že pokud se podíváme na nejlepší desítku konečného pořadí, nenašli bychom v ní mladší závodnici.

Štěpánka Ptáčková se ve druhém kole mírně zhoršila, když se za 74 metrů propadla na 29. příčku.

Juniorskou mistryní světa se stala fenomenální Bjørsethová, které k tomu stačil pokus dlouhý 92 metrů. Stříbro získala Pagnierová (91 m), za kterou se vyšvihla Slovinka Jernerja Breclová (89 a 91,5 m).

„Jsem moc spokojená. Závod jsem prožívala jako každý jiný, jen teď to bylo nepříjemnější skrz okolnosti. Na lyže jsme čekaly dva dny, neustále jsme byly testovány na covid-19. Chtěla bych poděkovat celému týdnu za podporu,“ okomentovala svůj dnešní výkon Klára Ulrichová.

A nestěžovala si ani na počasí, které je v Lahti opravdu extrémní. „Mráz byl tady pořádný, ale u skoku mi nijak nevadil,“ reagovala šestnáctiletá závodnice na teplotu vzduchu, která se držela kolem -15 °C.

Trable zcela opačné budou skokanky řešit za týden v Rašnově. Tamní skokanský areál se potýká s oblevou a stále není jisté, zda se zde Světový pohár vůbec odskáče.

"Výsledek celého týmu juniorek bereme jako povzbuzení pro celý český skok na lyžích. Holky si dokazují, že nastavená cesta vede postupně k vrcholu, což je historicky první účast našich žen na ZOH v Pekingu. Pevně věřím, že tento tým bude v budoucnu předvádět výborné výsledky na TOP dospělých akcích,“ okomentoval české vystoupení v Lahti reprezentační trenér Pavěl Věchet, načež vyzdvihl práci všech aktérů.

„Rád bych též ocenil týmovou práci celého družstva mladých závodnic, která vedla k výsledku Klárky Ulrichové. Poděkování též patří jejímu klubovému trenérovi Jaroslavu Sakalovi z Dukly Frenštát. Pro Klárku to určitě nebylo jednoduché, situace se měnila každý den. Už byla připravena i na to, že půjde do závodu bez tréninkových skoků na můstku v Lahti. Pro případ, že by lyže opravdu nepřišly, připravili jsme náhradní variantu v podobě vypůjčení od holek ze severské kombinace. Klárka ukázala i svoji mentální sílu," uzavřel Věchet.