Cíl splněn! České skokanky prošly v týmovém závodě do druhého kola, mistryněmi světa jsou Rakušanky

6 min 6 s

České reprezentantky Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Veronika Jenčová a Štěpánka Ptáčková zvládly v týmovém závodě na středním můstku splnit svůj vytyčený cíl a postoupily do druhého kola. Mistryněmi světa se staly Rakušanky, které porazily silný tandem Slovinska a Norska.

Závod, který se skákal v silném větru do zad, přinesl pořádné drama a to i z hlediska českého týmu, který v prvním kole po dvou sériích figuroval na 10. místě. Po skoku Kláry Ulrichové, jež předvedla 86,5 metru, se ale Češky rázem posunuly na sedmé místo a to udržely i po poslední sérii.

O sedmou příčku zápolily Češky s Polkami, které nastoupily v sestavě Anna Twardoszová, Kinga Rajdová, Joanna Szwabová a Kamila Karpielová. Po prvních dvou sériích druhého kola se Polky dostaly před český tým, když Štěpánce Ptáčkové skok příliš nevyšel a ani solidních 77 metrů Veroniky Jenčové na silnou první polskou dvojici nestačilo.

Ulrichová následně předvedla další povedený skok dlouhý 83 metrů, kterým souboj s Polkami znovu zdramatizovala a rozhodnout musela poslední série. V té Indráčková skočila 80 metrů, což nakonec nestačilo. Karpielová totiž odpověděla skokem dlouhým 82 metrů.

Přesto je osmé místo české reprezentace značným úspěchem. V jediném letošním týmovém závodě, který se skákal v lednu ve slovinském Ljubnu, Češky skončily na 10. místě. Na minulém světovém šampionátu, kde měl týmový závod na středním můstku svou premiéru, český tým neprošel do druhého kola a z tohoto hlediska se jedná rovněž o velký úspěch.

„Vážím si profesionality holek, které bojovaly až do konce,“ potěšilo trenéra Pavla Věcheta. „Ve druhém kole sice malinko znervózněly, ale i tak si myslim, že to byl napínavý závod. Jestli zůstanou takovými profesionálkami i nadále, má ženský skok v České republice do budoucna na čem stavět,“ měl z výsledku radost.

Příjemným překvapením byl i výkon šestnáctileté Veroniky Jenčové, jež předvedla vyrovnané skoky dlouhé 76,5 a 77 metrů. „Jsem ráda, že se pomalu, ale jistě, zlepšuji a dnešní závod jsem si užila moc,“ radovala se Jenčová. „Mé skoky byly lepší a jelikož byl závod týmový, bylo skvělé, že jsem mohla radost sdílet s holkama.“

„Postup do druhého kola pro mě znamená nový a krásný úspěch a motivaci do budoucna,“ pokračovala Jenčová.

„Atmosféra byla velmi příjemná, s holkama jsme si to užívaly. Přeci jen u spíše individuálního sportu je takový týmový závod moc hezký. Pár slziček ukáplo, ale tím, že jsme postoupily do druhého kola, tak to bylo skvělé,“ dodala.

Mistryněmi světa se staly nakonec Rakušanky ve složení Daniela Iraschko-Stolzová, Sophie Sorschagová, Chiara Hoelzlová a Marita Kramerová. Těm se podařilo v poslední sérii závodu zásluhou Kramerová předčit favorizované Slovinky o 1,4 bodu. Bronz vybojovaly Norky.