Češi v závodě smíšených družstev obsadili jedenácté místo

6 min 40 s

Neděle nabídla na mistrovství světa v Planici poslední skokanské vystoupení na středním můstku. Boje smíšených týmů provázel silný vítr, který po většinu závodu foukal závodníkům do zad. Chvílemi se ale točil, k tomu začalo hustě sněžit a nakonec se celý závod výrazně protáhl kvůli častým prodlevám. Češi nakonec vybojovali konečné 11. místo a do druhého kola se neprobojovali. Titul mistrů světa slaví Němci.

Český kvartet šel do závodu smíšených týmů ve složení Karolína Indráčková, Radek Rýdl, Klára Ulrichová a Roman Koudelka. Už před závodem, do kterého nastoupilo celkem 15 týmů, bylo zřejmé, že Češi budou bojovat v silné konkurenci o umístění kolem 10. místa.

Nakonec z toho byla konečná jedenáctá příčka, přičemž český výběr podržely hlavně skokanky Indráčková s Ulrichovou. Indráčková založila do závodu skokem dlouhým 85 metrů v silnějším zadním větru a poslala svůj kvartet na průběžné osmé místo. Ulrichová pak v třetí sérii přidala 85,5 metru a přiživila naději na konečné desáté místo.

Jenže v souboji se Spojenými státy, které Češky ve svých sériích porazily, byli naopak muži slabší. Radek Rýdl předvedl 83,5 metru, byť v hodně silném větru do zad, a ztratil na Caseyho Larsona takřka 17 bodů. Roman Koudelka pak v poslední sérii skočil 85 metrů a prohrál s Andrewem Urlaubem o 13,3 bodu.

Češi tak v závodě smíšených týmů porazili nebezpečnou Čínu, která má hodně silné zejména ženské skokanky, Rumunsko, Kazachstán a Ukrajinu.

Oproti předchozím skokanským závodům, které v Planici proběhly, v neděli hodně zlobil vítr. V průběhu závodu navíc začalo poměrně dost sněžit. „Podmínky se dost změnily. Už včera v mužském závodě to byla docela větrná loterie. Dneska byly dlouhé prodlevy, vítr se točil a foukalo hodně zezadu. Také to byla docela loterie,“ hodnotila Ulrichová počasí, které se oproti ženským závodům, jež proběhly dříve během tohoto týdne, změnilo. České skokance se ale návrat zimy do Planice líbí víc než dosavadní teplé počasí. „Určitě je lepší se dívat na bílý sníh než na zelenou trávu, když se jedná o zimní sport.“

Se svým skokem dlouhým 85 metrů byla i přes těžké podmínky spokojená. „Byl můj nejlepší na tomto mistrovství světa. I když to nebylo tolik vidět na metrech, ale jak se vítr točil a jeli jsme z nižší lavičky, tak jsem s tím velmi spokojená,“ poznamenala s tím, že během volného dne ji čeká aktivní odpočinek. Spolu se zbytkem skokanského týmu vyrazí na běžky.

Závod smíšených družstev na středním můstku si podmanilo Německo ve složení Selina Freitagová, Karl Geiger, Katharina Althausová a Andreas Wellinger. Pro Althausovou se jedná už o třetí zlatou medaili na planickém šampionátu, když kromě toho vyhrála individuální závod na středním můstku i týmový závod žen. Němci byli po osmi skocích o necelých 13 bodů lepší než Norové. Bronz získali Slovinci, pro které se jedná o první medaili na domácím šampionátu.

Kompletní výsledky závodu smíšených družstev naleznete zde.