47. ročník Čokoládové ceny ve Frenštátu pod Radhoštěm zná své vítěze, stejně jako RKZ v Rožnově přinesl zajímavá klání v mezinárodní konkurenci

11 min 3 s

Během prvního zářijového víkendu se představily nejmladší české naděje v rámci RKZ, a to hned ve dvou areálech. V sobotu 3. září hostil závod žáků areál v Rožnově pod Radhoštěm, víkend pak vyvrcholil v nedalekém Frenštátě pod Radhoštěm tradiční Čokoládovou cenou, jež se tento rok těšila svému 47. ročníku. Chlapci a dívky soutěžili hned ve třech věkových kategoriích, síly si mohli poměřit dokonce se zahraničními soupeři z Lotyšska či Slovenska.

Sobota: RKZ v Rožnově pod Radhoštěm

Sobotní program v areálu Na Bučiskách odstartovali ti nejmladší závodníci a závodnice ve věku 9 až 10 let, kteří se představili na můstku K 15. Mezi jedenácti děvčátky se nejlépe prosadila Karolína Bláhová z LSK Lomnice nad Popelkou se skoky o délce 10,5 a 12 metrů. Jen osm desetin bodu za ní zaostala Eliška Kvasničková z SK Ještěd Liberec (11 + 12 m). Na stupně vítězů dosáhla také Sabina Fizková (SKI KLUB Kozlovice), jež si připsala 11 a 11,5 metru. Celkem dvanáct chlapců se postavilo na start téže věkové kategorie, dva z nich byli kvůli vyššímu věku mimo soutěž. Závod suverénně ovládl frenštátský Dominik Bělík s vyrovnanými skoky o délce 13 metrů. Na pódiu ho doplnili druhý Štěpán Kubalák z Nového Města na Moravě (13 + 14 m) a třetí Šimon Elek z Kozlovic (12,5 + 12 m).

Žačky ve věku 11 až 12 let závodily také na můstku K 15. Zde se z vítězství radovala frenštátská Adriana Mičulková (12,5 + 13 m) před Marií Mynářovou ze SKI KLUBU Kozlovice (11 + 12 m). Na stupně vítězů dosáhla také její týmová kolegyně Sofie Žídková se skoky o délce 11 a 12 metrů. Chlapci v téže věkové skupině skákali již na středním můstku s kritickým bodem K 38. Početně silnou kategorii ovládl Matěj Matura (LSK Lomnice nad Popelkou), syn bývalého reprezentanta Jana Matury, který předvedl stylově čisté skoky o délce 37 a 38 metrů. Více než patnáct bodů za ním zaostal Ondřej Závodný z Dukly Frenštát s vyrovnanými pokusy dlouhými 36,5 metru. Třetí byl pak Jan Černý z LK Osek (34 +33 m).

Tři děvčata ve věkové kategorii 13 až 14 let skákala na můstku K 38. Zvítězila kozlovická závodnice Lucie Šulová, která i přes svůj nízký věk předvedla vyrovnané pokusy o délce 31 metrů. Druhé místo obsadila Sofie Štěpánková z SK Ještěd Liberec (31 + 29,5 m), třetí pak byla Nikola Rezlerová z JKL Desná (25,5 + 22 m). Žáci ve věku 13 až 14 let závodili na největším můstku s kritickým bodem K 70. První dvě místa obsadili skokané z Nového Města na Moravě, Jiří Kubalák (64,5 + 63,5 m) před Markem Hradilem (63 + 63 m). Na pódiu je doplnil Matěj Skoupý z LK Osek s pokusy o délce 58 a 59,5 metru.

Neděle: Čokoládová cena a RKZ ve Frenštátu pod Radhoštěm

Víkendový program pokračoval v nedalekém Frenštátu pod Radhoštěm 47. ročníkem Čokoládové ceny. Mladí vítězové všech šesti kategorií se tak mohli těšit z nestandardní odměny, kterou je již tradičně velký čokoládový dort. Deset děvčátek ve věku 9 až 10 let se představilo na můstku K 21, přičemž nejlépe se dařilo kozlovické Sabině Fizkové (16 + 16 m), která ke třetímu místu z předchozího dne přidala v areálu Jiřího Rašky suverénní vítězství. Více než jedenáct bodů za ní zaostala Linda Rozsypalová z SK Ještěd Liberec se dvěma vyrovnanými skoky o délce 15,5 metru. Třetí pak byla domácí závodnice Elen Kryšková (15 + 14,5 m). Nejmladší chlapci závodili na témže můstku. Po pokusech dlouhých 17,5 a 17 metrů opět vystoupil na nejvyšší stupínek domácí Dominik Bělík, když porazil druhého Štěpána Kubeláka (17 + 17 m) z Nového Města na Moravě. Na pódiu je doplnil kozlovický závodník Šimon Elek (16 + 16,5 m).

Na můstku K 21 se představila rovněž kategorie žaček 11 až 12 let, jíž ovládla Slovenka Zara Zelenčík (KPSL SK) s parádními skoky o délce 18 a 18,5 metru. Druhá pak byla domácí Adriana Mečulková (16,5 + 16,5 m), třetí místo patřilo další závodnici ze Slovenska, Larise Pálové (SKI KLUB Selce), za pokusy dlouhé 16,5 a 16 metrů. Stejná věková kategorie chlapců již skákala na můstku s kritickým bodem K 42. Závod opanoval domácí Ondřej Závodný s vydařenými pokusy o délce 42 a 43,5 metru. Následovali ho dva slovenští reprezentanti ze SKI KLUBU Selce, Tomáš Zlevský (42,5 + 42 m) na druhém a Vladimír Ďurka (41+ 39 m) na třetím místě.

Žačky ve věku 13 až 14 let závodily také na můstku K 42 a stupně vítězů zde patřily slovenským skokankám. Suverénně zvítězila Kira Kapustíková (KPSLBB) se skvělými pokusy o délce 42,5 a 43,5 metru. Následovala ji Ella Wittmanová ze SKI KLUBU Selce (37 + 38 m) a její týmová kolegyně Lucia Sirági (33 + 34 m). Nejstarší chlapci se představili na témže můstku, a to v počtu 23 závodníků. Zvítězil novoměstský Marek Hradil s vydařenými skoky dlouhými 43 a 44 metrů. Následovali ho dva závodníci, kteří získali naprosto stejný počet bodů: Matěj Skoupý z LK Osek (43 + 43,5 m) a Štěpán Janata z LSK Lomnice nad Popelkou (43,5 + 43 m).

Kompletní výsledky víkendových závodů jsou ke stažení pod těmito odkazy: RKZ Rožnov, RKZ Frenštát.

Dalším bodem na programu žáků je RKZ v Machově 10. září, kde se rovněž uskuteční závod v severské kombinaci.