Světový pohár skokanů v Kuusamu vyhrál Schlierenzauer. Čechům se příliš nedařilo

3 min 9 s

Kvalifikací a prvním kolem skončil pro české skokany na lyžích první ze dvou závodů SP ve finském Kuusamu. Jan Matura obsadil 33. místo, Jakub Janda skončil jedenáct příček za ním.

Podobně jako minulý týden v Klingenthalu, také v Kuusamu potrápil skokany silný vítr. Čtvrteční kvalifikaci zhatil úplně, skákala se až v pátek těsně před závodem. Postup vybojovali jen 32. Jan Matura a 35. Jakub Janda. Kvalifikaci překvapivě vyhrál Němec Kraus.

V prvním kole se vítr znovu vyřádil, několikrát se kvůli němu posouvalo nájezdové okno. Na větrný poryv doplatil především Jakub Janda, který se musel spokojit se skokem dlouhým 104,5 m. Jan Matura na tom byl o něco lépe, ani jeho 117ti metrový skok ale nestačil na postup do druhého kola.

V něm se nejlépe dařilo rakouskému Gregoru Schlierenzauerovi, který byl po úvodním kole až patnáctý. Vítězství nakonec urval skokem za hranici 140ti metrů. Druhý skončil Němec Marinus Kraus, třetí další z Rakušanů Thomas Morgenstern.

Ostatní Češi se do závodu ani nepodívali. "Se suchým tréninkem a přípravou všeobecně jsem spokojený, míň už ale s tím, jak to vypadá na můstku. Máme problémy se strukturami lyží a rychlostmi, což u nás není obvyklé. Můžu říct, že pátek byl pro nás takovým černým dnem, vydejme se tedy vstříc světlým zítřkům," okomentoval první finský závod trenér David Jiroutek.

V sobotu je v Kuusamu na programu druhý závod na stejném můstku.